سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان خانه ملت خواستار شدند:

رفع بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان آزمون سال 95 با سرانگشت تدبیر مسئولان وزارت آموزش و پرورش

سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس با انتقاد از بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی سال 95 وزارت آموزش و پرورش خواستار تدبیر مسئولان این وزارتخانه شدند.
شنبه 27 خرداد 1396 ساعت 14:52
رفع بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان آزمون سال 95 با سرانگشت تدبیر مسئولان وزارت آموزش و پرورش نمایندگان مجلس با انتقاد از بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی سال 95 وزارت آموزش و پرورش خواستار تدبیر مسئولان این وزارتخانه شدند. http://cdn.icana.ir/d/019/201706100351158282.jpg رفع,بلاتکلیفی,پذیرفته‌شدگان,آزمون,سال,95,با,سرانگشت,تدبیر,مسئولان,وزارت,آموزش,و,پرورش Icana

گروه فرهنگی خبرگزاری خانه ملت؛ طی سال‌های اخیر با وجود آنکه مشکل تعداد و تناسب نیروهای انسانی آموزش و پرروش کاملا محرز شده اما هنوز وزارتخانه مربوطه برنامه مشخصی برای جذب ندارد؛ با این وجود متاسفانه وزارت آموزش و پرورش آمار دقیقی از نیاز خود به نیروی انسانی از جمله تعداد حق‌التدریس‌ها، ساعتی‌ها و... ارائه نمی‌دهد تا در ادامه بتواند با رایزنی، ردیف و بودجه استخدامی دریافت کند. این درحالی است که ناتوانی در استخدام پذیرفته‌شدگان آزمون سال 95 را باید به دیگر مشکلات این وزارتخانه افزود چراکه طبق آخرین اخبار علیرغم اعلام نتایج پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی سال 95 وزارت آموزش و پرورش، طولانی شدن روند گزینش سبب شده جمعیتی حدود 10 هزار نفر بلاتکلیف باشند.

به گفته نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و کارشناسان حوزه آموزش و پرورش این موضوع و عدم توجه به نیاز معلمان و نیروها نتیجه‌ای جز آسیب به بدنه آموزشی کشور نخواهد داشت ضمن آنکه از آنجا که دامنه اعتراض پذیرفته‌شدگان هر روز گسترده‌تر می‌شود نمایندگان مجلس موضوع را جدی‌تر پیگیری کرده و ضمن آسیب‌شناسی دلایل وقوع آن، خواهان تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر این پذیرفته‌شدگان شده‌اند.

جبار کوچکی‌نژاد، علیرضا سلیمی و حبیب الله دهمرده از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این رابطه با خانه ملت به گفت‌وگو نشستند.

کوچکی‌نژاد: وزیر آموزش‌وپرورش درخصوص بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی۹۵ پاسخگو باشد/ لزوم تعیین تکلیف تا مهر۹۶

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی سال 95 وزارت آموزش و پرورش گفت: این افراد باید تا مهر ماه 96 تعیین تکلیف شوند؛ حتی اگر لازم به برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی و آموزشی است باید از فرصت تابستان برای این امر استفاده شود یعنی یک دوره سه ماهه فشرده برای آنها برگزار شود و در صورت نیاز می‌توان از دوره‌های ضمن خدمت بهره گرفت.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی همچنین با انتقاد از دریافت وجه برای برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی از پذیرفته‌شدگان افزود: اخذ پول از پذیرفته‌شدگان وجاهت قانونی ندارد زیرا زمانی که افرادی در آزمون سازمان و دستگاهی قبول می‌شود، برگزاری دوره‌ها بر عهده سازمان مربوطه است زیرا این دوره‌ها برای ارتقای سازمان است و داوطلب سودی نمی‌برد.

وی ادامه داد: رسم بر این بوده که سازمان مربوطه دوره‌ها را به صورت رایگان برگزار کند زیرا دانشگاه فرهنگیان به عنوان متولی برگزارکننده این دوره‌ها وابسته به آموزش و پرورش است.

کوچکی‌نژاد همچنین بر لزوم صدور احکام پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی سال 95 وزارت آموزش و پرورش تا قبل از برگزاری دوره‌ها تاکید کرد و گفت: در مورد پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی سال 95 وزارت آموزش و پرورش، مسئولان اظهار  کرده‌اند به این افراد تا پایان دوره‌های آموزشی حکمی داده نخواهد شد که این امر خلاف قانون است زیرا مثلا اگر در حین همین آموزش‌ها برای فردی مساله‌ای پیش آید، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه در این مورد به وزیر تذکر داده خواهد شد، تصریح کرد: آموزش و پرورش در این مقوله خلاف داشته است؛ لذا باید طی مراحل تسریع و این افراد تعیین تکلیف شوند چراکه در غیر این صورت در مهرماه در تقسیم معلم بین مدارس دچار مشکل خواهند شد.

سلیمی: کمیسیون آموزش مجلس پیگیر تعیین تکلیف قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۵ آموزش و پرورش

همچنین علیرضا سلیمی در این خصوص به خانه ملت گفت: عدم تعیین تکلیف قبول‌شدگان آموزش و پرورش ظلم بارز به این افراد با رده علمی بالا است بنابراین نباید بیشتر از این آن‌ها را برای داشتن یک شغل که حق مسلم‌شان است درگیر کرد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق قانون هزینه دوره‌های مهارتی قبول شدگان باید بر عهده خود وزارتخانه باشد، افزود: پذیرفته‌شدگان مانند بورسیه‌شدگان هستند، بنابراین سازمانی که آن‌ها را پذیرفته باید هزینه دوره‌ها را نیز پرداخت کند؛ چطور می‌توان از جوانی که شغل ندارد خواست که چنین هزینه‌های سنگین را متقبل شود، لذا این رفتار آموزش پرورش خلاف است.

وی با تاکید براینکه آموزش و پرورش باید تا مهر سال جاری قبول‌شدگان آزمون استخدامی را تعیین تکلیف کنند، اضافه کرد: به‌یقین تعیین تکلیف نکردن قبول‌شدگان به معنای زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی است چراکه حقوق شهروندی در بیانیه خلاصه نمی‌شود؛ لذا باید حقوق مردم را رعایت کرد.

سلیمی با تاکید براینکه آموزش و پرروش با مشکل جدید منابع انسانی رو به رو است اما هنوز برنامه مشخصی برای جذب ندارد، اضافه کرد: این رفتار با معلمان و نیروها نتیجه‌ای جز آسیب به بدنه آموزشی کشور نخواهد داشت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش مجلس همچنین مطرح کرد: متاسفانه وزارت آموزش آمار دقیقی از نیاز خود به نیروی انسانی نمی‌دهد در حالی که کمیسیون آموزش مرتبا این تقاضا را از آن‌ها داشته با این وجود آماری از تعداد حق‌التدریس‌ها، ساعتی‌ها و... وجود ندارد به همین دلیل با وجود آنکه کمیسیون به دنبال تعیین تکلیف این نیروها است به دلیل عدم همکاری آموزش و پرورش، کار جلو نمی‌رود.

دهمرده: مخمصه استخدام‌شدگان سال ۹۵ به دلیل عدم اشراف وزارت آموزش و پرورش بر میزان نیاز به نیروی انسانی

حبیب‌اله دهمرده نیز در این رابطه به خانه ملت گفت: سازمان استخدامی کشوری و آموزش و پرورش باید مسئولیت‌پذیری بیشتری در این زمینه داشته باشند و علاوه بر مشخص کردن وضعیت 10 هزار نفر پذیرفته شده آزمون استخدامی، آمار نیاز خود به نیروی انسانی طی 5 سال آینده را به سازمان استخدامی ارائه دهد.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی معتقد است اگرچه وزارت آموزش و پرورش عدم دریافت مجوز استخدامی و هزینه بالای این استخدام را دلیل این کم کاری معرفی می‌کند، اما اگر آمار مشخصی از نیاز خود به نیروی انسانی داشت امروز با مشکلات کمتری رو به رو بود، به همین دلیل کمیسیون آموزش در آخرین جلسه با وزیر درخواست بررسی دقیق نیازها و ارائه آمار دقیق را داشته است.

وی ادامه داد: اگر آموزش و پرورش برنامه و تصویری مشخصی از نیاز خود به نیروهای انسانی و کمبودها و مشکلات داشت می‌توانست زودتر از موعد برای دریافت ردیف اعتباری و استخدامی اقدام کند و اینگونه در مخمصه نیفتد.

دهمرده نداشتن ردیف بودجه برای این تعداد پذیرفته شدگان آزمون را دلیل دیگر آموزش و پرورش برای ادامه این کم کاری معرفی کرد و گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز باید با مسئولیت بیشتری پای کار بیایند تا با همکاری وزارت آموزش و پرورش هرچه سریعتر مشکل این افراد را حل کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درخصوص دریافت وجه برای برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی از پذیرفته‌شدگان افزود: اخذ پول از پذیرفته‌شدگان وجاهت قانونی ندارد زیرا زمانی که افرادی در آزمون سازمان و دستگاهی قبول می‌شود، برگزاری دوره‌ها بر عهده سازمان مربوطه است زیرا این دوره‌ها برای ارتقای آن است و طبیعتا هزینه‌های آن نیز باید بر عهده سازمان مربوطه باشد./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار