سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
ابراهیمی:

تولید بدون توجه به بازارهای خارجی موثر نیست

سرویس دیگر رسانه‌ها
نماینده مردم شازند در مجلس گفت: تولید بدون توجه به بازارهای خارجی نمی‌تواند تولید موثری باشد و در صورتی که توجه به بازار خارجی و برنامه‌ریزی بر این اساس با هدف توسعه صادرات صورت نگیرد با بی‌نظمی مواجه خواهیم بود.
یکشنبه 28 خرداد 1396 ساعت 10:24
تولید بدون توجه به بازارهای خارجی موثر نیست نماینده مردم شازند در مجلس گفت: تولید بدون توجه به بازارهای خارجی نمی‌تواند تولید موثری باشد و در صورتی که توجه به بازار خارجی و برنامه‌ریزی بر این اساس با هدف توسعه صادرات صورت نگیرد با بی‌نظمی مواجه خواهیم بود. http://cdn.icana.ir/d/019/201608104179771372.jpg تولید,بدون,توجه,به,بازارهای,خارجی,موثر,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ علی ابراهیمی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی که در استانداری مرکزی برگزار شد، بیان کرد: نقص در اداره بخش کشاورزی باعث هدر رفت محصول می‌شود و منابع قابل توجهی را در این صورت از دست می‌دهیم. تولید در بخش کشاورزی مانند سایر بخش‌ها نیست که بتوان برای مدتی از محصول نگهداری کرد و بعد دوباره آنرا مورد استفاده قرار داد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان نمونه سال گذشته در استان مرکزی توانستیم به خودکفایی تولید گندم دست یابیم و 9 میلیون تن گندم ذخیره شده داریم، از طرفی طبق پیش‌بینی‌ها امسال حدود 10 میلیون تن گندم خریداری می‌شود که جمعا 19 میلیون تن گندم در استان ذخیره می‌شود، در صورتی که نیاز استان هفت میلیون تن است. صرف نظر از کیفیت این محصول باید بررسی شود که بر اساس قیمت تمام شده، این محصول قابلیت صادرات دارد؟ از طرفی باید این موضوع مورد توجه قرار بگیرد که این محصول زمانی که به آرد تبدیل شود با توجه به کیفیت خریداری می‌شود؟

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس دهم با بیان این‌که «بخشی از مشکلات بخش کشاورزی در کمیسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی مطرح و پیگیری می‌شود»، گفت: باید توجه داشت اغلب موارد و چالش‌های این بخش به دستگاه اجرایی ارتباط دارد. وزارت کشاورزی علاوه بر این که در مواردی از جمله الگوی کشت باید تجدید نظر کند در ساختار اداری نیز باید تجدید نظر داشته باشد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه شرکت پشتیبانی امور دام این وزارتخانه، به عنوان شرکت خدمات حمایتی و تعاون روستایی هم فعالیت دارد و ماموریت شفافی برای اغلب بخش‌های این وزارتخانه وجود ندارد.

ابراهیمی وجود ساختار نادرست را موجب تحمیل زیان از سوی بخش دولتی به بخش غیر دولتی دانست و افزود: به عنوان نمونه می‌توان مسئله بدهکاری قابل توجه اتحادیه مرغداران استان مرکزی به پشتیبانی امور دام را مورد بررسی قرار داد که این موضوع مصداق متضرر شدن بخش غیر دولتی به دلیل عملکرد نامناسب بخش دولتی است. بدهکاری به این دلیل است که زمانی مرغ توسط پشتیبانی امور دام به بازار عرضه می شود که قیمت آن در بازار از قیمت توافق شده با اتحادیه پایین تر است و در این شرایط اتحادیه به شرکت پشتیبانی امور دام بدهکار می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان این‌که «آن‌چه مطرح می‌شود نقد عملکرد وزیر کشاورزی نیست و به این موضوع نمی‌پردازم»، اظهار داشت: موضوع ساختار نامناسب وزارت کشاورزی است که باید اصلاح شود البته این نیاز در کمیسیون متبوع در مجلس شورای اسلامی مطرح و پیگیری می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس دهم بر لزوم توجه به کیفیت و قیمت تمام شده تولیدات در بخش صادرات اشاره کرد و ادامه داد: در عرصه بین‌المللی در صورتی که کیفیت تولید در حد مطلوبی نباشد و قیمت تمام شده نیز قابل رقابت در بازارهای جهانی نباشد نمی‌توان امیدی به صادرات و حتی فروش محصول در بازارهای داخلی داشت و این دو عنصر صرف نظر از هر موضوع و مسئله‌ای باید توسط تولیدکنندگان مورد توجه واقع شود. در صورتی که جلسه این شورا تنها به بیان چالش بدون ارائه پیشنهاد برای اتخاذ تصمیم مناسب همراه باشد قطعا نمی‌توان به نتیجه مطلوب دست یافت.

به گزارش ایسنا؛ نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «باید نقشه راه مشخصی برای این شورا در نظر گرفته شود»، گفت: پیش از برگزاری جلسه شورا باید جلسه‌هایی تشکیل و موارد، مشکلات و چالش‌ها به صورت کارشناسی بررسی و مشکلات و پیشنهادها در جلسه شورا مطرح شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000