هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
شریعت‌نژاد مطرح کرد:

آلودگی خاک در نبود اهرم مقابله‌ای وزارت جهاد و محیط‌زیست/ فرصت قانونگذار به آلوده‌کننده‌ها جهت جبران و رفع آلودگی

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت:وزارت جهاد و سازمان محیط‌زیست اهرم‌های قوی برای مقابله با آلودگی خاک ندارند.
جمعه 16 تیر 1396 ساعت 14:02
آلودگی خاک در نبود اهرم مقابله‌ای وزارت جهاد و محیط‌زیست/ فرصت قانونگذار به آلوده‌کننده‌ها جهت جبران و رفع آلودگی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت:وزارت جهاد و سازمان محیط‌زیست اهرم‌های قوی برای مقابله با آلودگی خاک ندارند. http://cdn.icana.ir/d/019/47452.jpg آلودگی,خاک,در,نبود,اهرم,مقابله‌ای,وزارت,جهاد,و,محیط‌زیست/,فرصت,قانونگذار,به,آلوده‌کننده‌ها,جهت,جبران,و,رفع,آلودگی Icana

شمس‌الله شریعت‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص وضعیت آلودگی خاک و قوانین این حوزه، گفت: دو بخش تخریب خاک و آلودگی خاک مورد توجه قانونگذاری قرار گرفته از این رو تعریف شاخص‌های تخریب خاک بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و تعیرف شاخص‌های آلودگی خاک به عهده سازمان حفات محیط‌زیست گذاشته شده است، برای هر کدام از موارد تخریبی یا آلوده کننده هم در لایحه حفاظت از خاک مراحلی برای رفع آلودگی قید شده است.

نماینده مردم رامسر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جرایم و مجازات‌هایی نیز برای آلوده کننده‌های خاک مورد توجه و تصویب اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی قرار گرفته است. بر اساس آیین نامه اجرایی این قانون نیز هر دستگاه مصادیق آلودگی را مشخصا تعیین می کند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون مجازاتی برای آلوده کننده‌های خاک قائل نیستیم، تصریح کرد: در قوانین فعلی مجازاتی برای آلودگی تعریف نشده کما اینکه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط‌زیست هم اهرم‌های قوی برای مقابله ندارند از این رو با توجه به افزایش آلودگی خاک در لایحه حفاظت از خاک به صورت مفصل اهرم‌های جلوگیری از آلودگی خاک تبیین شده است.

شریعت نژاد ادامه داد: در لایحه حفاظت از خاک حتی فرصتی برای آلوده کننده های خاک جهت جبران در نظر گرفته شده تا نسبت به رفع آلودگی اقدام کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: شرایط فعلی خاک‌ها به ویژه خاک‌های حاشیه کلان شهرها از وضعیت خوبی برخوردار نیستند، زیرا آلودگی خاک به شکل‌های مختلف وجود دارد، در حقیقت خاک بستر باروری و رشد است اما در این شرایط حتی اگر بهترین آب به زمین‌های کشاورزی تزریق شود، باز هم محصول ناسالم خواهد بود، چون خاک آلوده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، گفت: تبدیل لایحه خاک به قانون حفاظت از خاک یک اقدام ارزنده است زیرا از طریق می‌توان مدیریت صحیح خاک و مقابله با آلودگی‌های خاک را دنبال کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کلیه خاک‌های اطراف تهران آلوده هستند، از مصرف بی رویه سم و کود در اراضی کشاورزی انتقاد کرد و گفت: این سموم به سفره غذایی مردم نیز منتقل می‌شوند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000