هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
خانه ملت گزارش می‌دهد:

دوئل مخالفان و موافقان قرارداد توتال با مهر تایید بر رویه وزارت نفت پایان یافت

سرویس اقتصادی
اجرای قرارداد نفتی ایران با توتال پس از بحث‌ها و بررسی‌ها میان موافقان و مخالفان و با خارج شدن طرح سه فوریتی مخالفان این قرارداد از دستور کار صحن علنی، وارد فاز جدید اجرایی شد.
چهارشنبه 21 تیر 1396 ساعت 12:30
دوئل مخالفان و موافقان قرارداد توتال با مهر تایید بر رویه وزارت نفت پایان یافت اجرای قرارداد نفتی ایران با توتال پس از بحث‌ها و بررسی‌ها میان موافقان و مخالفان و با خارج شدن طرح سه فوریتی مخالفان این قرارداد از دستور کار صحن علنی، وارد فاز جدید اجرایی شد. http://cdn.icana.ir/d/019/201608109541684104.jpg دوئل,مخالفان,و,موافقان,قرارداد,توتال,با,مهر,تایید,بر,رویه,وزارت,نفت,پایان,یافت Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه اقتصادی؛ هفته گذشته بود که قرارداد شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضاء شد که پس از آن منتقدان و موافقان این طرح مطالب فراوانی درباره این قرارداد بیان کردند؛ اما در این بین روز دوشنبه (19تیرماه) حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس از تدوین یک طرح سه فوریتی برای توقف اجرای قرارداد با توتال خبر داد که بر اساس آن، دولت مکلف می شود روند اجرای قرارداد را تا زمان بررسی و مطالعات بیشتر متوقف کند.

پس از این بازار تاییدها و تکذیب ها داغ شد؛ همچنین شهباز حسن پوربیگلری در گفت وگو با خانه ملت تاکید کرد که طرح سه فوریتی توقف قرارداد با توتال از پشتوانه لازم برخوردار نبوده و آنچه که این روزها درباره قرارداد با توتال از سوی برخی منتقدان مطرح می شود با آنچه که باید براساس قانون انجام شود، تطبیق ندارد.

روز گذشته (سه‌شنبه) حسینعلی حاجی دلیگانی از تقدیم طرح سه فوریتی مشتمل بر یک ماده واحده و یک تبصره با امضای 23نفر به هیئت رییسه خبر داد تا بر این اساس اجرای قرارداد با توتال متوقف شود. بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رییسه مجلس در این باره به خانه ملت، گفت که تهیه طرح سه فوریتی در مواقع اضطراری انجام می شود؛ مگر در شرایط کنونی جنگ رخ داده که طرح سه فوریتی تهیه شود.

وی با بیان اینکه «این طرح بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد» از حضور  وزیر نفت در صحن علنی مجلس و ارائه گزارش به مجلس در این خصوص به نمایندگان در روز چهارشنبه خبر داد.

امروز علاوه بر آنکه ارائه گزارش وزیر نفت درباره قرارداد توتال در دستور کار بود، بررسی کم و کیف طرح سه فوریتی نیز در دستور صحن علنی قرار داشت.

بیژن نامدار زنگنه با حضور در صحن علنی مجلس که پیش از این مقرر شده بود به صورت غیر علنی باشد، به ارائه توضیحاتی درباره جزییات قرارداد ایران و توتال پرداخت. پس از آن موافقان و مخالفان این قرارداد سوالات و نظرات خود را مطرح کردند که وزیر پاسخ این سوالات و نظرات را داد؛ به گونه ای که این توضیحات و گزارشات وزیر مجموع نمایندگان را درباره قرارداد ایران و توتال اقناع کرد و رئیس مجلس نیز گزارش وزیر درباره ابعاد این قرارداد را «مفید» توصیف کرد.

اما پرونده چکش‌کاری قرارداد توتال بسته نشد. چراکه طرح سه فوریتی نیز امروز در دستورکار صحن علنی قرار داشت و نمایندگان مخالف و موافق این سه فوریت دلایل خود را بیان کردند. نهایتا هنگامی که علی مطهری نایب رییس مجلس در حال اعلام رای‌گیری بود  برخی نمایندگان تقاضاکننده این طرح سه فوریتی انصراف دادند و تعداد متقاضیان به کمتر از 15 امضا رسید و طرح سه فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی از امضای خود از دستور کار صحن علنی مجلس خارج شد.

حال امروز پس از توضیحات وزیر نفت و خروج این طرح سه فوریتی از دستورکار قرارداد ایران و توتال برای توسعه فاز جنوبی با قوت بیشتری به سمت اجرا می رود. قراردادی 4.8 میلیاردی که سرفصلی نوین برای جذب سرمایه های جدید در صنعت نفت کشور است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000