سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
بهادری مطرح کرد:

فعالیت۳۰۰ نفر در ستاد احیای دریاچه ارومیه در تهران/ بازنگری در تیم‌اجرایی ستاد احیا لازمه تثبیت تراز سطح آب دریاچه‌

سرویس اجتماعی
نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: قطعا در صورتی که ضمن بازنگری در تیم اجرایی ستاد احیا دریاچه ارومیه به تقویت دفاتر مردمی در منطقه پرداخته شود، شاهد افزایش و تثبیت تراز سطح آب دریاچه خواهیم بود.
شنبه 27 خرداد 1396 ساعت 15:09
فعالیت۳۰۰ نفر در ستاد احیای دریاچه ارومیه در تهران/ بازنگری در تیم‌اجرایی ستاد احیا لازمه تثبیت تراز سطح آب دریاچه‌ نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: قطعا در صورتی که ضمن بازنگری در تیم اجرایی ستاد احیا دریاچه ارومیه به تقویت دفاتر مردمی در منطقه پرداخته شود، شاهد افزایش و تثبیت تراز سطح آب دریاچه خواهیم بود. http://cdn.icana.ir/d/019/201605106161081381.jpg فعالیت۳۰۰,نفر,در,ستاد,احیای,دریاچه,ارومیه,در,تهران/,بازنگری,در,تیم‌اجرایی,ستاد,احیا,لازمه,تثبیت,تراز,سطح,آب,دریاچه‌ Icana

سید هادی بهادری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه و افرایش و کاهش تراز سطح آب دریاچه، گفت: در چهار سال گذشته تغییرات نسبتا جزئی در وضعیت دریاچه ارومیه اتفاق افتاده به نوعی که در یکی دو سال تراز سطح آب افزایش و در یکی و دو سال دیگر شاهد کاهش تراز سطح آب دریاچه بوده‌ایم اما در مجموع تقریبا به شرایط تثبیت رسیده‌ایم.

افزایش تراز‌ سطح آب در سال 94 و کاهش آن در سال 95 نشان از تثبیت شرایط دارد

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم‌اکنون تراز سطح آب دریاچه نسبت به سال گذشته حدود 18 سانتی‌متر کاهش یافته است، تصریح کرد: این در حالی است تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به دو سال گذشته حدود 20 سانتی‌متر افزایش داشته است، با این حال می‌توان شرایط تثبیتی را مورد نظر قرار داد.

وی افزود: افزایش و کاهش تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به 8 سال گذشته بسیار بهبود یافته است، متاسفانه در گذشته برای مدت 4 سال به یکباره تراز سطح آب دریاچه یک متر و نیم کاهش می‌یافت اما الان بدین صورت نیست، البته کاهش تراز سطح آب در فصل تابستان و با افزایش تبخیر آب طبیعی است.

وضعیت دریاچه ارومیه بسیار شکننده است/ کاهش تراز سطح آب به جهت عدم توجه به دفاتر منطقه‌ای و تمرکز ستاد احیا در تهران

بهادری با تاکید بر اینکه نباید دریاچه ارومیه را به حال خود رها کرد، گفت: دریاچه ارومیه بسیار شکننده است بنابراین بی‌توجهی تاثیر منفی بسیاری در وضعیت آن خواهد داشت زیرا کل ارتفاع آب دریاچه 6 متر در سطح وسیع است از این رو اقدامات احیا اگر توقف یا کُند شود، خشکی آب دریاچه سرعت خواهد یافت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اقدامات احیا از طرف ستاد احیا دریاچه ارومیه در سال جاری باید با جدیت و سرعت بیشتر دنبال شود زیرا در صورتی که طرح‌ها و پروژه‌های احیا متوقف شود اثر منفی به جا خواهد گذاشت، در حقیقت پروژه‌های بسیاری برای احیا دریاچه شروع شده که برخی از آنها در سال گذشته به دلیل عدم تامین به موقع اعتبارات با مشکل مواجه شدند.

وی با بیان اینکه ستاد احیا دریاچه ارومیه در سال گذشته همانند قبل در منطقه حضور موثر نداشته است، ادامه داد: متاسفانه ستاد در پایتخت تمرکز داشته و دفاتر منطقه‌ای آن در سال گذشته تضعیف شد، در حالی که دفاتر منطقه‌ای در سال 94 در ارومیه حضور پررنگ و موثری داشته اند. در حقیقت باید باور داشت که احیا دریاچه با کمک مردم به عنوان مصرف کننده محقق می‌شود لذا بی‌توجهی به این مجموعه در کاهش تراز سطح آب تاثیرگذار است.

نقش موثر مردم در افزایش و کاهش تراز سطح آب دریاچه ارومیه/ بهره‌برداری از پروژه انتقال آب از رود زاب به دریاچه در سال 98

بهادری افزود:‌ پروژه‌های عمرانی تنها در بهبود وضعیت دریاچه ارومیه تاثیرگذار نیست، در حقیقت نقش موثر مردم باید مرود توجه قرار گیرد زیرا مردم در کاهش مصرف آب نقش خواهند داشت، انتقال آب از رود زاب به دریاچه نیز هنوز تکمیل نشده به نوعی که از تونل 36متری تنها یک سوم حفاری شده است، این پروژه حداقل تا سال 1398 به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی یادآور شد: کاهش 40 درصدی مصرف آب و تقویت دفاتر مردمی ستاد احیا دریاچه ارومیه در منطفه باید در دستور کار قرار گیرد تا ضمن تداوم شرایط تثبیت تراز سطح آب دریاچه شاهد افزایش تراز سطح آب دریاچه نیز باشیم.

ضرورت بازنگری جدی تیم اجرایی احیا دریاچه ارومه

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: تغییرات جدی در ساختار ستاد احیا نیز لازم است، متاسفانه در مجموعه دانشگاه شریف حدود ۳۰۰ نفر در این رابطه فعالیت دارند حال آنکه در شهر ارومیه 2 تا 3 نفر فعالیت دارند، در حقیقت برنامه‌ریزی خوبی انجام شده اما در اجرا نیاز به بازنگری تیم اجرایی و تسریع پروژه‌ها هستیم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر