هفته دفاع مقدس
1396/04/20 16:34:52
سرویس اجتماعی
کوچکی نژاد:

سد ایلیسو مانع از ورود 56 درصد آب دجله به خاک عراق می شود/ افزایش کانون های گردوغبار منطقه در اثر سدسازی ترکیه

نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه سد ایلیسو مانع از ورود ۵۶ درصد آب دجله به خاک عراق می شود، گفت: دستگاه دیپلماسی باید کشور ترکیه را ملزم به رعایت حقابه کشورهای پایین دست کند.
سد ایلیسو مانع از ورود 56 درصد آب دجله به خاک عراق می شود/ افزایش کانون های گردوغبار منطقه در اثر سدسازی ترکیه نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه سد ایلیسو مانع از ورود 56 درصد آب دجله به خاک عراق می شود، گفت: دستگاه دیپلماسی باید کشور ترکیه را ملزم به رعایت حقابه کشورهای پایین دست کند. https://cdn.icana.ir/d/019/55314.jpg سد,ایلیسو,مانع,از,ورود,56,درصد,آب,دجله,به,خاک,عراق,می,شود/,افزایش,کانون,های,گردوغبار,منطقه,در,اثر,سدسازی,ترکیه Icana

جبار کوچکی نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه پروژه سدسازی گاپ ترکیه محیط زیست کشورهای ترکیه، عراق و جنوب ایران را تحت الشعاع قرار خواهد داد، گفت: ترکیه در گذشته با افتتاح سد بزرگ آتاتورک بر روی فرات موجبات تشدید بیابان زایی عراق را فراهم و در حال حاضر نیز در حال احداث سد ایلیسو بر روی دجله است که به طور قطع تبعات این سدسازی علاوه بر کشورهای عراق و سوریه دامن گیر ایران نیز خواهد شد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه ترکیه با ایجاد سدسازی بدون ملاحظات و شرایط زیست محیطی حیات تالاب های کشور عراق، سوریه و ایران را به مخاطره می اندازد، تصریح کرد: ساخت سد ایلیسو، از سال 2006 شروع و در سال 2019 به پایان می رسد این در حالی است طبق نظر کارشناسان با این اقدام از ورود 56 درصد آب دجله به خاک عراق جلوگیری و تبعات زیست محیطی زیادی را برای کشورهای همسایه و ایران ایجاد و منجر به افزایش کانون های گردوغبار منطقه نیز خواهد شد.

ترکیه با ساخت سد ایلیسو بر روی سرشاخه های دجله موجب خشکی دجله و تالاب هورالعظیم می شود

وی با انتقاد از از اینکه ترکیه با ساخت سد ایلیسو بر روی سرشاخه های دجله موجب خشکی دجله و تالاب هورالعظیم می شود، افزود: خوزستان درگیر مشکلات فراوان ناشی از ریزگردها بوده و این معضل نه تنها برای این استان بلکه برای کشور تهدیدی جدی محسوب می شود این در حالی است که سدسازی کشور ترکیه بر روی سرشاخه های دجله و فرات ریزگردها را تشدید و زندگی در این استان را مشکل خواهد کرد.

کوچکی نژاد با تاکید بر اینکه ترکیه باید موظف به رعایت حقابه کشورهای پایین دست شود، ادامه داد: کشورهای همسایه نباید با برداشت بی رویه از حقابه ها محیط زیست کشورهای پایین دست را دچار مشکل کند.

محیط زیست مرز نمی شناسد /لزوم همکاری مشترک کشورهای همسایه برای جلوگیری از سدسازی کشور ترکیه در منطقه

نماینده مردم رشت در مجلس دهم، با بیان اینکه محیط زیست مرز نمی شناسد بر لزوم همکاری مشترک کشورهای همسایه برای جلوگیری از سدسازی کشور ترکیه در منطقه تاکید کرد و گفت: وزارت امور خارجه باید نشست های چندجانبه ای را با کشورهای همسایه داشته و با تشکیل کنوانسیون های حفاظت از محیط زیست کشور ترکیه را ملزم به رعایت حقابه کشورهای پایین دست کند.

نایب رییس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به طور قطع اگر دستگاه دیپلماسی به این موضوع ورودی جدی داشته و کنوانسیون حفاظت از محیط زیست کشورهای منطقه نیز تشکیل شود کشور ترکیه ملزم به رعایت ملاحظات زیست محیطی می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet