هدر اصلی
1396/04/21 11:45:35
سرویس صحن
نجار در صحن علنی مطرح کرد:

پدیده گردوغبار و ریزگردها تحت تاثیر تغییر اقلیم است/لایحه مدیریت بحران هرچه زودتر تعیین تکلیف شود

رییس ستاد مدیریت بحران با تأکید بر لزوم تسریع در مبارزه با منشأ ریزگردها گفت: بحران ریزگردها هر چه سریعتر تعیین تکلیف می‌شود.
پدیده گردوغبار و ریزگردها تحت تاثیر تغییر اقلیم است/لایحه مدیریت بحران هرچه زودتر تعیین تکلیف شود رییس ستاد مدیریت بحران با تأکید بر لزوم تسریع در مبارزه با منشأ ریزگردها گفت: بحران ریزگردها هر چه سریعتر تعیین تکلیف می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201707102695146388.jpg پدیده,گردوغبار,و,ریزگردها,تحت,تاثیر,تغییر,اقلیم,است/لایحه,مدیریت,بحران,هرچه,زودتر,تعیین,تکلیف,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اسماعیل نجار در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 21 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در خصوص گزارش کمیسیون انرژی در خصوص بحران اخیر قطعی آب، برق و مخابرات در استان خوزستان گفت: لایحه مدیریت بحران بیش از دو سال است که در کمیسیون های تخصصی و مرکز پژوهش‌های مجلس در حال بررسی است.

رییس ستاد مدیریت بحران با اشاره به اقدامات دولت در خصوص مبارزه با بحران ریزگردها گفت: باید هر چه زودتر بحث ریزگردها تعیین تکلیف شود.

بخش عمده معضل ریزگردها  به عراق و بیرون از مرزها مرتبط است

نجار ادامه داد:تغییر اقلیم واقعیتی است که با آن روبرو هستیم و کشور را تحت تاثیر قرارداده است و پدیده گرد و غبار و ریزگرد از این تغییر اقلیم متاثر است.بخش عمده این موضوع به عراق و بیرون از مرزها مرتبط است و ۲۰ درصد منشا داخلی دارد، اما به خاطر مشکلاتی که این کشورها دارند حل این موضوع در اولویت آنها قرار ندارد.

جمهوری اسلامی ایران  از طریق مجامع بین‌المللی تلاش کرد راه حلی برای مشکل گرد و غبار راه حلی پیداکند

رئیس ستاد مدیریت بحران گفت:جمهوری اسلامی ایران و دولت تلاش کردند از طریق دیپلماسی راه حلی پیداکنند که از مشکلات بکاهند؛بالاخص از طریق مجامع بین‌المللی که تقریبا موثر واقع شده است.بخشی از این موضوع که منشا داخلی دارد از سال ۹۳ اقدامات زیادی برای آن انجام شده است؛ ازجمله تدوین سندملی منشا گرد و غبار داخلی برای شناخت کانون‌های فعال داخلی به منظور برنامه ریزی صحیح و درست و شناسایی منشا گرد و غبار در ۲۶ استان کشور خصوصا خوزستان است.

اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار برای گرد و غبار مصوب شده است

وی تشکیل ستاد مقابله با گرد و غبار براساس مصوبه دولت آبگیری تالاب هورالعظیم به عنوان منشا گرد و غبار،برنامه ریزی برای کاشت نهال در کانون های فوق بحرانی در ۴۲ هکتار، احداث تونل انتقال آب به طول ۴۵ کیلومتر از رودخانه کارون، کاشت نهال در ۳۰۰۰ هکتار و مالچ پاشی در ۳۶۰۰ هکتار از اراضی خوزستان برای تثبیت شن های روان و بیابان زدایی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این راستا عنوان کرد.

نجار افزود: اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار برای گرد و غبار مصوبه شده ؛همچنین رئیس‌جمهوری شخصا به خوزستان سفر کردند و جلساتی تشکیل دادند و تصمیماتی اتخاذ و عملیاتی شد.همچنین وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و رئیس سازمان محیط‌ زیست به صورت مستمر به خوزستان سفر داشتند و استاندار و مدیران دستگاه ها و نمایندگان استان به صورت مستمر و مجدانه با تشکیل جلسات مسائل را دنبال می کردند.

رئیس ستاد مدیریت بحران یادآور شد: از صبر مردم خوزستان، سیستان و بلوچستان  و دیگر نقاطی که با این پدیده روبرو هستد قدردانی می‌کنیم؛ چراکه اگر صبر و همراهی مردم نبود اقدامات ما هم موثر واقع نمی‌شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet