خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1396/04/24 11:41:48
سرویس سیاسی
/زیروبم تحلیف رییس جمهور از دریچه خانه ملت/

از تنفیذ تا تحلیف برای حضور در پاستور

رئیس‌جمهور برای حضور در پاستور نیاز به نصب فقیه ولی امر طی مراسم تنفیذ و سوگند یاد کردن در مراسم تحلیف در مجلس دارد.
از تنفیذ تا تحلیف برای حضور در پاستور رئیس‌جمهور برای حضور در پاستور نیاز به نصب فقیه ولی امر طی مراسم تنفیذ و سوگند یاد کردن در مراسم تحلیف در مجلس دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/49974.jpg از,تنفیذ,تا,تحلیف,برای,حضور,در,پاستور Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ 11 مرداد ماه سال 60 و هم‌زمان با آغاز دوره ریاست جمهوری محمدعلی رجایی بود که حضرت امام خمینی(ره) در پاسخ به علت تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط ولی فقیه فرمودند: «چون مشروعیت آن باید با نصب فقیه ولی امر باشد، اینجانب رأی ملت شریف را تنفیذ و ایشان را به سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب نمودم‌.»

از این رو، بند 9 اصل 110 قانون اساسی امضای حکم‏ ریاست‏ جمهوری‏ پس‏ از انتخاب‏ مردم را از حیطه وظایف و اختیارات رهبر عنوان کرده که به «تنفیذ» شهره است و می گوید؛ صلاحیت‏ داوطلبان‏ ریاست‏ جمهوری‏ از جهت‏ دارا بودن‏ شرایطی‏ که‏ در این‏ قانون‏ می‏ آید، باید قبل‏ از انتخابات‏ به‏ تأیید شورای‏ نگهبان‏ و در دوره‏ اول‏ به‏ تأیید رهبری‏ برسد.

در واقع تنفیذ حکم ریاست جمهوری نقش نظارتی تا پایان دوران ریاست جمهوری را دارا بوده و در صورت انحراف رئیس جمهور از اصل و وظایف تعیین شده، وی را از اعتبار و مشروعیت ساقط می‌کند.

درباره زمان قانونی برگزاری مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری چیزی در قانون نیامده و این موضوع به خودی خود طبق روال هرساله در نیمه مردادماه، در حسینیه امام خمینی(ره) و در محضر مقام معظم رهبری برگزار شده است چنانچه امسال نیز  مراسم تنفیذ دوازدهمین رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه (1۲مردادماه) با حضور سران قوا و جمعی از مقامات لشکری و کشوری برگزار می‌شود.

بعد از تنفیذ حکم ریاست جمهوری ازسوی مقام معظم رهبری نیاز به قرائت سوگندنامه در مجلس شورای اسلامی طی مراسمی تحت عنوان «تحلیف» وجود دارد تا وی بتواند تحت عنوان رئیس جمهور برای ادامه خدمت به پاستور برود.

مراسم تحلیف ریاست جمهوری طبق روال قانونی و قبلی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و نخستین جلسه آن بعد از تنفیذ حکم است که بر همین اساس مراسم تحلیف طبق قرار تعیین شده، عصر روز شنبه (14 مردادماه) در صحن علنی برگزار می‌شود که در این جلسه رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و اعضای‏ شورای‏ نگهبان‏ نیز طبق اصل 121 قانون اساسی حضور خواهند داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet