هفته دفاع مقدس
1396/04/24 13:29:45
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه تشریح کرد:

آینده پایگاه العدیدآمریکا در دوحه چه می شود/ تقسیم بازی ترامپ و تیلرسون در مناقشه ریاض با دوحه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پایگاه نظامی آمریکا در قطر برای پنتاگون اهمیت حیثیتی دارد و احتمال وقوع آن فعلا ضعیف است و این موضع براساس همان تقسیم وظیفه ترامپ با تیلرسون اتخاذ شده است.
آینده پایگاه العدیدآمریکا در دوحه چه می شود/ تقسیم بازی ترامپ و تیلرسون در مناقشه ریاض با دوحه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پایگاه نظامی آمریکا در قطر برای پنتاگون اهمیت حیثیتی دارد و احتمال وقوع آن فعلا ضعیف است و این موضع براساس همان تقسیم وظیفه ترامپ با تیلرسون اتخاذ شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201611103839686142.jpg آینده,پایگاه,العدیدآمریکا,در,دوحه,چه,می,شود/,,تقسیم,بازی,ترامپ,و,تیلرسون,در,مناقشه,ریاض,با,دوحه Icana

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل پارادوکس مواضع رئیس جمهوری آمریکا و وزیرخارجه آمریکا در مناقشه عربستان و قطر گفت: در واشنگتن تقسیم کار بین دونالدترامپ و رکس تیلرسون در مجادله ریاض با دوحه صورت گرفته است.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: ترامپ مواضعی تندی علیه قطر و در حمایت از عربستان اتخاذمی کند اما تیلرسون برای کاهش تنش ها وارد عمل می شود تا امتیازات بیشتری برای ایالات متحده کسب کنند.

نقشه ترامپ برای ذخایر ارزی عربستان و قطر

وی تشریح کرد:  نکته حائز اهمیت برای ترامپ این است که عربستان و قطر بالاترین میزان ذخایر ارزی را در میان کشورهای عرب خاورمیانه در اختیار دارند که همین موضوع سوژه ای ویژه ای برای رقابت بین آنها است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ترامپ برای ذخایر ارزی عربستان و قطر نقشه کشیده است و در غالب طرح های متنوعی نظیر معاملات تسلیحاتی ، سرمایه گذاری انرژی و حتی فروش اوراق قرضه آمریکا این برنامه را دنبال می کند.

وی تصریح کرد: امروز مشاهده می کنیم که ترامپ هوادار رژیم سعودی شده است و تیلرسون به عنوان وکیل مدافع قطری ها موضع گیری می کند.

فلاحت پیشه گفت: تنش بین عربستان و قطر تا زمانی که آمریکایی ها و حتی انگلیسی ها احساس کنند سود مورد نیاز را کسب کرده اند ، ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد: در نهایت آمریکایی ها ناچار هستند بین قطر و عربستان یکی را انتخاب کنند ؛ عربستان به همراه متحدین سعودی فهرستی از ضرب الاجل ها را عملیاتی کرده اند که در صورت محقق نشدن ، قطر همچنان از دایره دوستان ریاض بیرون خواهد ماند.

نگرانی دوحه از وقوع کودتا با پذیرش سعودی

این نماینده مجلس دهم گفت: نگرانی اساسی دوحه اینجاست که پس از پذیرش شروط 13 گانه سعودی باید آماده وقوع یک کودتا در قطر باشند.

وی خاطرنشان کرد: علت ایستادگی قطر به دلیل روح مقاومت نیست بلکه آنها می دانند پذیرش شکست به منزله تحمیل خواسته های دیگر و پذیرش شکست های بزرگ دیگر است.

فلاحت پیشه گفت: آمریکایی ها تلاش می کنند در تنش پیش آمده یک مکانیسم خاص آمریکایی را عملیاتی کنند که در موارد مشابه نیز کارآیی داشته باشد ولی برای نخستین بار اختلافات به گونه ای است که بحران مهندسی شده واشنگتن در خلیج فارس قابل حل و فصل نیست.

بحث خروج آمریکا از قطر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن اشاره به موضع ترامپ درباره تخلیه نیروهای نظامی آمریکا در قطر گفت: احداث پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه اتفاقی است که در مرحله اول برای پنتاگون هزینه های سرسآم آوری در پی خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: نکته اساسی برای پنتاگون اینجاست که کشورهای خاورمیانه هیچ تمایلی به احداث پایگاه های نظامی آمریکا در خاک خود ندارند.

فلاحت پیشه گفت: مردم عراق حاضر به پذیرش نیروهای آمریکایی نشدند زیرا پذیرش کاپیتولاسیون منجر به نقض حاکمیت بغداد می شد ؛ همین رویکرد به همه کشورهای خاورمیانه تعمیم پیدا می کند.

وی در انتها گفت: تجربه آمریکا در سال 2001 نشان می دهد که حضور آمریکا برای کشور میزبان امنیتی به ارمغان نیاورده بلکه منجر به تشدید التهاب ها شده است.

این نماینده مجلس دهم گفت: پایگاه نظامی آمریکا در قطر برای پنتاگون اهمیت حیثیتی دارد و احتمال وقوع آن فعلا ضعیف است و این موضع براساس همان تقسیم وظیفه ترامپ با تیلرسون اتخاذ شده است.

به گزار خبرگزاری خانه ملت ، دونالد ترامپ روز گذشته باملک سلمان مکالمه تلفنی داشت و  در گفتگو با شبکه خبری «سی بی اِن» مدعی شد که «چنانچه آمریکا مجبور به خروج [نیروهای خود از پایگاه العدید] شود، ده کشور دیگر خواهان احداث پایگاه نظامی برای آمریکا هستند!»

گفتنی است که پایگاه هوایی العدیده قطر میزبان بیش از ۱۱۰۰۰ نیروی نظامی آمریکا است و از سال ۲۰۰۲ آشکارا فعال بوده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet