سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
خانه ملت گزارش می دهد:

مرزها و امنیت اجتماعی چالش پیش روی منطقه / افزایش بودجه برای تامین امنیت گریزناپذیر است

سرویس سیاسی
ایران توانسته به روش های گوناگونی از خطر گروه های تروریستی از خود محافظت کند و به جزیره ثبات در منطقه پرآشوب خاورمیانه تبدیل شود،‌اما این ثبات و تداوم آبادانی برای برخی از رژیم های منطقه و حامیان غربی آنها، پذیرفتنی نیست و خود را برای برهم زدن نظم و امنیت کشور آماده کرده اند.
یکشنبه 28 خرداد 1396 ساعت 16:11
مرزها و امنیت اجتماعی چالش پیش روی منطقه / افزایش بودجه برای تامین امنیت گریزناپذیر است ایران توانسته به روش های گوناگونی از خطر گروه های تروریستی از خود محافظت کند و به جزیره ثبات در منطقه پرآشوب خاورمیانه تبدیل شود،‌اما این ثبات و تداوم آبادانی برای برخی از رژیم های منطقه و حامیان غربی آنها، پذیرفتنی نیست و خود را برای برهم زدن نظم و امنیت کشور آماده کرده اند. http://cdn.icana.ir/d/019/201706109876604232.jpg مرزها,و,امنیت,اجتماعی,چالش,پیش,روی,منطقه,/,افزایش,بودجه,برای,تامین,امنیت,گریزناپذیر,است Icana

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت؛ در نظام بین الملل، کشوری موفق خواهد بود که بتواند مشکلات جمعیتی خود را به حداقل برساند و با استفاده از راهکارهای مختلف اقتصادی و اجتماعی، جمعیت را به ماندن در نواحی مرزی علاقمند نماید و توسعه فضایی آن را با برنامه و مدیریت لازم اعمال کند. با بررسی مناطق مختلف کشور می توان به عدم تعادلهای اقتصادی– اجتماعی و فرهنگی میان مناطق مرزی و مناطق مرکزی پی برد. مناطق مرزی به لحاظ قرار گرفتن در انزوای جغرافیایی و دور بودن از مناطق صنعتی – اقتصادی جزو مناطق محدود و توسعه نیافته محسوب می شوند.

مطمئنا در صورت بی توجهی به نواحی مرزی شاهد چالش های عمده ای مانند تخلیه مناطق مرزی از جمعیت و ضعف امنیت خواهیم بود. از بین 31 استان کشور 16 استان، استان های مرزی محسوب می شوند که براساس سرشماری در سال 1390 بیش از 45 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده اند.


نیمی از جمعیت کشور در استان های مرزی
ایران با داشتن بیش از 8700 کیلومتر مرز خشکی و آبی با 7 کشور عراق، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان و ترکیه دارای مرز خشکی و با 6 کشور روسیه  قزاقستان (در شمال)، کویت، قطر، امارات متحده عربی و بحرین (در جنوب) دارای مرز آبی است.

ایران طولانی‌ ترین مرز خود را با عراق و کوتاه‌ ترین مرز را با کشور ارمنستان دارد. مرز ایران با عراق ۱۴۵۸ کیلومتر و مرز ایران با ارمنستان تنها ۳۵ کیلومتر است. همچنین طول مرز ایران با کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه نیز به ترتیب 936، 909، 992، 759 و 499 کیلومتر است.
از بین 31 استان کشور 16 استان، استان های مرزی محسوب می شوند که براساس  سرشماری سال 90 بیش از 45 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده اند. طبق این سرشماری جمعیت 16 استان مرزی کشور 36 میلیون و 241 هزار و 855 نفر است و این میزان جمعیت خود نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد استان های مرزی است.
اما همه این آمارها در حالی اهمیت مناطق و استان های مرزی را نشان می دهد که مناطق مرزی بیشترین محرومیت، بیکاری و پایین ترین سطح کیفیت زندگی را در کشور دارند و فاصله این مناطق با استان های مرکزی سالانه سبب بیشترین مهاجرت ها به مراکز استان ها و شهرهای مرکزی کشور می شود.

 

تاکید مقام معظم رهبری برای امنیت کشور در منطقه پرتلاطم

یکی از کلیدواژه های بیانات رهبری در نخستین روز سال، امنیت کشور بود که همچون حصاری مستحکم مانع نفوذ تروریست ها به داخل کشور شده و توانسته ایران را همچون جزیره ای باثبات در دریای ترور و وحشت حفظ کند.
مقام معظم رهبری در ابتدای سال 96، با برشمردن کاستی ها و تلخی هایی که در سال گذشته در کشور روی داد، به یک موضوع اساسی اشاره کردند که از این بعد ایران در منطقه و حتی جهان سرآمد کشورهای جهان بود. ایشان فرمودند: "امنیّت کشور در این محیط پُرتلاطم منطقه‌ای بلکه بین‌المللی، یک شاخص بسیار عمده و بزرگی برای ملّت ایران بود. امروز اطراف ما، کشورهایی که همسایگان ما هستند: از شرق کشور و جنوب شرقی کشور، تا شمال غربی کشور، کشورها دچار ناامنی هستند، منطقه دچار ناامنی است، ملّت ایران بحمدالله در طول سال یک امنیّت پایدار را تجربه کرد."
از سال 2014 در اوضاع پرتلاطم خاورمیانه طاعون تروریسم بیشتر کشورها را درنوردیده و در گوشه وکنار دنیا نیز تروریست های داعشی و سلفی، با روش های مختلف، زهرشان را ریخته اند. زمانیکه داعش با سرعت جنون آمیزی، شهرها و روستاهای سوریه و عراق را تسخیر می کرد و با ایجاد وحشت تمام، فصل جدیدی از ترس را بر منطقه مستولی ساخت، این جمهوری اسلامی ایران بود که با درایت تمام نه تنها مانع نفوذ تروریست ها به کشور شد بلکه به کمک متحدانش نیز رفت و همچون سدی مستحکم در مقابل آنها ایستاد. تروریسمی که ماحصل اتحاد میان کشورهای مرتجع منطقه و سرویس های جاسوسی غرب بود، به نقطه ای رسید که همچون بومرنگ به سمت سازندگانش بازگشته اشت.

ایران توانسته تا به امروز به روش های گوناگونی از خطر گروه های تروریستی از خود محافظت کند و به جزیره ثبات در منطقه پرآشوب خاورمیانه تبدیل شود. لیکن همانگونه که مقامات امنیتی و نظامی کشور هشدار داده اند این ثبات و تداوم آبادانی برای برخی از رژیم های منطقه و حامیان غربی آنها، پذیرفتنی نیست و خود را برای برهم زدن نظم و امنیت کشور آماده کرده اند.
برای بسیاری از تحلیل گران منطقه، جای شگفتی است که چگونه ایرانی که در میان آشوب و کشورهای بحران زده قرار دارد، متاثر از تروریسم نگشته و مردم می توانند در کمال امنیت به زندگی روزمره خود بپردازند و شاهد انفجارهای تروریستی به مانند آنچه در پایتخت های نظیر بیروت، دمشق، کابل، بغداد، آنکارا و پاریس، لندن، بروکسل و... نباشند.
ایران خطر تروریسم و گروه های افراطی تکفیری را از سال های پیش احساس کرده و تمامی زیرساخت های لازم برای مقابله با آن را در خارج و داخل کشور ایجاد کرده است و اگر غیر از این بود، ایران نیز آسیب های جدی از تروریست ها می دید. افغانستان و پاکستان در شرق و عراق در غرب و سوریه نیز در همجواری عراق، به بهشت تروریست ها تبدیل شده و ایران در میان این کشورها قرار دارد.
نتیجه ای که از تجربه تروریسم و عدم وقوع یک حمله کوچک و انفجارهای تروریستی در ایران می توان گرفت این است که هرجا افرادی با نیت خالصانه و انقلابی در عرصه های امنیتی، نظامی و اطلاعاتی حضور پیدا کردند، نباید کوچکترین نگرانی از وقوع مشکلات یا تعلل هایی به خود راه داد. چرا که انسان های از جان گذشته ای همچون سدی مستحکم از ذره ذره خاک کشور دفاع می کنند و بدون هیچ دلهره ای تا قلب دشمنان نفوذ می کنند.
خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی وضعیت امنیت مرزها و تاثیر آن در برقراری امنیت در داخل کشور پرداخته است.

علی نجفی خوشرودی 3406755/28/2017 3:02:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/05/201705104818493268_Thum.jpg
علی نجفی خوشرودی

 

 نجفی خوشرودی تاکید کرد:

 مبارزه جدی با تروریست ها و قاچاقچیان در مرزها / مرزهای ایران همواره با ثابت و اقتدار بوده است

علی نجفی خوشرودی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت پیرامون " توجه به امنیت مرزها برای جلوگیری از نفوذ اشرار و تروریست ها به داخل کشور"،‌ اظهار داشت: با توجه به شرایط جغرافیای ایران که در منطقه خاص و ژئوپولوتیکی و مرزهای فراوانی که با دیگر کشورها دارد، کشورمان همیشه با مسائل و مشکلات مختلفی در حوزه مرزی مواجه بوده است.

وی با اشاره به گستردگی مرزها ، تعداد فراوان کشورهای همسایه و مرزهای خشکی و آبی که با همسایگان خود داریم، بیان داشت: با توجه به اینکه ایران در منطقه ای بحرانی قرار دارد و برخی کشورهای همسایه با مشکلاتی در مبارزه با تروریست مواجه هستند،‌اما با همت و تلاش نیروهای نظامی و انتظامی همواره مرزهای ایران ، مرزهای صلح ، ثبات و اقتدار بوده است

نماینده مردم بابل با تاکید بر اینکه تلاش های بسیار خوب و مناسبی در جهت حفظ، ثبات و کنترل مرزهای کشورمان طی سالهای گذشته صورت گرفته و اقدامات مطلوب و موثری نیز انجام شده که نباید به راحتی از کنار آن گذشت، گفت: با توجه به اوضاع منطقه و تلاش تروریست ها و حامیان اصلی آنها برای ناامن کردن کشورمان باید هوشیاری و دقت لازم از سوی نیروهای مرزباتی ، نظامی و اطلاعاتی صورت بگیرد تا از هرگونه مشکلی جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه باید برای بهبود هر چه بیشتر و مناسب تر امنیت مرزها اقدامات بیشتری را انجام داد،‌تصریح کرد: در این بین دو موضوع مبارزه به افرادی که درصدد برهم زدن امنیت کشورمان و بی ثباتی هستند و مبارزه با قاچاقچیان و گروه های که در پی برهم زدن امنیت اقتصادی و ایجاد بیکاری در کشور هستند باید مورد توجه جدی قرار بگیرد، چرا که این دو گروه عاملان ایجاد تنش و ناامنی در کشور می باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه باید توجه بیشتری به امنیت مرزها صورت بگیرد و اقدامات و طرح های مناسبت تری را با توجه به تغییر شرایط برای جلوگیری از تردد اشرار و تروریست ها لحاظ شود، ازآمادگی کامل کمیسیون امنیت ملی برای کمک به دولت و نهادهای نظامی و امنیتی برای کنترل و حراست از مرزها خبر داد.

نطق میان دستور راضی نوری 3406758/21/2016 2:08:30 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608106760207924_Thum.jpg
نطق میان دستور راضی نوری

 

نوری تاکید کرد:

 نقش تاثیر گذار امنیت مرزها در توسعه همه جانبه کشور/ لزوم توجه به معیشت و اشتغال مرزنشینان برای برقراری امنیت

سید راضی نوری در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت پیرامون " توجه به امنیت مرزها برای جلوگیری از نفوذ اشرار و تروریست ها به داخل کشور"، گفت: برای پایداری و ماندگاری امنیت مرزها باید اقدامات جدی و قابل توجهه ای صورت بگیرد، چرا که امنیت مرزها برای کشور و برقرار ارامش و ثبات همه جانبه در کشور بسیار مهم است.

وی با تاکید بر اینکه البته مرزهای ایران همواره با تلاش نیروهای نظامی و انتظامی مرزهای آرامش و با ثباتی بوده است و باید این روند استمرار پیدا کند، افزود: ولی دشمنان ایران اسلامی همواره سعی بر این دارند که با نفوذ به مرزهای کشورمان به منافع ایران ضربه وارد کرده، که این امر نیازمند هوشیاری نیروهای مرزبانی می باشد،‌چرا که در صورت عدم کنترل دقیق مرزها،‌ دشمنان برای برهم زدن امنیت کشورمان از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.

نوری با بیان اینکه باید برای حفظ کیان و امنیت کشور تمام همت و کوشش ها را به کار بست و در این راه نیز نیروهای ارتش،  سپاه ، نیروی انتظامی و بسیج اقدامات هماهنگ و مناسبی را برای کنترل مرزها و برقرار امنیت همه جانبه بکار بسته اند، تصریح کرد: بدون شک تامین امنیت داخلی کشور از برقراری امنیت پایدار در مرزها آغاز می شود که باید برای این امر اقدامات لازم و همه جانبه صورت بگیرد.

وی بیان داشت: متاسفانه یکی از مشکلات شهرهای مرزی و مناطق مرزی وجود بی شمار اسلحه های غیر مجاز است که مسائلی را برای مردم بوجود آورده که باید اقدامات مناسب و برنامه ریزی دقیقی برای جمع آوری سلاح های غیر مجاز صورت گیرد تا شاهد برقراری امنیت مرزها و کنترل ترددهای غیر مجاز باشیم.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی با تاکید بر اینکه یکی دیگر از اقداماتی که باید در شهرهای مرزی صورت بگیرد توجه به اقتصاد ، معیشت و اشتغال مردم مرز نشین می باشد، گفت: در صورت وجود بیکاری و درآمد ناکافی می توان شاهد بروز زمینه های نا امنی و بی ثباتی در امنیت نقاط مرزی باشیم ، که این مسئله بر لزوم برنامه ریزی دقیق برای توجه به مردم مرز نشین اصرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید برای اشتغال زایی و کمک به معیشت مردم مرز نشین در جهت ایجاد ثبات پایدار و امنیت ماندگار بازارچه های مرزی را فعال تر کرد و از ورود قاچاق کالا جلوگیری شود، خاطر نشان کرد: بخش اعظمی از تحقق یک امنیت پایدار در هر مکان و نقطه‌ای، محرومیت‌زدایی و رونق اقتصادی است، اما همین رونق اقتصادی و ایجاد امنیت پایدار اقتصادی، نیاز اولیه‌ای دارد و آن ایجاد چتر امنیتی مناسب در آن نقطه است.

نماینده مردم شوش در پایان با اشاره به اینکه مطمئنا باید برای تامین امنیت مرزها ، فکری اساسی برای تامین معیشت و کار مردم مرزنشین صورت بگیرد، باین داشت: برقراری امنیت پایدار و همه جانبه باید همواره در دستور کار نهادهای مربوطه قرار داشته باشد تا شاهد نفوذ عوامل اشرار و تروریست ها به داخل کشور نباشیم. 

حمدالله کریمی 3406756/28/2016 12:02:12 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100638755754_Thum.jpgحمدالله کریمی
حمدالله کریمی

 

کریمی:

 امنیت داخل کشور حاصل تلاش مرزبانان و مرزنشینان است/ کنترل اقدامات ضد امنیتی طی سالهای اخیر در مرزهای غرب کشور

حمدالله کریمی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت پیرامون " توجه به امنیت مرزها برای جلوگیری از نفوذ اشرار و تروریست ها به داخل کشور"، با بیان اینکه برای برقراری امنیت مرزها در جهت تثبیت و استقرار نظام و جلوگیری از نفوذ دشمنان مولفه های لازم و قدرتمندی در اختیار نیروهای نظامی و انتظامی ایران قرار دارد، اظهار کرد: البته اقدامات ضد امنیتی در برخی از نقاط مرزی طی سالهای گذشته وجود داشته که با اقدامات و تلاش های صورت گرفته بسیاری از مشکلات مسائل مرزی برطرف شده است و مرزهای ایران به صورت دقیق رصد و کنترل می شود.

وی با بیان اینکه البته در گذشته شاهد اقداماتی در جهت بی ثباتی و ایجاد مشکلات در برخی نقاط کردستان بوده ایم، که طرح های خوبی برای برطرف شدن این مسائل صورت گرفته است و این نا امنی ها از بین رفته است، گفت: در حال حاضر با توجه به اقدامات و برنامه های صورت گرفته برای برقرار امنیت ،شاهد نتایج و دستاوردهای خوبی در حوزه امنیت در کردستان بوده ایم و مسئولان توانسته اند گام های خوبی در جهت برقراری امنیت در مرزها بردارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه طی سالهای اخیر  برنامه های خوبی در جهت مقابله با برهم زنندگان ثبات امنیتی صورت گرفته است، بیان داشت: باید برای کنترل مرزها و جلوگیری از نفوذ گروهک های تروریستی و اشرار اقدامات لازم صورت بگیرد، چرا که در صورت نا امنی و کنترل دقیق مرزها شاهد عدم امنیت در داخل کشور خواهیم بود.

کریمی با تاکید بر اینکه موضوع اشتغال و توجه به معیشت مردم و اقتصاد زندگی مرزنشینان از جمله مسائل بسیار مهم در برقراری امنیت مرزها می باشد، گفت: معیشت و اشتغال مردم مرزنشین باعث می شود که از جلوی بسیاری از ناهنجارهای و مشکلات مرزی گرفته شود و دشمنان در تحرکات خود ناکام بمانند.

وی با بیان اینکه مطمئنا با رونق وضعیت اقتصادی و معیشتی مرزنشینان ، می تواند شاهد  بهبود وضعیت مرزها در کشور ها و جلوگیری از ورود تروریست ها و برهم زنندگان امنیت کشور باشیم، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های بسیار خوب و مناسبی که در حوزه های کشاورزی، صنعت و نیروی انسانی در شهرهای مرزی وجود دارد می تواند با اعتماد به جوانان مرز نشین شاهد بهبود وضع آنها باشیم تا دشمنان از آنها سوء استفاده نکنند.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها که مرز مشترکی هم با ما دارند،  قادر نیستند امنیت مرزی خود را تامین کرده و یا در تامین امنیت مرزها تعلل می کنند، خاطر نشان کرد: اما جمهوری اسلامی ایران موظف است امنیت مرزهای خود را حفظ کند تا از هر گونه بی ثباتی و نا امنی در داخل کشور جلوگیری شود.

نماینده مردم بیجار با اشاره به اینکه ما در تامین امنیت مرزها هزینه های سنگینی را متحمل شده و شهدای بسیاری را تقدیم کردیم، خاطر نشان کرد: توانستیم تا حد ممکن امنیت را حفظ  کنیم و نشان دهیم که عوامل دشمن در مرزهای جمهوری اسلامی نمی توانند ناامنی ایجاد کنند.

فلاحت پیشه مطرح کرد:

شاخص های امنیتی بالای ایران در خاورمیانه بحران زده/ افزایش بودجه مرزهای کشور باید در دستور کار جدی دولت و مجلس قرار بگیرد

حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت پیرامون " توجه به امنیت مرزها برای جلوگیری از نفوذ اشرار و تروریست ها به داخل کشور"، گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل استراتژی اطلاعاتی و جان بر کف بودن مرزبانان، نیروهای انتظامی ، نظامی و اعتماد و پایبندی مردم به دولت و حکومت از شاخصه های امنیتی خوبی در حوزه بحران زده خاورمیانه مواجه است.

وی با ابراز تاسف از اینکه طی سالهای گذشته مجلس و دولت عنایت لازم را برای بودجه مناسب در خصوص مرزها و برقراری امنیت این حوزه نداشته است، اظهار داشت: بعضا مقاومت های در برابر افزایش بودجه امنیت مرزها صورت می گرفت که قابل توجیه نیست، چرا که امنیت داخل کشور ما حاصل تلاش مرزبانان و مرزنشینان است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب با اشاره به اینکه در برخی کشورهای همسایه  جمهوری اسلامی ایران متاسفانه ثبات لازم امنیتی به دلیل فعالیت و تحرکات گروه های تروریستی وجود ندارد ، تصریح کرد: همچنین سرویس ها و دستگاه های اطلاعاتی دشمنان کشورمان نیز در اطراف مرز های ما فعال هستند و در عین حال برخی گروه های افراطی نیز در ان سوی مرزها اقدام به ایجاد فعالیت می کنند که این عوامل بر هوشیاری و دقت بیشتر نیروهای نظامی و انتظامی ما تاکید دارد.

وی با بیان اینکه با وجود اینکه بودجه مرزها افزایش یافته ولی باز هم انتظارات برآورده نشده است و هنوز 50 درصد دیگر کشورهای همسایه بودجه به مرز اختصاص نیافته است که این امر مطمئنا باید مورد بازنگری قرار بگیرد،‌ افزود: مجلس و دولت با توجه به شرایط منطقه ای باید برای در سال اینده توجه خاصی به بودجه مرزها داشته باشند تا کنترل های بهتر و دقیق تبری برای برقراری امنیت مرزها صورت بگیرد.

فلاحت پیشه با تاکید بر اینکه البته مردمی بودن از جمله مولفه امنیت در جمهوری اسلامی ایران است، گفت:  با توسعه اقتصادی می توان امنیت کشور را ارتقا دارد.

وی با بیان اینکه عدم توجه به معیشت و اشتغال در مراکز کشور شاید بعد از مدتی تبدیل به معضل اجتماعی می شود ولی در نقاط مرزی این مشکلات باعث بروز تهدیدات امنیتی خواهد شد و جوانان مرز نشین را با مشکل مواجه می سازد،‌تصریح کرد:  البته مردم مرز نشین جمهوری اسلامی ایران همواره در خدمت امنیت کشور بوده و هیچ وقت به خاطر معیشت پای از آرمان های مقدس خود نکشیده  اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه در دنیا توسعه یافته به مرزها همواره توجه ویژه و دقیقی صورت می گیرد. و هر چه از مرکز کشور به سمت مرزها پیش برویم شاهد توسعه بیشتر خواهیم بود، افزود: طی نشست ها و جلسات توسعه و امنیت شرق  و غرب کشور ، مصوبه ای مبنی بر الزام دولت به ارتقا سالیانه 10 درصد شاخص های توسعه در استان های مرزی به تصویب رسید که این مصوبه در حال اجرا است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار