خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1396/04/20 16:12:06
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نوبخت:

قرارداد توتال قانونمندپیش رفته است

سخنگوی دولت با بیان این که در مصداق حریم خصوصی اتفاق نظر وجود ندارد، گفت: دولت معتقد است حریم خصوصی افراد محترم است و نباید به حریم خصوصی شهروندان وارد شویم.
قرارداد توتال قانونمندپیش رفته است سخنگوی دولت با بیان این که در مصداق حریم خصوصی اتفاق نظر وجود ندارد، گفت: دولت معتقد است حریم خصوصی افراد محترم است و نباید به حریم خصوصی شهروندان وارد شویم. https://cdn.icana.ir/d/019/201608101223675139.jpg قرارداد,توتال,قانونمندپیش,رفته,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود با خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که مناقشاتی بین نیروی انتظامی و مراجع عظام در زمینه حریم خصوصی خودرو بوجود آمده است و نظر دولت در این زمینه چیست؟ گفت: با توجه به این که در مصداق حریم خصوصی اتفاق نظری وجود ندارد ولی نظر دولت این است که نباید به حریم خصوصی وارد شویم و حریم خصوصی افراد محترم است.

وی ادامه داد: حتی دولت در سرک کشیدن به حساب های مردم هم محتاط بود که ناامنی ایجاد نشود و اساسا رئیس جمهوری منشور حقوق شهروندی را به همین منظور ابلاغ کردند.

به گزارش ایرنا، سخنگوی نیروی انتظامی 13 تیرماه در نشست خبری به قوانین جاری و از جمله تبصره ماده پنج قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر اشاره کرد و گفت: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرند از جمله وسایل نقلیه، مشمول حریم خصوصی نباید باشد و طبیعتا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می بایست درون آن رعایت شود.

از افرادی که در دوران انتخابات حرف هایی تخریبی علیه رئیس جمهوری کردند، شکایت شده است

سخنگوی دولت در پاسخ به این که معاون حقوقی رئیس جمهوری شکایت درباره برخی تخلفات انتخاباتی را مطرح کرد، آیا این شکایت ها کلی یا از نهاد خاصی است و همچنین احضار استانداران به چه منظوری بوده است، گفت: احضار استانداران در جهت ادای توضیحات بوده و مواردی مطرح شد که جزو وظایف استانداران است.

نوبخت افزود: به عنوان مثال استانداری در ایام انتخابات سخنرانی کرده که شائبه حمایت از دولت مطرح شده است ، این احضارها ادای چنین توضیحاتی بوده است و از آنجایی که قوه قضائیه قوه عدالتخواه و قانونگرایی است و می داند این گونه موارد جرم نیست، این موضوعات را رسیدگی خواهد کرد.

وی درباره شکایت دولت نسبت به تخلفات انتخاباتی نیز خاطرنشان کرد این شکایات نسبت به برخی افراد که مستقیم حرف هایی را جهت تخریب نه کل دولت، بلکه شخص رئیس جمهوری در دوران انتخابات داشته اند، مطرح شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد ما از این که هر کس خلاف قانون عمل کرده باشد و طبق قانون با آن برخورد شود، استقبال می کنیم.

نمایندگان در قرارداد توتال هر کجا فکر می کنند کار خلافی صورت گرفته به دستگاه نظارتی گزارش کنند

نوبخت در پاسخ به این که برخی از نمایندگان مدعی هستند که قرارداد توتال محرمانه است و آنها نیز به دنبال طرح سه فوریتی برای جلوگیری از اجرای آن هستند، گفت: همه قراردادها باید زیر نظر مراجع نظارتی باشد و مراحل مطالعاتی خود را طی کند.

وی افزود: قرارداد توتال به صورت قانونمند پیش رفته و مراحل خود را طی کرده است و هیچ چیزی برای نمایندگان محرمانه نیست و آنها می توانند از ابزارهای نظارتی خود استفاده کنند و حق تحقیق و تفحص دارند.

وی پیشنهاد کرد نمایندگان هر کجا که فکر می کنند کار خلافی صورت گرفته به دستگاه نظارتی از جمله دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان حسابرسی، وزارت اطلاعات و دیگر مراجع نظارتی گزارش کنند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: همانطور که در قانون برنامه ششم توسعه آمده است دولت برای رسیدن به رشد هشت درصدی به سرمایه گذاری 770 هزار میلیارد تومان نیاز دارد که 65 میلیارد دلار آن از منابع خارجی است.

نوبخت یادآور شد: کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به دولت مجوز داده که می تواند دنبال سرمایه گذار خارجی باشد و با طرف خارجی به صورت مشترک سرمایه گذاری کند.

وی به طنز این جمله را گفت که این گونه حرف ها که مالیات ندارد بتوانیم بخشی از منابع دولت را تامین کنیم.

وی از دوستان یا کسانی که این موضوعات را مطرح می کنند، سوال کرد که چطور باید سرمایه گذاری صورت بگیرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد پیشنهاد ما به این افراد این است که مدارک خود را به قوه قضائیه بدهند و جلوی کار را نگیرند، مردم ما می فهمند و از کسانی که در جهت توسعه کشور مانع تراشی می کنند در زمان خود به آنها نشان خواهند داد.

اگر مساعدت های رهبری نبود اقداماتی در برجام میسر نمی شد

یکی از خبرنگاران سوال کرد در دومین سالگرد برجام هستیم دولت چه میزان از اجرای آن رضایت دارد و طرفین چقدر به تعهدات خود عمل کرده اند ؟ سخنگوی دولت نیز پاسخ داد: این یک انتظار افکار عمومی است که مسئولین برجام باید آن را اعلام کنند واز دست اندرکاران وزارت خارجه می خواهم که در این زمینه اطلاع رسانی کنند.

نوبخت افزود: این یک قرارداد چند جانبه یا دو جانبه برد – برد بود که هم منافع ما و طرف مقابل را تامین می کرد و سازوکارهای آن نیز مشخص شده است که ما نظارت به چگونگی داشته باشیم و هم آنها و هر طرفی که از چارچوب اجرای آن خارج شد در جهت استیفای حقوق طرفین چگونه پیگیری نمایند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیتی که در حال حاضر با آمدن ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دارد و به صراحت گفته بود که اگر می توانست می خواست آن را پاره کند ، باید بدانیم که در چه محیط پرتلاطمی در حال اجرای برجام هستیم وباید حواسمان جمع باشد که به نوعی کارشکنی های محتمل صورت گرفت از منافع خود دفاع کنیم.

سخنگوی دولت با طرح این سئوال که اگر از این فرصت برای رسیدن به برجام استفاده نمی کردیم چه شرایطی داشتیم ؟، گفت:اگر در آن زمان گواهی آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر این که فعالیت های ایران نظامی نیست را نمی‌گرفتیم با حضور ترامپ چه می‌خواستیم بکنیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: در موضوع برجام وضعیت به گونه ای است که اگر امروز آمریکا بخواهد این موضوع را ملغی کند یا به شورای امنیت ببرد، یک کشور به تنهایی می تواند آن را وتو کند و دیگر آمریکا نمی تواند قطعنامه های گذشته را احیاء کند.

وی ادامه داد: در موضوع برجام باید این موضوعات بررسی شود واز همین جا باید بار دیگر از رهبر معظم انقلاب تشکر کرد که با حمایت ها و هدایت های خود این موقعیت را بوجود آوردند واگر مساعدت های رهبری نبود چنین اقدامی میسر نمی شد واز سوی دیگر حساسیت های رهبری نیز به روی چشم می گذاریم و ایشان از جایگاه رفیع رهبری هشدارهایی را می دهند که دولت نسبت به آنها جدی است و دولت دوازدهم بیش از پیش در راستای اجرایی کردن برجام و تامین منافع کشور کمک خواهد کرد.

دولت به وجود رسانه های مستقل و مردمی تاکید دارد

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه برخی گروه های سیاسی و نهادها ومجلس شورای اسلامی برای زمین گیر کردن برنامه های دولت برای اطلاع رسانی اقدامات خود چه برنامه ای دارد، گفت: نباید یک یا چند نماینده را مجلس شورای اسلامی عنوان کرد ، مجلس ترکیبی است که در طی ماه های گذشته در جهت کمک به دولت مصوبات ارزشمندی داشتند و همواره کمک حال دولت بوده است.

نوبخت افزود: دولت برای اطلاع رسانی برنامه های خود غیر از این که می تواند نظام اطلاع رسانی مشخص و معینی داشته باشد به رسانه های مستقل و مردمی نیز تاکید و امید دارد واز رسانه های می خواهد که رسالت خبری و رسانه ای خویش را انجام دهند.

وی در پاسخ به اینکه دبیرخانه مناطق آزاد به وزارت امور اقتصادی ودارایی الحاق شده است، گفت: بله این اقدام انجام شد ودر حال حاضر دبیرخانه مناطق آزاد زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی ودارایی است.

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه میزان بدهی بیمه ها به بیمارستان ها چقدر است،افزود: بدهی بیمه ها از سه مسیر مقرر شد تا پرداخت شود اول اینکه از مسیر طرح تحول سلامت که بخشی از منابع هدفمندی یارانه ها که 10 درصد از کل رقم می باشد به این حوزه تخصیص داده شود وبرعهده سازمان برنامه وبودجه است.

نوبخت اضافه کرد: منابع دیگر بیمه هایی است که افراد تحت پوشش پرداخت می کنند که در پرداخت تاخیر دارند وبرای این موضوع هم سازمان برنامه وبودجه کمک کرد وهشت هزار میلیارد تومان اسناد را فروخت و رسال آن را به بیمه سلامت پرداخت کرد.

وی افزود: بخش دیگر دفترچه های بیمه اجتماعی است که با توجه به مشکلات سازمان تامین اجتماعی باز هم سازمان برنامه و بودجه هزار میلیارد تومان اوراق در اختیار آنها قرار داد.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این که دولت چه برنامه ای برای اصلاح نظام بانکی دارد تا شاهد چنین مشکلاتی از قبیل موسسات اعتباری و سپرده گذاران نباشم ، یادآور شد: از آغاز دولت یازدهم بانک مرکزی وارد عمل شد و گزارش خود را به شورای عالی امنیت ملی و ستاد مبارزه با مفاسد در این زمینه ارائه کرد ومجوزهای لازم را از شورای عالی امنیت ملی گرفت.

به گزارش ایرنا، سخنگوی دولت افزود: این سروصداهایی که از سوی موسسات مالی واعتباری شنیده می شود ناشی از برخورد قاطع بانک مرکزی در جهت حفاظت از سپرده گذاران است چراکه بانک مرکزی در جایگاه نظارتی خود اجازه نمی دهد برخلاف میل بانکها هرچه دارند تسهیلات بدهند و سود بگیرند وباید 13 درصد از سپرده های خود را نزد بانک مرکزی بسپارند تا در مواقع مشکل از آن به نفع سپرده گذاران استفاده شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet