شهادت امام حسن عسکری
1396/04/18 10:01:44
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دهمرده:

دولت حقآبه هیرمند را به طور جدی پیگیری کند

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس چالش‌ها و مسائل سیستان و بلوچستان در حوزه آب و برق را تشریح کرد و گفت: انتظار داریم که دولت نسبت به پیگیری حقآبه هیرمند اقدام جدی به عمل آورد. ضمن اینکه تعرفه برق مناطق گرمسیری را هم لحاظ کند.
دولت حقآبه هیرمند را به طور جدی پیگیری کند نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس چالش‌ها و مسائل سیستان و بلوچستان در حوزه آب و برق را تشریح کرد و گفت: انتظار داریم که دولت نسبت به پیگیری حقآبه هیرمند اقدام جدی به عمل آورد. ضمن اینکه تعرفه برق مناطق گرمسیری را هم لحاظ کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201607107851737774.jpg دولت,حقآبه,هیرمند,را,به,طور,جدی,پیگیری,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حبیب الله دهمرده با اشاره به وضعیت آب سیستان و بلوچستان در شرایط گرمای هوا بیان کرد: در استان کمبود آب شرب نداریم، مخزن و منبع آبی وجود دارد که به تمام روستاها و مکان‌های مورد نیاز آب را منتقل می کند.

نماینده مردم  زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مشکلی که در استان وجود دارد این است که در درصد قابل توجهی از روستاها لوله کشی آب انجام نشده که آب شرب توسط این لوله ها پمپاژ شود، در برخی از مناطق که لوله کشی انجام شده به دلیل فرسودگی درصد قابل توجهی که بعضا بین 20 تا 30 درصد را شامل می شود، پرت یا نشتی دارد و آب به مقصد نمی‌رسد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم مسئله دیگر را عدم برآورد منطقی مصرف آب در این مناطق دانست و گفت که متاسفانه در شرایط تابستان که نیاز به آب و جود دارد، با توجه به اینکه برآورد منطقی صورت نگرفته فشار کم وجود دارد یا در ساعاتی آب به صورت جیره بندی به دست مردم می‌رسد.

وی گفت: این مسئله به وزارت نیرو و دولت مربوط می شود که به خوبی بتواند مشکل را حل کند که در این صورت خود به خود مردم از نعمت آب شرب بهره مند می شوند.

دهمرده ادامه داد: البته اتفاقاتی هم در این مسیر رخ می دهد مانند اینکه موتورخانه دچار مشکل می شود اما جایگزینی برای آن پیش‌بینی نشده است، بحث اصلی ما این است که سیستان آبی مستمر و دائمی داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم مطرح کرد: انتظار می‌رود قراردادی با افغانستان در رابطه با حق‌آبه رودخانه هیرمند تنظیم شود و این مطالبه جدی است که می‌تواند بخشی از مشکلات را مرتفع کند.

نماینده مردم  زابل، زهک و هیرمند در مجلس دهم داشت: در مورد آب‌های ژرفی نیز اقداماتی انجام شده که باید کامل شود، ضمن اینکه انتقال آب از دریای عمان به این مناطق می تواند گزینه دیگری برای مدیریت منابع آبی باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم با بیان اینکه ما مشکل مدیریتی در منابع آب داریم، گفت: آب مخازن که تحت عنوان چاه نیمه‌ها وجود دارد باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا سه مسئله جدی تبخیر، رسوب گذاری و فرسایش خاک، چاه نیمه ها را تهدید می کند.

وی تصریح کرد: زمانی که رودخانه هیرمند طغیان می‌کند به همراه خود گل‌ولای را به داخل حوضچه‌ها انتقال می‌دهد که به مرور زمان این گل‌ولای ته‌نشین شده و مخزن را پر می‌کند و به تدریج حجم حوضچه‌ها کم می شود.

دهمرده در ادامه بیان کرد: سالانه 300 میلیون متر مکعب از این حوضچه‌ها تبخیر می شود و معنا و مفهومش این است که به اندازه 10 سال آب شرب زاهدان در یک سال تبخیر می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: بنابراین بحث مدیریتی یکی از مهمترین مسائل است که هیچ دولتی تا به حال در این زمینه اقدامی اساسی نه برای لایروبی و نه جلوگیری از فرسایش خاک و تبخیر انجام نداده است.

وی در خصوص وضعیت برق سیستان نیز گفت: در سیستان طوفان و بادهای 120 روزه ریزگردها را به همراه خود دارد. از طرفی دریاچه هامون به یک بحرانی تبدیل شده که یکی از منابع ریزگردها به شمار می رود که متاسفانه نتوانستیم حق‌آبه‌ای از افغانستان برای آن مطالبه کنیم. اگر آبی وجود داشت وضع ریزگردها به این شکل نبود.

دهمرده همچنین بیان کرد: اکثر کوچه ها و خیابان‌های شهر زابل و شهرهای اطراف آسفالت نشده و خاکی است که به دنبال آن موجب به حرکت درآمدن ریزگردها شده و بادهای 120 روزه نیز چندین برابر حد مجاز شرایط بسیار سختی را برای مردم با دمای بالای 50 درجه به وجود آورده است.

نماینده مردم  زابل، زهک و هیرمند در مجلس دهم خاطرنشان کرد: در مناطقی هم که مردم از نعمت برق برخوردار هستند با چنین شرایط سخت گرما و ریزگردها، کولرهای آبی دیگر پاسخگو نیستند و مردم مجبور به استفاده از کولرهای گازی هستند که طبیعتا هزینه سرسام‌آور برق را هم باید پرداخت کنند آن هم در شرایطی که کارخانه‌ای برای اشتغال مردم وجود ندارد و منبع درآمد خاصی نیست و مردم توان پرداخت هزینه برق را ندارند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم گفت: در این زمینه ده‌ها طرح و برنامه در دستور قرار گرفته که تعرفه برق این مناطق گرمسیری در نظر گرفته شوند، اما این مصوبات هنوز ابلاغ نشده و فیش‌های نجومی برق به دست مردم می رسد که چون توان پرداخت ندارند، برق آنها قطع می شود.

به گزارش ایسنا؛ نماینده مردم  زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: منتظر هستیم که دولت حرکت انقلابی انجام دهد و قول‌هایی که به مردم داده می‌شود عملا در زندگی آنها خود را نشان دهد. به ویژه اینکه یک سال است پیگیری‌ها برای درنظر گرفتن تعرفه برق گرمسیری سیستان پیگیری می‌شود اما همه می‌گویند دولت مصوب کرده ولی عملا این موضوع رخ نداده است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet