شهادت امام حسن عسگری
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در جریان سفر کمیسیون فرهنگی به تبریز صورت گرفت؛

انتقاد امام جمعه تبریز از پوشش مجریان صداوسیما / ردیف مشخصی در بودجه به تبریز2018 اختصاص یابد

سرویس فرهنگی
در سفر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به تبریز و حضور در جلسه شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی، اعضای شورا کم و کیف مسائل فرهنگی استان، انتظارات و خواسته‌های خود را مطرح کردند.
شنبه 24 تیر 1396 ساعت 13:52
انتقاد امام جمعه تبریز از پوشش مجریان صداوسیما / ردیف مشخصی در بودجه به تبریز2018 اختصاص یابد در سفر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به تبریز و حضور در جلسه شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی، اعضای شورا کم و کیف مسائل فرهنگی استان، انتظارات و خواسته‌های خود را مطرح کردند. http://cdn.icana.ir/d/019/201707101151331810.jpg انتقاد,امام,جمعه,تبریز,از,پوشش,مجریان,صداوسیما,/,ردیف,مشخصی,در,بودجه,به,تبریز2018,اختصاص,یابد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس امروز (شنبه، 24 تیرماه) در سومین و آخرین روز سفر کاری خود به شهر تبریز پس از دیدار با نمایندگان نهادهای مردم نهاد در حوزه های مختلف فرهنگی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان آذربایجان شرقی حضور یافتند.

بنابراین گزارش در این جلسه علاوه بر اعضای کمیسیون فرهنگی، زهرا ساعی یکی از نمایندگان مردم تبریز نیز حضور داشت.

ضرورت توجه ویژه مجلس به رویداد تبریز 2018/ بی‌توجهی دستگاه‌های اجرایی به پیوست‌های فرهنگی

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه شهر تبریز، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه انتظار است اعضای کمیسیون فرهنگی به رویداد تبریز 2018 و تمامی مسائل فرهنگی تبریز توجه ویژه ای داشته باشند، گفت: به نظر می رسد؛ مشکلات فرهنگی متعددی در استان وجود دارد چرا که وزارتخانه ها، دستگاه ها و سازمان ها همچنان به پیوست فرهنگی توجه چندانی ندارند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان آذربایجان شرقی موازی کاری در امور فرهنگی را آسیب بزرگی بر پیکره فرهنگ دانست و افزود: هنوز مشخص نیست متولی مساجد چه ارگانی است چرا که بسیج، ائمه جمعه، وزارت فرهنگ، اوقاف، سازمان تبلیغات و ... هریک در این زمینه تصمیم گرفته و اقداماتی انجام می دهند.

مجلس فکری برای موازی‌کاری‌ها در حوزه فرهنگ کند

حجت الاسلام آل هاشم ادامه داد: این موازی کاری در حوزه برنامه های قرآنی نیز دیده می شود چرا که از طرفی سازمان تبلیغ می گوید؛ تمامی مسئولیت مسائل قرآنی با ماست و از طرفی وزارت فرهنگ و ارشاد اداره ای با عنوان قرآن و عترت دارد و بسیاری از دستگاه های دیگر در این حوزه فعالیت می کنند لذا باید گفت موازی کاری ها مانع از پیشرفت در حوزه فرهنگ خواهد شد.

انتقاد از پوشش مجریان صدا و سیما

وی با انتقاد از پوشش مجریان صدا و سیما و ارائه برخی از تبلیغات نامناسب از طریق آن، گفت: چشم صدا و سیمای استان ها به تهران است؛ در واقع اگر صدا و سیمای مرکز مسائلی را رعایت نکنند ما نمی توانیم از فعالان این عرصه در استان بخواهیم پایبند به مسائلی باشند چرا که می گویند چرا این موارد در مرکز رعایت نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه کمیسیون فرهنگی مجلس باید نسبت به مسائلی که جوانان را از آینده ناامید می کند واکنش نشان دهد، افزود: با برنامه ریزی هدفمند می توان مانع از این اتفاق شد.

امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی معتقد است: از آنجایی که آذربایجان شرقی به کشورهای مرزی بسیار نزدیک است، این کشورها می توانند بر فرهنگ مردم استان تاثیر گذارند؛ البته می توان تاثیرگذاری را متعلق به خود کرد، اگر برنامه ریزی وجود داشته باشد.

مسئولان دولتی ردیف بودجه مشخصی را برای رویدادهای جهانی پایتخت محور در نظر بگیرند  

همچنین جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این جلسه، شورای فرهنگ عمومی استان ها را سرمایه بزرگ انسانی دانست که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگ در سراسر کشور گسترش پیدا کرده است.

نماینده مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجا که عالی ترین سطوح جامعه همچون امام جمعه، استاندار، اساتید دانشگاه، محققین و پژوهشگران در شوراهای فرهنگ عمومی حضور دارند انتظار است تصمیمات مهم و اقدامات اساسی از طرف این شورا با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های بسیارشان گرفته شود.

وی با بیان اینکه مجلس آمادگی حمایت از رویداد تبریز 2018 را دارد، افزود: از آنجا که 57 کشور اسلامی در جهان وجود دارد و پایتخت گردشگری جهان اسلام هر سال در یک کشور برگزار می شود در واقع 57 سال دیگر طول می کشد که ایران باز هم شاهد چنین فرصتی باشد لذا نباید در هیچ شرایطی از کنار آن راحت بگذریم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین پیشنهاد داد مسئولان دولتی ردیف بودجه مشخصی را برای - رویدادهای جهانی پایتخت محور که شهرهای ایران در زمان های مختلف میزبان آن ها خواهند شد- در نظر بگیرند.

پژمانفر: شورای فرهنگ عمومی شریان اصلی تصمیم‌گیری در مورد مسائل فرهنگی هر استان

همچنین نصرالله پژمانفر نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای فرهنگ عمومی استان‌ها را اصلی‌ترین شریان تصمیم‌گیری در مسائل فرهنگی یک استان برشمرد و گفت: اعمال پیوست فرهنگی در پروژه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و ... باید در مورد پروژه‌های برج‌سازی در شهر تبریز که به نظر می‌رسد افزایش چشمگیری داشته‌اند نیز در نظر گرفته شود.

سالک: تصویب قانونی مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر را موجب هرج و مرج جامعه تلقی کردند

همچنین احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با مظلوم خواندن حوزه فرهنگ در کشور، با اشاره به آمارها و ارقام ارائه شده در رابطه با مسائل فرهنگی از سوی مسئولان استان تبریز، از وضعیت فرهنگی این شهر انتقاد کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید به پیوست‌های فرهنگی پروژه‌های مختلف توجه کرد، گفت: متأسفانه باور مدیران ما به ضرورت انجام اقدامات مذهبی به اندازه کافی قوی و محکم نیست و متأسفانه این تفکر در میان مدیران استانی نیز تسری پیدا کرده است.

وی همچنین ادامه داد: به عنوان مثال پس از تصویب قانونی مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر گروهی از دولتی‌ها موضع گرفتند که این موضوع موجب هرج و مرج در جامعه می‌شود در حالی که باید اقدامات مذهبی و برگرفته از آموزه‌های قرآنی را در جامعه جدی گرفت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس سرمایه‌گذاری بر روی جوانان به منظور مقابله با تهاجم فرهنگی و توجه به فضای مجازی و تولید محتوا در این فضا در رابطه با رویداد تبریز 2018 را ضروری دانست.

ساعی: پاسخگویی به مطالبات جوانان نیازمند استراتژی واحد میان مدیران فرهنگی و سیاسی

همچنین زهرا ساعی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با متنوع خواندن مطالبات قشر جوانان گفت: مسئولان باید به درک عمیق تری از نیاز فرهنگی جامعه برسند و برای رسیدن به این مهم نیاز است مدیران فرهنگی و سیاسی استراتژی واحدی داشته باشند، لذا نباید با سلایق و نگاه سختگیر به مسائل فرهنگی نگریسته شود.

جبارزاده: مجلس فکری به حال موازی کاری دستگاه‌های فرهنگی کند

در ادامه، جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در این نشست با بیان اینکه حجاب و عفاف در تبریز بیشتر از شهرهای دیگر رعایت می شود، گفت: اینجا شهر دختران باعفاف و محجبه است.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه در تبریز هر جمعه بیش از 700 تا 800 هیات حسینی در تبریز برگزار می شود، افزود: گسترش و حفظ فرهنگ شهدا و ایثارگران از دغدغه های اساسی مسئولان تبریز است، به همین دلیل در سال گذشته بیش از یک هزار برنامه فرهنگی و مذهبی فقط در دانشگاه های تبریز برگزار شده است.

وی با بیان اینکه موازی‌کاری‌ها و تداخل کاری دستگاه های متعدد فرهنگی سبب شده بودجه فرهنگی دولت به درستی توزیع و جایگزین نشود، گفت: انتظار است کمیسیون فرهنگی فکری برای این تعدد دستگاه ها و موازی کاری در حوزه فرهنگ کند.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین افزود: سند توسعه این استان برگرفته از اسناد بالادستی همچون برنامه ششم توسعه در استان، در حال اجرا است که بخشی از این سند به مسائل فرهنگی اختصاص یافته است.

محمدی: تمرکز بر مسئله سبک زندگی در شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی

همچنین محمد محمدی مدیر اداره کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه توضیح داد: در سال جاری زمینه هایی همچون سبک زندگی، شناسایی و کاهش آسیب های فرهنگی و اجتماعی ، ایجاد رویه مشخص میان دستگاه های فرهنگی، جلوگیری از موازی کاری، بهره برداری از موقعیت های گردشگری تبریز و... را در شورای فرهنگ عمومی استان مورد توجه قرار داده ایم.

سردار کریمیان: انتقاد از ضعف توجه به دفاع مقدس در تبریز 2018

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، همچنین سردار غلام عسگر کریمیان رئیس سپاه عاشورای استان آذربایجان شرقی دغدغه مسائل فرهنگی را اصلی ترین مسئله برای تحول در امور فرهنگی برشمرد و اضافه کرد: هرچند ممکن است دیدگاه مسئولان در برخی مسائل با هم تفاوت داشته باشد، اما هدف اصلی تمامی دستگاه های فرهنگی تعامل و همکاری است.

رئیس سپاه عاشورای استان آذربایجان شرقی ادامه داد: نیازسنجی و شناسایی عوامل، سایش و افزایش معنویت و تهیه برآوردهایی از شرایط موجود از الزامات برنامه های فرهنگی است.

کریمیان همچنین از ضعف توجه به دفاع مقدس در برنامه های تدوین شده برای تبریز 2018 انتقاد کرد.

حسینی: لزوم تعریف ردیف مشخص برای تجهیز خانه‌های عالم

همچنین شهاب الدین حسینی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی با ابراز گلایه از عدم افزایش بودجه پایگاه های کانون های تبلیغاتی و قرآنی این استان، گفت: اگر چه 7 هزار روحانی و طلبه در این استان مشغول هستند، اما متاسفانه بودجه مشخص و مناسبی برای "روحانی مستقر" در نظر گرفته نشده است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی ایجاد ردیف برای تجهیز خانه های عالم را ضروری دانست و گفت: باید به انجمن های اسلامی، مساجد، بانک ها و ادارات به منظور گسترش فرهنگ دینی توجه بیشتری کرد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار