سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
فلاحت پیشه:

نقص صریح برجام باید از نظر حقوقی پیگیری شود/ اجرای برجام باید ادامه یابد

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، آورد: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند تا با اعمال تحریم‌های جدید موجبات عصبانیت ایرانی‌ها را فراهم کنند تا آنها خود برجام را پاره کنند، اما ما اعتقاد داریم باید به لحاظ حقوقی نقض صریح آمریکایی‌ها را پیگیری کرد، اما اجرای برجام باید ادامه یابد.
یکشنبه 28 خرداد 1396 ساعت 12:35
نقص صریح برجام باید از نظر حقوقی پیگیری شود/ اجرای برجام باید ادامه یابد عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، آورد: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند تا با اعمال تحریم‌های جدید موجبات عصبانیت ایرانی‌ها را فراهم کنند تا آنها خود برجام را پاره کنند، اما ما اعتقاد داریم باید به لحاظ حقوقی نقض صریح آمریکایی‌ها را پیگیری کرد، اما اجرای برجام باید ادامه یابد. http://cdn.icana.ir/d/019/201611103839686142.jpg نقص,صریح,برجام,باید,از,نظر,حقوقی,پیگیری,شود/,اجرای,برجام,باید,ادامه,یابد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به نقل از ایرنا، روزنامه آرمان در گفت وگویی با حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مجلس شورای اسلامی، آورد: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند تا با اعمال تحریم‌های جدید موجبات عصبانیت ایرانی‌ها را فراهم کنند تا آنها خود برجام را پاره کنند، اما ما اعتقاد داریم باید به لحاظ حقوقی نقض صریح آمریکایی‌ها را پیگیری کرد، اما اجرای برجام باید ادامه یابد.

در گزیده ای از این گفت وگو با حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، می خوانیم: چند روز پیش بود که ایالات متحده آمریکا بعد از مصوبه کنگره و تصویب سنا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به تصویب رساند؛ تحریم‌هایی که حوزه نظامی ایران را دربرگرفته و به نوعی برای اعمال محدودیت بر سیستم موشکی ایران وضع شده است. این تحریم‌ها هرچند وضع شده است، اما هنوز چند ماهی به اعمال آن زمان باقی است و بعد از تصویب آن در مجلس نمایندگان آمریکا و امضای ترامپ به قانونی محدودکننده تبدیل خواهد شد.

** در گذشته و در زمان دموکرات‌ها شاهد توافق هسته‌ای و اجرای برجام بودیم، اما با روی کار آمدن ترامپ جمهوریخواه، ایالات متحده سعی دارد مجددا تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کند. هدف آنها از وضع و اعمال این تحریم‌ها چیست؟

روی‌کار آمدن جمهوری خواهان در آمریکا که همواره مخالف لغو تحریم‌های هسته‌ای بودند، شاهد هستیم که آنها در تلاشند تا تحریم‌های متفاوتی را علیه برنامه موشکی ایران و اقدامات ضدتروریستی ایران در منطقه وضع کنند تا از میزان نفوذ کشورمان در منطقه بکاهند و در ابتدای راه بحث‌های مختلفی از جمله عدم همکاری ایران در بحث صلح خاورمیانه و تروریسم را مطرح کرده‌اند؛ تا جایی که اخیرا به بهانه این موارد، موضوع صنایع موشکی ایران را مورد تحریم قرار داده‌اند و با اعمال مسائل مختلف سعی دارند تحریم‌های مختلفی را علیه ایران به وجود آورند. جمهوریخواهان از اعمال تحریم‌های جدیدی علیه ایران اهداف مختلفی را در نظر دارند، از جمله اینکه بتوانند با تحریم‌های مختلف آثار تحریم‌زدایی پسابرجام را از بین ببرند.

** چرا همزمان که علیه ایران تحریم‌های جدیدی را وضع می‌کنند، در حال نزدیک شدن به کشورهای عربی منطقه هستند؟

عربستان شریک استراتژیک آمریکا در منطقه است و همزمان سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران اعمال می‌شود، طوری که آمریکایی‌ها از یک طرف ایران‌هراسی خاصی در بین کشورهای خاورمیانه به وجود می‌آورند و به بهانه خطر ایران با آنها قرارداد‌های نظامی و تسلیحاتی منعقد می‌کنند و از طرف دیگر ایران را در ابعاد غیرهسته‌ای مورد تحریم قرار می‌دهند تا از این طریق توان نظامی ایران و به‌تبع آن قدرت ایران در منطقه را کاهش دهند.

** بر اساس قطعنامه 2231 ایران تنها موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای نمی‌تواند داشته باشد و آزمایش‌های موشکی ایران این مورد را نقض نکرده است؛ پس چرا آمریکایی‌ها موشک‌های ایران را هدف تحریم قرار داده‌اند؟

از سال 2001 تا امروز آمریکایی‌ها سعی‌کرده‌اند با برنامه‌ریزی‌های منظم برتوان موشکی ایران تاثیر بگذارند. از همان سال آمریکایی‌ها سعی کردند به‌صورت زیرکانه، ایران را تهدیدی برای اروپایی‌ها معرفی کنند، اما در آن زمان ایران اعلام کرد که برد 2000 کیلومتر موشک‌های ایران برای اروپا تهدید نیست. همچنین سیاست‌های منطقه‌ای ایران نشان داده که این کشور تنها به دنبال مبارزه با تروریسم به‌صورت مستقل از آمریکایی‌ها است؛ در نتیجه هرگونه اعمال تحریم علیه موشک‌های ایران بهانه است، زیرا موشک‌های ایران هیچ‌کشور اروپایی را تهدید نمی‌کند.

** تحریم‌های موشکی آمریکا تا چند ماه دیگر و احتمالا بعد از تابستان به قانون تبدیل و اجرایی می‌شود. این تحریم‌ها تا چه اندازه ممکن است همه‌گیر و جهانی شوند؟

رابطه اروپا با آمریکایی‌ها در سطح بالایی برقرار است. هرچند اخیرا اختلاف‌های زیادی بین آمریکا و اروپا به وجود آمده است. از سوی دیگر آمریکایی‌ها نیز به خوبی می‌دانند که توان موشکی ایران به هیچ‌وجه تهدید‌کننده امنیت اروپا و کشورهای دیگر نیست. آمریکایی‌ها در موضوع هسته‌ای به دلایل مختلفی توانستند اجماع جهانی علیه ایران را شکل دهند، اما در موضوع موشکی به هیچ‌وجه نمی‌توانند تحریم‌های جهانی و حتی منطقه‌ای را علیه ایران به وجود آورند، چون ایرانی‌ها در غالب تسلیحات دفاعی، خوداتکا هستند و از سوی دیگر این انگیزه قوی در ایران وجود دارد که با توجه به وضعیت حال حاضر منطقه امنیت مرزهای خود را تقویت کند.

** درشرایطی که عامل ناامنی منطقه گروه‌های وابسته به عربستان هستند، چرا آمریکا از تحریم ‌عربستان هراس دارد و به جای تحریم این کشور به تحریم تسلیحاتی ایران می‌پردازد؟

چون گروه‌های منطقه‌ای از جمله گروهای متخاصم در سوریه بر اساس دستورات سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا در منطقه عمل می‌کنند. آمریکا به هیچ‌وجه نمی‌خواهد داعش به نابودی در حوزه‌های عملیاتی فعلی نزدیک شود. حتی اکنون که داعش تضعیف شده، سعی دارد با کمک به این گروه تروریستی سران آن را از منطقه فراری داده تا در حوزه عملیاتی دیگر امکان فعالیت برای آنها را فراهم کند.

** تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران همزمان با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه روسیه اعمال شده است. چرا تحریم توامان ایران و روسیه در شرایط فعلی در دستور کار قانونگذاران آمریکا قرار گرفته است؟

آمریکایی‌ها از موفقیت عملیاتی ایران و روسیه در منطقه و به‌خصوص در سوریه ناراحت هستند. در نتیجه به همین دلیل روسیه را هم مورد تحریم قرار دادند. تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه ایران و روسیه نشان از شکست اهداف آمریکا در منطقه است. این تحریم‌های مشترک بین ایران و روسیه که به صورت همزمان هم اعمال شده است، امکان همکاری مضاعف ایران و روسیه در منطقه خاورمیانه را فراهم می‌کند.

** تحریم‌های اعمال‌شده فعلی غیرهسته‌ای است. این تحریم‌ها تا چه اندازه با روح برجام مغایرت دارد؟

بر اساس مذاکراتی که بین ایران وکشورهای 1+5 صورت گرفت، توافق هسته‌ای حاصل شد و برجام به اجرا گذاشته شد. بر اساس برجام نباید هیچ‌گونه تحریم جدیدی علیه ایران وضع شود. به عبارت بهتر نص صریح برجام این است که هرگونه تحریم جدید بعد از اجرای برجام بر خلاف توافق هسته‌ای است.

** اخیرا صهیونیست‌ها به عربستان نزدیک شده‌اند. برخی از این تحرکات به‌عنوان محاصره منطقه‌ای تهران نام می‌برند. این تحلیل تا چه اندازه رنگ‌و‌بوی واقعیت دارد؟

ایران در حال حاضر در منطقه دارای عمق استراتژیک و تاثیرگذاری است. در نتیجه استفاده از واژه حلقه محاصره علیه تهران توسط کشورهای منطقه و با هدایت آمریکایی‌ها تحلیل خالی از واقعیت است ایران در نقاط مختلفی در منطقه درحال اجرای راهبرد‌های مورد نظر خود است. ایران امروز در عراق و سوریه در حال اجرای برنامه‌های خود بوده و داعش را شکست داده است.

** در شرایط فعلی که آمریکایی‌ها دست به تحریم‌ زده‌اند، بهترین واکنش ایران چه خواهد بود؟

به گزارش ایرنا، ایران باید با استفاده از قدرت دیپلماسی خود به کشورهای منطقه و اروپایی بقبولاند که موشک‌های آن تنها برای دفاع از مرز‌های کشور در مقابل حملات احتمالی است و به هیچ‌وجه قصد ندارد اروپا وکشورهای مسلمان منطقه را با موشک‌های خود تهدید کند. ضمن اینکه کوتاه آمدن از برنامه موشکی همان خواستی است که آمریکایی‌ها برای رسیدن به آن اقدام به تحریم‌های تسلیحاتی ایران کرده‌اند. البته اخیرا آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند که به دنبال تغییر رژیم در ایران هستند که انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری و حضور مردم در این انتخابات بهترین پاسخ طرح‌های ایذایی آمریکا برای تغییر حکومت سیاسی در ایران است./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار