خبرگزاری خانه ملت

هفته دفاع مقدس
1396/04/20 13:03:40
سرویس صحن
پورحسین شقلان در نطق میان دستور:

آقای سیف سپرده گذاران مال باخته از شما پاسخ شفاف می خواهند

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس خطاب به رئیس بانک مرکزی گفت:انتظار سهامداران این است در اسرع وقت با سرلوحه قراردادن اصل شفافیت نسبت به تسویه حساب با سپرده‌گذاران موسسات مالی اقدام عاجل به عمل آورند.
آقای سیف سپرده گذاران مال باخته از شما پاسخ شفاف می خواهند نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس خطاب به رئیس بانک مرکزی گفت:انتظار سهامداران این است در اسرع وقت با سرلوحه قراردادن اصل شفافیت نسبت به تسویه حساب با سپرده‌گذاران موسسات مالی اقدام عاجل به عمل آورند. https://cdn.icana.ir/d/019/201607102937027119.jpg آقای,سیف,سپرده,گذاران,مال,باخته,از,شما,پاسخ,شفاف,می,خواهند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، شکور پورحسین شقلان در نشست علنی امروز (سه شنبه 20 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در ابتدای نطق میان دستور خود از اهتمام رئیس مجلس در جلسه غیرعلنی صبح امروز و دعوت از مسئولان بانک مرکزی جهت پاسخگویی به بحران ایجاد شده درخصوص  موسسات مالی و اعتباری تشکر و قدردانی کرد.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار درمجلس شورای اسلامی ادامه داد:روزی نیست که شاهد بروز و رشد قارچ‌گونه یک یا چند موسسه مالی اعم از مجاز و غیرمجاز نباشیم،گفت:این موسسات پس از اندک مدتی کلاه مردم را برداشته و با اعلام ورشکستی صوری و واقعی، موجب به خاک سیاه نشاندن عده‌ای از خانواده‌های زحمتکش و آسیب‌پذیر میشوند، عواقب ناگوار و آسیب‌های جدی این پدیده در مناطق محروم چندبار است.

وی ابا بیان اینکه آنچه که از رهگذر این حوادث آسیب جدی می‌بیند اعتبار و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران است،افزود: حسب اختیارات قانونی و اعطایی به بانک مرکزی، مطابق ماده 96 قانون برنامه پنجم توسعه و بند(ب) ماده 42 قانون پولی و بانکی، فرآیند ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی بر عهده بانک مرکزی گذاشته شده است و هدف قانونگذار از این واگذاری، صیانت از فضای عمومی اقتصاد کشور است.

پورحسین شقلان با بیان اینکه موسسات پولی غیرمجاز از طریق بازارهای پولی غیرمجاز،علاوه بر ایجاد بحران نقدینگی،آشفتگی در بازارهای مختلف اقتصادی را ایجاد کرده‌اند، افزود: از طرفی دیگر این اختیارات ناظر به پاسداشت اعتماد مردم به نهادهای پولی و بانکی نیز است.

وی ادامه داد:مردم با اعتماد به اینکه هر نهادی که وارد جامعه می‌شود؛لاجرم پس از عبور از فرایندهای قانونی موجودیت کرده، به آنها اعتماد می‌کنند و ماحصل چندین سال تلاش خود را به متولین آنها می‌سپارند ،اما متاسفانه نوع عملکرد بانک مرکزی شفاف نبوده است.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله سوار درمجلس خطاب به رئیس بانک مرکزی گفت: سهام‌داران از شما پاسخ شفاف می خواهند؛لذا باید به صورت جدی و هوشمندانه مراقب تبعات رفتار خود باشید ،چراکه انتظار مسئولان و سهامداران این است که فارغ از هرگونه توجیه و تفسیر حاشیه‌ای به کمک کارشناسان شبکه بانکی کشور،در اسرع وقت با سرلوحه قراردادن اصل شفافیت و توجه به نکات مطروح از سوی نمایندگان در جلسه غیرعلنی،نسبت به تسویه حساب با تمامی سپرده‌گذران موسسات منحل شده و موسسات مالی و اعتباری قانونی جدیدالتاسیس پرداخته و برای بازگرداندن حق‌الحقوق تمامی سپرده‌گذاران اقدام عاجل به عمل آورند.

وی همچنین با بیان اینکه اخیرا انتشار آگهی فروش مزایده کشت و صنعت و دامپروری مغان از سوی سازمان خصوصی کشور آینده این شرکت در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و به داغ‌ترین بحث قرار گرفته است، خطاب به ریاست جمهوری گفت: جناب آقای رئیس جمهور؛ بنا با اجماع صاحب‌نظران علوم اقتصادی و کشاورزی و صنعتی ایران تاسیس این شرکت با رویکرد اهداف استراتژیکِ ترویجی و آموزش علمی بنیان‌گذاری شده،به زبان امروز این شرکت دانش بنیان بوده است.

نگاه اقتصادی صرف و سوددوشی مطلق سمی مهلک به پیکره کشاورزی ایران

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله سوار در مجلس نگاه اقتصادی صرف و سوددوشی مطلق از این شرکت،سمی مهلک به پیکره کشاورزی ایران دانست و گفت: این شرکت به عنوان شرکت مادر، برای بزرگترین غول کشاورزی ایران یعنی مغان محسوب می‌شود که با روز شدن و علمی شدن محیط پیرامون خود را نیز تغذیه می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر این شرکت صرفا با نگاه سودآوری به بخش خصوصی واگذار شود، علاوه بر آسیب دیدن خود شرکت،تمامی کشاورزی بخش خصوصی منطقه و ایران هم آسیب خواهد دید، اضافه کرد: مدیریت دولتی در این شرکت با همه ضعف ها علاوه بر توجه به معقوله سودآوری به مسئولیت اجتماعی خود و دولت هم توجه ویژه داشته باشد.

پورحسین شقلان توضیح داد:مطابق تحلیل‌های آماری حداقل 40 درصد از گردش مالی  از منطقه ناشی از مراودات با این شرکت و تزریق نقدینگی آن به شهرستان‌های اطراف است در صورتی که شاخص سودمحور فعالیت بخش خصوصی جایگزین شود، طنش‌های متعدد کارگری را به دنبال خواهد داشت و این امر با توجه به موقعیت مرزی شهرستان و بحث پدافندغیرعامل، ضرورت انسجام ترکیب جمعیتی و جلوگیری از طنیش در مناطق مرزی یک ضرورت قابل توجه و قابل پیگیری است.

وی درباره مسائل زیست محیطی حوزه انتخابی خود نیز گفت:شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان بهترین نهاد حافظ محیط زیست منطقه از مخرب‌های طبیعی و انسانی  است.

این نماینده درباره بازبینی تجربه‌های انجام یافته درخصوص کشت و صنعت‌های واگذارشده،تاکید کرد: نگاهی به واگذاری شرکت‌هایی همچون کشت و صنعت شفارود،شهید بهشتی،شهید رجایی،گوشت فارس و... نشان میدهد که این واگذاری‌ها نه تنها نفع اقتصادی نداشته؛بلکه مشکلات اولیه مانند تنش‌های کارگری افزایش یافته است و فساد و دلال بازی ها بیشتر شده است.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله سوار در مجلس در پایان از رئیس جمهور خواست به احترام رای منطقه به وی،دستور توقف فروش این شرکت را صادر کند. /

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet