هدر اصلی
1396/04/20 09:48:29
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حسن‌بیکی:

۱۵ درصد ریزگردها منشأ داخلی دارند/ نذر طبیعت کاری ارزشمند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تخریب های زیست محیطی باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیر ازجمله وجود ریزگردها شده است، گفت: ۱۵درصد ریزگردها منشأ داخلی دارد.
۱۵ درصد ریزگردها منشأ داخلی دارند/ نذر طبیعت کاری ارزشمند عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تخریب های زیست محیطی باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیر ازجمله وجود ریزگردها شده است، گفت: ۱۵درصد ریزگردها منشأ داخلی دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100689874533.jpg ۱۵,درصد,ریزگردها,منشأ,داخلی,دارند/,نذر,طبیعت,کاری,ارزشمند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ابوالفضل حسن بیکی درباره وضعیت محیط زیست کشور بیان کرد: تخریب‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی طی سال‌های اخیر باعث شد که زنگ خطر هشدار نه‌تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز به صدا درآید لیکن باید عزم جدی برای احیای آن صورت گیرد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، ابراز داشت: براثر جنگ و خسارت‌هایی که در عربستان، سوریه و عراق به محیط زیست صورت گرفت هوای کشور به‌شدت آلوده شده و علیرغم تبلیغات بیگانگان که می‌کوشند سهم ایران را از تولید ریز گردها افزون کنند، مجموعه متخصصان بین‌المللی اعلام کردند که فقط ۱۵ درصد منبع داخلی دارد بقیه از کشورهای همسایه است.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه ایران از عرصه‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری بسیار غنی برخوردار است، افزود: مشاهده می‌کنیم در کشوری مانند قزاقستان از محل حفظ منابع ملی و جذب توریسم سالانه پنج میلیارد دلار درآمد ارزی دارند و این زنگ خطری برای ایران محسوب می‌شود.

حسن بیکی بیان کرد: نگاهی دقیق‌تر به محیط‌زیست نشان می‌دهد کم شدن عرصه‌های گیاهی به علت نبود جمعیت وحوش در مناطق حیات‌وحش است، لذا به دنبال این هستیم که آهو، کل و بز را پرورش و در محیط طبیعی که جمعیت آن‌ها کم شده، آزاد کنیم.

وی افزود: در مجلس سوم در پادگان شهید ساجدی حدود ۶۰هکتار زمین را به‌عنوان پایلوت یک جفت کل و بز رهاسازی شدند و اکنون تعداد آن‌ها به حدود ۲۵۰ رأس رسیده است که نشان می‌دهد می‌توانیم حافظ محیط‌زیست باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بابیان اینکه نذر طبیعت اقدامی ارزشمند در راستای حفظ محیط‌زیست است، تصریح کرد: کاری که با کمک دوستداران محیط‌زیست در کوه آرسک دامغان انجام شد اقدامی نمادین بود و می‌تواند الگو باشد تا این صدا به گوش همه مردم برسد و بدانند عده‌ای هستند که علیرغم مشغله‌های کاری برای حفظ محیط‌زیست همت جهادی می‌کنند.

حسن بیکی افزود: احداث تلمبه بادی توسط شکارچیان قانونمند و دوستداران طبیعت نشان داد هر چه این اقدامات بیشتر شود در سطح ملی می‌تواند به یک فرهنگ تبدیل شود.

وی ضمن یادآوری اینکه درگذشته‌ای نه‌چندان دور آهو را می‌توانستیم در زمین‌های کشاورزی اطرافمان نیز ببینیم که زندگی مسالمت‌آمیز با انسان داشتند، بیان کرد: بالغ‌بر ۲۵ هزار راس آهو در منطقه دامغان وجود داشت که باید پرسید چه شد این تعداد آهو به کمتر از هزار عدد در کل شهرستان رسید که صدور مجوزهای بی‌رویه شکار و چرای دام صدمه‌های جبران‌ناپذیری را به این عرصه‌های طبیعی وارد کرد.

به گزارش مهر، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: این شهرستان قدمت هفت‌هزارساله دارد که در گوشه‌کنار شهر هنوز هم می‌توان آثار برج و باروی تمدن قدیم را مشاهده کرد و درواقع باید گفت که حفظ محیط‌زیست در کنار تمدن به‌جای‌مانده از پایتخت قدیم ایران می‌تواند به جذب توریست و ارزآوری کمک کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet