سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
کیخا به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی:

برخی از مناطق شمالی کشور در حال تبدیل شدن به بیابان هستند/حفظ پوشش‌ گیاهی و تثبیت خاک راهکار مقابله با بیابان‌زایی

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر صیانت از پوشش‌های گیاهی و تثبیت خاک برای مقابله با بیابان‌زایی، گفت: بسیاری از روستاها در مناطق کویری به دلیل عدم دسترسی به منابع آبی خالی از سکنه شده است.
شنبه 27 خرداد 1396 ساعت 15:58
برخی از مناطق شمالی کشور در حال تبدیل شدن به بیابان هستند/حفظ پوشش‌ گیاهی و تثبیت خاک راهکار مقابله با بیابان‌زایی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر صیانت از پوشش‌های گیاهی و تثبیت خاک برای مقابله با بیابان‌زایی، گفت: بسیاری از روستاها در مناطق کویری به دلیل عدم دسترسی به منابع آبی خالی از سکنه شده است. http://cdn.icana.ir/d/019/55221.jpg برخی,از,مناطق,شمالی,کشور,در,حال,تبدیل,شدن,به,بیابان,هستند/حفظ,پوشش‌,گیاهی,و,تثبیت,خاک,راهکار,مقابله,با,بیابان‌زایی Icana

احمدعلی کیخا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی، گفت: کاهش نزولات آسمانی در بخشی وسیعی از کشور، پیدایش بخش‌های کویری را رقم زده و به نوعی شرایط خشک و بیابانی را در قسمت‌های مرکزی، جنوب و جنوب شرق به وجود آورده است.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند و نیمروز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تغییرات اقلیمی نیز با کاهش نزولات آسمانی و تغییر الگوی پراکنش، تشدید و عدم بهره‌برداری مناسب از منابع آبی نیز موجب افزایش بیابان‌های کشور شده است. در هر حال بیابان‌زایی تهدید جدی برای کشاورزی و محیط زیست کشور است.

وی با بیان اینکه عدم برنامه‌ریزی در آینده هم چالش‌ها را افزایش و بیابان‌زایی را تشدید می‌کند، افزود: با توسعه بیابان‌های کشور امکان تحقق برنامه‌های زیست‌محیطی و کشاورزی هم وجود نخواهد داشت، بنابراین نیازمند اراده جمعی هستیم همانگونه که بسیاری از کشورها بیابان‌زدایی را در اولویت برنامه‌های زیستی خود قرار داده‌اند.

اجرای سیاست‌های بیابان‌زدایی باید اولویت نخست دولت شود/ بی‌آبی روستاهای کویری را خالی از سکنه کرد

کیخا با تاکید بر اینکه در کشور ما نیز اقدامات فنی و کارشناسی بیابان‌زدایی باید در اولویت قرار گیرد، یادآور شد: بسیاری از روستاها در مناطق کویری به دلیل عدم بهره‌برداری مناسب از منابع آبی و عدم دسترسی به این منابع خالی از سکنه شده، بنابراین مجموع سیاست‌ها در حوزه قانونگذاری و اجرا مورد توجه قرار گرفته که به حفظ محیط‌زیست کشور کمک کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سیاست گذاری‌ها در راستای کاهش فرسایش خاک و حفظ پوشش گیاهی است، متاسفانه اخیرا گزارشی ارایه شد که بر مبنای آن برخی مناطق شمالی کشور هم بدون پوشش گیاهی و شبیه بیابان‌های شرق کشور شده است. این وضعیت نشان از بیابان‌زایی است که عزم جدی دولت جهت مقابله با آن را تشدید می‌کند.

وی ادامه داد: دولت و به ویژه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری باید ضمن حفظ کاربری اراضی طبیعی و خاکی و جلوگیری از نابودی پوشش گیاهی نسبت به کاشت درخت و بوته‌ها و تثبیت خاک در مناطق بیابانی اقدام کنند، در حقیقت از گسترش بیابان در نواحی مختلف کشور جلوگیری شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین تهدیدات کشور ما گسترش مناطق بیابانی است از این در قانون برنامه ششم توسعه تکالیف سنگینی برای دولت، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری  و سایر متولیان تعیین شد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار