سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
حسنی جوریابی:

برنامه ششم توسعه تنظیم بازار در حوزه کشاورزی را هدف قرار داده است

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، یکی از اساسی ترین بخش ها در اقتصاد مقاومتی را حوزه کشاورزی خواند و گفت: برنامه ششم توسعه تنظیم بازار در حوزه کشاورزی را هدف قرار داده است.
یکشنبه 28 خرداد 1396 ساعت 14:26
برنامه ششم توسعه تنظیم بازار در حوزه کشاورزی را هدف قرار داده است عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، یکی از اساسی ترین بخش ها در اقتصاد مقاومتی را حوزه کشاورزی خواند و گفت: برنامه ششم توسعه تنظیم بازار در حوزه کشاورزی را هدف قرار داده است. http://cdn.icana.ir/d/019/201606100268976365.jpg برنامه,ششم,توسعه,تنظیم,بازار,در,حوزه,کشاورزی,را,هدف,قرار,داده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدصادق حسنی جوریابی با بیان اینکه طبق قانون تبدیل کاربری اراضی کشاورزی به مسکونی یا نوع دیگر ممنوع است، گفت: با این وجود متاسفانه مشاهده می شود این اتفاق یعنی تغییر کاربری زمین های کشاورزی به ویلا در حال انجام است. بنابراین قانون وجود دارد اما نمی دانیم چگونه باید جلوی این بی قانونی را در اجرا بگیریم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آنقدر باید فعالیت کنیم که بحث کشاورزی، اقتصادی و توجیه پذیر باشد اما در حال حاضر اکثر کالاهای کشاورزی ما توجیه اقتصادی ندارد و دولت باید تمام اهتمام خود را در این بخش بگذارد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، به برنامه ششم توسعه اقتصادی اشاره کرد و بیان داشت: با وجود اینکه یکی از اساسی ترین بخش ها در اقتصاد مقاومتی باید کشاورزی باشد اما متاسفانه توجهی به این بخش مهم نشده بود و تقریبا کپی برنامه پنجم بود. به همین دلیل با دیدی بازتر تغییراتی انجام دادیم. برنامه های توسعه ششم در این بخش بیشتر برای تنظیم بازار است.

سپس دکتر فریدون گل افرا در آغاز با بیان اینکه اگر پشتوانه پول ملی، خاک پربار باشد، پول ملی نیز تقویت می شود، اظهار داشت: در حال حاضر ۹۵ درصد از خاک های زراعی کشور، پودری شدند. در هر هکتار در هر سال، ۱۵ تن خاک دچار فرسایش می شود که این آمار را سازمان ملل ارائه کرده است. این وضعیت در حالی است که نمی توانیم بیشتر از دو تن تولید کنیم.

وی درباره علل این موضوع نیز گفت: یکی از دلایل مهم این است که می خواهیم به زور کود شیمیایی، محصول تولید کنیم. با کودهای شیمیایی حداکثر سه تن گندم بیشتر نمی توانیم برداشت کنیم و محصولات دیگر نیز به همین نسبت است.

کارشناس و محقق صنعت کشاورزی تصریح داشت: این کودهای شیمیایی، باعث می شود قوه "بذر" پایین بیاید و حتی بهترین بذر های خارجی هم نمی توانند در مقابل این کودهای شیمیایی دوام بیاورند.

مدیرمسئول مجله کشاورز به بیان دیگر مشکلات حوزه کشاورزی پرداخت و ابراز داشت: بجای اینکه یک بار در زمین کشت کنیم، هشت بار در زمین کشت می کنیم و در این صورت، خاک فشرده می شود و در چنین خاکی نمی توان انتظار افزایش بهره وری در سال های بعد را داشت.
در ادامه سید مجید سجادی با اشاره به اهمیت کشاورزی در ابعاد گوناگون، گفت: یکی از جنبه های مهم کشاورزی استراتژیک بودن آن در بحث امنیت غذایی است که امروز می توان به قطر به عنوان کشوری که در بخش کشاورزی استعدادی ندارد اشاره کنیم که با کوچکترین تحریم، دچار کمبود غذا شد.

وی بعد دیگر کشاورزی را اشتغال زایی عنوان کرد و بیان داشت: یکی از بخش هایی که می تواند بسیار زیاد شغل ایجاد کند، کشاورزی است که برای رسیدن به اشتغال در این بخش نیازمند برنامه ریزی هستیم. در حال حاضر تولیداتی که داریم خام است و اگر فراوری و عملیات بعد از برداشت را مورد توجه قرار دهیم، ظرفیت فوق العاده ای در بخش کشاورزی وجود دارد.

به گزارش رادیو گفت و گو، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی با تصریح بر اینکه کشاورزی هنوز مدرن نشده است، عنوان داشت: علومی که در دانشگاه ها در این زمینه آموزش داده می شود، علوم قدیمی و کهن است و باید به علوم روز توجه کنیم.

گفتنی است برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع کشاورزی؛ راه ساده اشتغال و با حضور فریدون گل افرا کارشناس و محقق صنعت کشاورزی و مدیرمسئول مجله کشاورز، محمدصادق حسنی جوریابی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و سید مجید سجادی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی به روی آنتن رفت./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000