اربعین حسینی
1396/04/24 16:05:47
سرویس سیاسی
نجفی خوشرودی تشریح کرد:

تهران از تنش در میان کشورهای خلیج فارس استقبال نمی کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قطر برای مقابله با سعودی ها نیازمند طراحی سازوکارهای تعاملی به لحاظ اقتصادی ، سیاسی و حتی نظامی است تا بتواند جای خالی عربستان را در معادلات منطقه ای دوحه جبران کند.
تهران از تنش در میان کشورهای خلیج فارس استقبال نمی کند عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قطر برای مقابله با سعودی ها نیازمند طراحی سازوکارهای تعاملی به لحاظ اقتصادی ، سیاسی و حتی نظامی است تا بتواند جای خالی عربستان را در معادلات منطقه ای دوحه جبران کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611101021572290.jpg تهران,از,تنش,در,میان,کشورهای,خلیج,فارس,استقبال,نمی,کند Icana

علی نجفی خوشرودی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: خروج قطر از شورای همکاری های خلیج فارس منجر به افزایش پیچیدگی های مجادله ریاض با دوحه خواهد شد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت: برخلاف آنچه که برخی رسانه های بیگانه مطرح می کنند تهران به هیچ عنوان از تنش در میان کشورهای خلیج فارس استقبال نمی کند.

وی در ادامه افزود: بحث ایران با عربستان همواره این بوده است ریاض نباید حجم اختلافات در فضای ملتهب خاورمیانه را افزایش دهد و نکته اساسی اینجاست که تبعات رویکرد تهاجمی آنها برای خودشان هم قابل محاسبه نیست.

رویکرد تخاصم طلبی سعودی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عربستان همواره تلاش کرده است رویکرد خصمانه علیه ایران را از طریق شورای همکاری های خلیج فارس  دنبال کند که قطعا این موضوع تحت تاثیر مناقشه ریاض با دوحه قرار خواهد گرفت و غلظت آن کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: موضوع حائز اهمیت اینجاست که قطر به عنوان یکی از اعضای اصلی اوپک گازی توانایی تاثیرگذاری در بازار انرژی دارد که به هیچ عنوان برای عربستان مطلوب نیست.

فرصت های اقتصادی برای جبران جای خالی عربستان

نجفی خوشرودی گفت : نکته حاشیه ای برای تنش قطر با عربستان این است که فرصت های جدیدی برای کشورهایی نظیر ترکیه ایجاد خواهد شد.

وی تاکید کرد: قطر برای مقابله با سعودی ها نیازمند طراحی سازوکارهای تعاملی به لحاظ اقتصادی ، سیاسی و حتی نظامی است تا بتواند جای خالی عربستان را در معادلات منطقه ای دوحه جبران کند.

این نماینده مجلس دهم گفت: آنکارا در پس تمام مواضعی که اتخاذ می کند می خواهد فضای اقتصادی خوبی که در قطر ایجاد شده است را تصاحب کند.

وی در ادامه افزود: فاکتور تاثیر گذاری که نباید نادیده گرفت این است که ارتباطات و رایزنی های ترکیه در موضوع جنگ سوریه با روسیه و ایران قطعا روی نوع رفتار آنکارا تاثیرگذار بوده است./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet