هفته دفاع مقدس
1396/04/21 14:59:30
سرویس فرهنگی
احمدی لاشکی:

امسال نگرانی‌ها در مورد کاهش میزان متقاضیان کنکور کم شد/ بیکاری دانش‌آموختگان فنی دلیل پرطرفدار شدن رشته تجربی

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه در سالیان گذشته دانشجویان زیادی به رشته فنی فرستاده شدند و در حال حاضر فضای کار به اندازه کافی برای آنها مهیا نیست، تصریح کرد: همین امر سبب شده رشته تجربی پرطرفدار شود.
امسال نگرانی‌ها در مورد کاهش میزان متقاضیان کنکور کم شد/ بیکاری دانش‌آموختگان فنی دلیل پرطرفدار شدن رشته تجربی نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه در سالیان گذشته دانشجویان زیادی به رشته فنی فرستاده شدند و در حال حاضر فضای کار به اندازه کافی برای آنها مهیا نیست، تصریح کرد: همین امر سبب شده رشته تجربی پرطرفدار شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201702109864674861.jpg امسال,نگرانی‌ها,در,مورد,کاهش,میزان,متقاضیان,کنکور,کم,شد/,بیکاری,دانش‌آموختگان,فنی,دلیل,پرطرفدار,شدن,رشته,تجربی Icana

قاسم احمدی‌لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره این موضوع که از حدود 1میلیون نفر کنکوری امسال حدود 600هزار نفر متقاضی رشته‌های تجربی بودند، گفت: امسال نسبت به سال گذشته حدود 50 هزار نفر به جمعیت کنکوری‌ها اضافه‌تر شد و نگرانی که بابت کاهش آمار آن به وجود آمده بود کاهش پیدا کرد و به وضعیت بهتری برگشت کرد.

نماینده مردم چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امسال 980هزار نفر شرکت کننده در کنکور داشتیم، افزود: حدود 560 تا 570هزار نفر از شرکت کنندگان در گروه علوم تجربی هستند و سپس گروه علوم انسانی، علوم ریاضی و سایر گروه‌ها و من فکر می‌کنم این روال تا چندسال آینده نیز ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه رشته‌های فنی بسیار اشباع شده است، تصریح کرد: در سالیان گذشته دانشجویان زیادی به رشته فنی فرستاده شدند و در حال حاضر فضای کار به اندازه کافی برای آنها مهیا نیست؛ به همین دلیل متقاضیان کمتر به حوزه‌های فنی رجوع می‌کنند و بیشتر به سمت علوم تجربی می‌روند.

احمدی‌لاشکی با بیان اینکه هدایت تحصیلی به طور رسمی 2سال است که در آموزش و پرورش شروع شده، تصریح کرد: قصد بر این است که 51درصد از سهم دانش‌آموزان را در رشته‌های فنی و حرفه‌ای پرورش دهیم؛ طبیعتاً زمانی که 51درصد به فنی و حرفه‌ای بروند، تعادلات کم کم برقرار می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: کسی که بخواهد تکنسین باشد یا در آموزشکده فنی تحصیل کند، طبیعتاً رشته‌های فنی و حرفه‌ای را انتخاب می‌کند و این حجم عظیم که اکنون روانه گروه تجربی شده، کاهش پیدا خواهد کرد لذا به نظر می‌آید تا دو سه سال آینده این رویه ادامه دارد و شیب گسیل به سمت تجربی کند خواهد شد. البته تا 2، 3سال اول آغاز این طرح نمی‌شود آمایش مورد نظر را اجرا کرد زیرا به بهره‌برداری رسیدن این طرح ممکن است چندسال طول بکشد و تا آن زمان میزان خروجی آموزش و پرورش و نحوه ورود آنها به دانشگاه و سپس بازار کار قابل ارزیابی خواهد بود.

احمدی‌لاشکی ادامه داد: در بسیاری از رشته‌های فنی در دانشگاه‌ها هیئت علمی جذب شده ولی آنها دانشجوی لازم را ندارند و ممکن است استفاده لازم از نیروی قابل آنها نشود؛ به همین دلیل نیاز به یکپارچگی است لذا این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس و حوزه آموزشی دنبال خواهد شد تا ضمن تقویت یکپارچگی به نتیجه درستی برسیم.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان تصریح کرد: وجود تعداد بسیار متقاضی کنکور در رشته تجربی باعث رقابت جدی‌تری بین متقاضیان این رشته می‌شود و کسانی که می‌خواهند پزشک شوند قطعا باید قوی‌ترین باشند و از فیلتر سخت‌تری عبور کنند و کنکور سخت‌تری خواهند داشت و این طبیعی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet