هدر اصلی
1388/04/08 11:13:00
سرویس بین الملل

تاکید مدیرکل آسیایی بهداشت جهانی بر نقش دولت‌ها و مجالس در سلامت و عدالت

**مدیرکل منطقه‌ای آسیایی جنوب شرق سازمان جهانی بهداشت بر نقش دولت‌ها و مجالس در شناسایی عوامل تاثیر گذار در سلامت و عدالت تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "حسین جزایری" سخنران نشست کمیته فرعی تحقق عدالت در سلامت در آسیا خطاب به حاضرین در جلسه گفت: حضور شما نشانه تعهد شماست به مبارزه با بی‌عدالتی تا زمینه سلامت را ارتقا بدهیم.

وی با اشاره به نقش مجالس برای تحقق عدالت در سلامت گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه عدالت در سلامت ارتقا پیدا کرده و با تدوین برنامه‌های موفق 5 ساله برنامه‌های بسیاری را اجرایی کرده است و به همین دلیل است که جمهوری اسلامی از طرف سازمان جهانی به عنوان الگویی برای عدالت اجتماعی معرفی شده است.

مدیرکل آسیایی سازمان بهداشت جهانی با اشاره به هدف برگزاری اجلاس عدالت در سلامت ابراز داشت: هدف این جلسه این است که بی‌عدالتی در سلامت را مشخص کرده و گزارش‌هایی را ارائه دهیم که بتوانیم از آنها حداکثر بهره را ببریم و کشورهای دیگر نیز از آن استفاده نمایند.

جزایری گفت: اقدامات کشورهای عضو مجمع مجالس آسیایی باید معطوف به افرادی که محروم هستند باشد تا بتوانند از حداکثر تجهیزات پزشکی و سلامت نیز برخوردار باشند.

وی افزود: براساس بیانیه‌های منتشر شده از سوی منابع بین المللی محل تولد و زندگی کودکان با سلامتی و مسایل اجتماعی آنها بسیار مرتبط است.

وی با اشاره به عوامل بی عدالتی در سلامت گفت: از جمله فاکتورهایی که در بی‌عدالتی سلامت در کشورها تاثیر دارد می‌توان به وضعیت زنان در جامعه، مرگ و میر کودکان، تبعیض اجتماعی و شرایط اشتغال نامطمئن اشاره کرد. همچنین نباید فاکتورهای دیگر را از جمله ساختارهای جهانی و بحران مالی جهان را فراموش نماییم.

مدیرکل منطقه آسیایی سازمان بهداشت جهانی افزود: کشورهای پیشرفته فاکتورها را تغییر داده‌اند اما کشورهای در حال توسعه باید هزینه‌های آن را پرداخت نمایند.

وی با بیان اینکه اکثر مردم با هر موقعیت اجتماعی دوست دارند که آینده پایدار بهتری داشته باشند، اظهار داشت: دولت‌ها و مجالس باید برای شناسایی فاکتورهای اجتماعی که در سلامت و عدالت تاثیر می‌گذارد وارد عمل شوند تا اولویت بندی داشته باشند.

جزایری ضمن بیان این مطلب که ما نمی‌خواهیم بگوییم یک برنامه برای همه کشورها کارساز است گفت: باید در جوامع مختلف سعی نماییم تا بی‌عدالتی به حداقل برسد و عدالت اجتماعی را تقویت کنیم و این برنامه‌ باید در سازمان بهداشت جهانی انجام شده باشد.

وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که بتوانیم از الگوهای موفقیت آمیز استفاده کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet