خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1388/04/08 19:39:00
سرویس اجتماعی
یاداشتی از پرتوی نماینده مردم سردشت؛

در سالگشت یکی از بزرگترین جنایات تاریخی قرن بیستم

**در سالگشت بمباران وحشیانه شیمیایی سردشت مردم آسیب دیده (ناشی از بمباران شیمیایی) همچنان چشم انتظار یاری دولت هستند.

  به واقع این گونه شهادت ها و بمباران ها بود که ماهیت پلید صدام و اربابان استعماریش را به خوبی نشان داد و باعث شد تا به واقع، تاریخ شاهد تکرار جنایات تلخ هیتلر، نرون و بمباران های هیروشیما و ناکازاکی باشد. شهیدان با ایثار جانشان و رسیدن به قرب حق از محنت فارغ شدند و به زندگی پاینده و عیش گوارنده و نعمت فزاینده پروردگار رسیدند.

عصر روز هفتم تیرماه سال 1366، سردشت در حالیکه هنوز چند روزی از کاسته شدن شدت بمباران های هوایی رژیم بعثی نگذشته بود و در آرامش نسبی به سر می برد، ناگهان غرش رعد اسای هواپیماهای جنگی دشمن آن آرامش را به هم زد و چهار نقطه شهری و سه نقطه روستایی را بمباران کردند.

 مردم به خیال اینکه همچون گذشته بمباران هوایی عادی است، به کمک مجروحین شتافته تا اینکه بوی تندی به مشام رسید و متوجه شدند که گازهای شیمیایی است که در نتیجه ده ها شهید و چندین هزار نفر مصدوم بجای گذاشت.

 این فاجعه یکی از حوادث مهم تاریخ کشورمان در طول جنگ تحمیلی و حتی تاریخ جهان به دلیل کاربرد آشکار سلاح های ممنوعه شیمیایی علیه مردم غیر نظامی یک شهر است.

استفاده از  گاز خردل و مواد فلج کننده اعصاب موجود در بمب های صدام، که علیه مردم سردشت به کار گرفته شد، با ترکیبات بمب های جنگ جهانی تفاوت داشت. به همین سبب هم عوارض دراز مدت آن که برای بسیاری  ناشناخته بود، به مرور زمان بر روی قربانیان آشکار شد. بمباران شیمیایی سردشت برگ ننگینی است در تاریخ زندگی بشریت و ننگی است برای آنانکه ادعای حقوق بشر داشتند.

حال سئوال اینجاست؛ از هنگامی که  این فاجعه پیش آمد کجایند مدعیان حقوق بشر؟! کجایند تا سرفه های مرگبار مصدومین را ببینند و بشنوند؟! کجایند شورای امنیتی ها و سازمان مللی ها تا گزارش بدهند و دیوانگی استعمار را به جهانیان عرضه کنند؟!

ننگ و نفرین بر مدعیان و عاملان شیمیایی و  کوران و گنگانی که نمی خواهند مسایل دردهای مظلومان شیمیایی سردشتی ها و شیمیایی های کشور مان را ببینند و بشنوند.

 آیا نمی بینند که چگونه انسان های مظلوم و معصوم و بی گناهی را که اسیر شیمیایی شده اند؟!

 اینک هزاران نفر با اثرات مرگبار این فاجعه بزرگ، دست به گریبان شده و مجبورند تا آخر عمر با درد و سرفه های مرگبار زندگی خود را سپری کنند.

 با عنایت به ابعاد این فاجعه امکانات موجود در سطح شهرستان و حتی استان پاسخگوی نیاز مصدومان نیست؛ بنابراین اقدامات زیر لازم است هرچه سریعتر از طرف دولت به عنوان یک ضرورت صورت اجرایی یابد.

1-  تجهیز کلنیک بیماران شیمیایی سردشت از نظر نیروی انسانی و امکانات و تجهیز ات پزشکی.

2-  احداث مجتمع های چند منظوره فرهنگی، هنری و ورزشی به منظور آرامش روحی و روانی مصدومان.

3-  احداث بنای یادمان در حدی که بازگو کننده ابعاد فاجعه و معرف سردشت به عنوان اولین شهر مسکونی شیمیایی جهان باشد.

4-  اعزام پزشکان متخصص به صورت دوره ای جهت ویزیت جانبازان.

5-  ایجاد زمینه و شرایط و فضای مطلوب برای تداوم زندگی و آرامش بیشتر و عمران و آبادانی بیشتر شهر که این موضوع اعتبارات جهشی ویژه ای را می طلبد.

6-  شناسایی مابقی مصدومان شیمیایی و بررسی خواسته های آنها (بیش از ده هزار نفر مدعی مصدومیت هستند).

7-  برقراری حق پرستاری برای تمامی مصدومان بالای 15درصد.

8-  اضافه کردن سالروز بمباران شیمیایی سردشت در کنار انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و روز قوه قضاییه در تقویم.

9-  توجه ویژه به شناسایی مصدومان بمباران شیمیایی سردشت و ساکنان وقت به شعاع 500 متری.

 10-  رسیدگی به روستای "رشه هرمی " و "بیران و مامه وت". (به رغم اینکه در بمباران شیمیایی سردشت تعدادی از مردم این روستاها به شهادت رسیده اند و برخی دیگر هم به بیماری های شدید و حادی از قبیل بیماری های پوستی، ریوی مبتلا گشته و همچنین زنان و دخترانی که در بمباران شیمیایی در منطق حاضر بوده اند دچار نازایی شده اند، هنوز هیچ  مضروبی شناسایی نشده است)

11. بررسی وضعیت شهرستان سردشت به لحاظ اثرات زیست محیطی و ژنتیکی بمباران شیمیایی.

گرچه سردشت نخستین شهر مسکونی بوده که در آن بمباران شیمیایی به وقوع پیوسته، اما مردم شریف این شهر همچنان استوار و پابرجا و با استقامت، در مقابل توطئه های استعمار ایستادگی می کنند و کما فی سابق مرزدار شرف و عزت ما هستند و باید آنان را دریابیم.

 

محمد علی پرتوی، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet