هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
امینی فرد مطرح کرد:

بروز قحطی دارویی در کشور با بی توجهی به بدهی بیمه ها/کاهش مشکلات حوزه سلامت با اجرای نظام ارجاع

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از تاخیرهای طولانی در پرداخت بدهی ها به سیستم درمانی کشور، نسبت به وجود بحران درحوزه داروهای داخلی هشدار داد.
جمعه 23 تیر 1396 ساعت 14:33
بروز قحطی دارویی در کشور با بی توجهی به بدهی بیمه ها/کاهش مشکلات حوزه سلامت با اجرای نظام ارجاع عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از تاخیرهای طولانی در پرداخت بدهی ها به سیستم درمانی کشور، نسبت به وجود بحران درحوزه داروهای داخلی هشدار داد. http://cdn.icana.ir/d/019/201607101795188228.jpg بروز,قحطی,دارویی,در,کشور,با,بی,توجهی,به,بدهی,بیمه,ها/کاهش,مشکلات,حوزه,سلامت,با,اجرای,نظام,ارجاع Icana

محمدنعیم امینی فرد درگفت وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اظهارات مدیرکل نظارت بردارو سازمان غذا و دارو مبنی براینکه به دلیل مشکل نقدینگی در53  قلم داروی داخلی بحران وجود دارد، گفت: فرآیند تولید دارو درتمامی کشورهای دنیا ازجمله جامعه ما از پیچیدگی هایی برخوردار است که به طورحتم باید تدارکات مالی آن به موقع انجام شود، بنابراین درحوزه دارو نمی توان منتظر ماند تا پس از اتمام موجودی ها ثبت سفارش مواد اولیه آن صورت گیرد؛ ازاین رو عمده مشکلات حال حاضر درحوزه دارو عدم تامین مالی به موقع است.

نماینده مردم ایرانشهر درمجلس شورای اسلامی،افزود: تا زمانی که بدهی وسیع و گسترده بیمارستان ها به شرکت های پخش و این مراکز به شرکت های دارویی تعیین تکلیف نشود، شرایط به سمتی پیش خواهد رفت که چندین قلم دارویی در نزدیکی مرزبحران قرارمی گیرند؛ بنابراین باید این زنجیره معیوب را درحوزه دارو قطع کرد؛ زیرا مشکلات درحوزه دارو آرامش و امنیت روانی را میان مردم دستخوش تغییرقرار می دهد.

وی گفت: ضمن اینکه تمامی فرآیندهای درمانی به نوعی با دارو در ارتباط است؛ بنابراین اگرتمامی اقدامات تشخیصی هم به موقع انجام شود؛ اما درحوزه دارو مشکلاتی ایجادشود، به طورحتم تمامی فرآیندهای تشخیصی و درمانی دچاراختلال می شود.

وی با بیان اینکه با وضعیت فعلی بدهی بیمه ها شرایط بحرانی درحوزه دارو قابل پیش بینی بود، تصریح کرد: سازمان های بیمه گر دچار مشکلات بسیاری هستند، یعنی عدم پرداخت بدهی ها ازسوی بیمه ها و عدم دریافت طلب  بیمارستان ها با تاخیرهای چند ماهه حوزه دارو را نیز با مشکل روبه رو کرده است؛ البته اقدامات مقطعی تا مدتی مشکلات را حل می کند، به عنوان مثال سال گذشته 8 هزار میلیاردتومان برای بیمه سلامت درسوی مجلس ازطریق متمم بودجه سال 95 درنظرگرفته شد.

امینی فرد تاکید کرد: درشرایطی که خرید خدمات از طریق سیستم هدفمند  وارجاع صورت نمی گیرد، یا اینکه تجویز منطقی دارو نیزاز سیستم ارجاع انجام نمی شود، چنین مشکلاتی پیش خواهد آمد؛ البته اجرای این موارد نیز مستلزم توجه به اجرای پزشک خانواده است.

وی گفت: در شرایط فعلی بیمه ها ازتوانایی کافی برای پرداخت بدهی ها برخوردار نیستند؛ هرچند که درحال حاضر تمام تلاش وزارت بهداشت و درمان و سازمان بیمه سلامت دراین است که برای شهرهای کمتراز 100 هزارنفر ، حاشیه شهرها و روستاها نظام ارجاع درنظرگرفته شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه تعیین تکلیف بدهی بیمه ها عزم جدی مسئولان را می طلبد،گفت: نمی توان انتظار داشت که تمامی مشکلات ساختاری ظرف مدت کوتاهی حل شود، اما کمیسیون بهداشت و درمان و وزارت بهداشت به دنبال این هستند که مسائل را برابر قانون برنامه ششم مورد توجه قراردهند، البته همکاری وزارت رفاه و تامین اجتماعی نیز درحل مشکلات موجود ضروری است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مدیرکل نظارت بر دارو بر مواد مخدر سازمان غذا و دارو از ورود ۵۳ قلم دارو به وضعیت بحرانی خبر داد و گفت: در حال حاضر موجودی ما به دلیل وجود نقدینگی در ۵۳ قلم دارو زیر یک ماه و در ۷۵۰ قلم دیگر زیر سه ماه است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر