خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1396/04/21 11:20:18
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سردار اشتری:

نیروی انتظامی آمادگی پذیرش زائران حسینی از مرز خسروی را دارد

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کامل این مجموعه برای پذیرش و تردد زائران در ایام اربعین حسینی از مرز خسروی در شهرستان قصرشیرین خبر داد.
نیروی انتظامی آمادگی پذیرش زائران حسینی از مرز خسروی را دارد فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کامل این مجموعه برای پذیرش و تردد زائران در ایام اربعین حسینی از مرز خسروی در شهرستان قصرشیرین خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/106886.jpg نیروی,انتظامی,آمادگی,پذیرش,زائران,حسینی,از,مرز,خسروی,را,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سردار سرتیپ حسین اشتری پس از بازدید از مرز و امکانات موجود در پایانه مسافری خسروی در نشست با مسئولان در محل این پایانه، با بیان اینکه سالانه بر شمار زائران اربعین حسینی افزوده می شود، گفت: پیش بینی اضافه شدن مرز خسروی به سه مرز زمینی دیگر در کشور، در راستای تسهیل در تردد زائران حسینی به عتبات عالیات صورت گرفته و نیروی انتظامی در این بخش آمادگی کامل را دارد.

وی با تاکید بر لزوم آمادگی دستگاه های خدمات رسان و امدادی برای پذیرش زائران اربعین حسینی، اظهارداشت: هم اکنون امکانات و زیرساخت های بسیار مطلوبی در مرز خسروی وجود دارد که باید تقویت شد.

وی بیان کرد: مرز خسروی از قدیمی ترین پایانه های مرزی و محل عبور زائران عتبات عالیات است و مردم استان کرمانشاه به ویژه شهرستان مرزی قصرشیرین نیز از ارادتمندان و مشتاقان امام حسین (ع) هستند.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد که در سال های اخیر اقدام های بسیار خوبی در مرز خسروی صورت گرفته است که باید تداوم داشته باشد.

سردار سرتیپ اشتری افزود: در همین راستا نیز جاده های منتهی به مرز خسروی بسیار بهبود یافته و مساجد و محل استراحت در مسیر منتهی به خسروی نیز به نسبت بهتر از سایر مرزهاست.

وی ادامه داد: در صورت آمادگی نیروهای عراقی و تامین امنیت آن سوی مرز، در ایام اربعین حسینی امسال، بخشی از زائران از مرز خسروی تردد خواهند کرد.

وی افزود: هم اکنون به طور میانگین روزانه دهها تن از مرز خسروی به عراق تردد می کنند و باید به توافق هایی با طرف عراقی دست یابیم که 2 ماه قبل از اربعین، تردد زائران از این مرز صورت گیرد.

فرمانده ناجا گفت: در صورت تحقق این مهم، شمار گیت های ورود و خروج مسافر در پایانه مسافری خسروی باید ارتقا یابد و فرماندار و مسئولان پایانه باید بسترهای لازم در این بخش را فراهم کنند.

سردار سرتپ اشتری اظهارکرد: پلیس مهاجرت و اتباع خارجی نیز باید این آمادگی را داشته باشد در صورت حجم بالای تردد زائران از مرز خسروی، گیت های ورود و خروج مسافر در این پایانه مسافری به صورت موقت افزایش یابد تا زائران به سهولت تردد کنند.

وی امنیت حاکم در مرز، جدار مرزی و همچنین داخل کشور را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفـت: از این بابت جای هیچ گونه نگرانی نیست داریم و برای جلوگیری از هرگونه حوادث احتمالی، علاوه بر افزایش هوشیاری نیروها، خلاء های مرزی رفع و پاسگاه ها و هنگ های مرزی نیز باید تقویت شود.

 فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه مجموعه نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی از آمادگی کامل برای پاسداری از نوار مرزی کشورمان برخوردارند، گفت: نیروی انتظامی اراده دارد که تردد زائران از مرز خسروی انجام شود.

قرار است حدود 500 هزار نفر از مردم استان های غرب و شمال غرب کشور امسال از طریق مرز خسروی برای شرکت در آیین اربعین حسینی عازم عراق شوند.

با پیگیری مسئولان استان کرمانشاه، با ابلاغ نامه ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در 28 اسفند 93 به استانداری کرمانشاه، اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی شده ولی به دلیل مسایل امنیتی داخل عراق، این مرز به روی زوار ایرانی بسته است.

شهرستان قصرشیرین دارای 14 واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با 322 اتاق و یک هزار و 200 تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه 80 ساخته شده تا زایران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت کنند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق 190، نجف 380، کربلا 300، کاظمین 203 و تا سامرا 326 کیلومتر فاصله دارد.

عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال 77 در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال 81 با 75 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با 27 هزار تن جمعیت، بیش از 186 کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، 2 مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

به گزارش ایرنا، مرز خسروی در 20 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet