خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1396/04/24 13:55:51
سرویس سیاسی
رحیمی جهان آبادی:

آمریکایی ها رفیق دزد و شریک قافله در تنش عربستان با قطر هستند

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نقش دوگانه واشنگتن نشان می دهد ، آمریکایی ها رفیق دزد و شریک قافله در تنش عربستان با قطر هستند تا بتوانند ضمن تثبیت حضور در خلیج فارس برخی سیاست های دوگانه دوحه را مورد تطمیع قرار دهند.
آمریکایی ها رفیق دزد و شریک قافله در تنش عربستان با قطر هستند رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نقش دوگانه واشنگتن نشان می دهد ، آمریکایی ها رفیق دزد و شریک قافله در تنش عربستان با قطر هستند تا بتوانند ضمن تثبیت حضور در خلیج فارس برخی سیاست های دوگانه دوحه را مورد تطمیع قرار دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/201701100040048161.jpg آمریکایی,ها,رفیق,دزد,و,شریک,قافله,در,تنش,عربستان,با,قطر,هستند Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: آمریکایی ها که در جریان سفر ترامپ اطلاعات غلطی در اختیار ریاض قرار دادند منجر به شکل گیری تنش عربستان با قطر شدند.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که واشنگتن می داند که مجادله بین ریاض و دوحه منجر به فروپاشی شورای همکاری های خلیج فارس خواهد شد.

وی در ادامه افزود: نگرانی اساسی آمریکا این است که منافع راهبردی آنها در بلند مدت مورد تهدید قرار بگیرد.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: وقتی که عربستان و قطر تحت فشار قرار بگیرند بیش از هر زمان دیگری نیاز به نقش حمایتی آمریکا را احساس می کنند.

وی تصریح کرد: برنامه ترامپ این است که از یک طرف قطر را به دلایل تاکتیکی تحت فشار قرار دهند اما از طرف دیگر نمی خواهند دوحه را نیز از دست بدهند.

رحیمی جهان آبادی با پیش کشیدن حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس گفت: پنتاگون اگرچه پایگاه های نظامی در کویت ، بحرین و عربستان در اختیار دارد اما قطر بزرگ ترین پایگاه نظامی آمریکا در خلیج فارس است و ادامه حضور برای آمریکا حیاتی است.

وی تاکید کرد: حدود 65 درصد ذخایر نفت جهان در خاورمیانه قرار دارد و عمدتا از طریق خلیج فارس صادرات می شود ، حفظ جریان صدور انرژی  و حفظ سیطره برای آمریکا به شدت حائز اهمیت است.

این نماینده مجلس دهم گفت: نقش دوگانه واشنگتن نشان می دهد ، آمریکایی ها رفیق دزد و شریک قافله در تنش عربستان با قطر هستند تا بتوانند ضمن تثبیت حضور در خلیج فارس برخی سیاست های دوگانه دوحه را مورد تطمیع قرار دهند.

وی با بیان این که آمریکایی ها تنش عربستان را مهندسی کردند و حالا به دنبال کسب منافع هستند ، گفت: از یک طرف می خواهند عربستان را از دست ندهند و از طرف دیگر نشان دهند که در جبهه مقابل قطر هم نیستند.

منافع نفتی تیلرسون ، سود تسلیحاتی ترامپ

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با پیش کشیدن حضور لابی های نفتی در حکومت ایالات متحده گفت: رکس تیلرسون،وزیرخارجه آمریکا رئیس مافیای بزرگ نفتی آمریکا است که سوخت هواپیما را تامین می کند و از ماجرای پیش آمده منافع جدیدی را مطالبه می کند.

وی تصریح کرد: شکل گیری رقابت تسلیحاتی بین عربستان و قطر هم اتفاقی است که سودسرشاری برای کارخانجات اسلحه سازی آمریکا ایجاد خواهد کرد.

 رحیمی جهان آبادی گفت: عربستان در تنش پیش آمده می خواهد جایگاه خود را در خلیج فارس بر علیه جمهوری اسلامی تثبیت نماید و در این راه فضای بازی در اختیار شرکت های نفتی و کارخانجات اسلحه سازی آمریکایی قرار می دهد.

بازگشت بریتانیا به خلیج فارس

وی در تحلیل افزایش حضور نظامی بریتانیا و مانور مشترک آنها با قطر گفت: سیاست های بریتانیا تابعی از برنامه های آمریکا است .

این نماینده مجلس دهم گفت: رویکردهای بریتانیا به شدت تحت تاثیر برگزیت است تلاش می کند با افزایش حضور نظامی در خلیج فارس و همراهی با آمریکا از سایه اتحادیه اروپایی و معضلات جدایی از آنها خارج شود./

پایان پیام

 

 

 

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet