هدر اصلی
1388/04/10 10:20:00
سرویس صحن

مخالفت مجلس با اخطار قانونی برخی نمایندگان در مورد استفساریه صندوق بیمه تامین اجتماعی روستاییان

**مجلس اخطار قانونی برخی نمایندگان در خصوص طرح دو فوریتی استفساریه در خصوص تبصره (۱) ماده واحده الحاقی صندوق بیمه تامین اجتماعی روستائیان و عشایر به فهرست نهادها و موسسات عمومی دولتی را وارد ندانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "جمشید انصاری" نماینده زنجان در جلسه‌علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی و در حین بررسی طرح دو فوریتی طرح استفساریه در خصوص تبصره (1) ماده الحاقی صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر به فهرست نهادها و موسسات عمومی دولتی، طی یک اخطار قانون اساسی با استناد به اصول 73 و 75 قانون اساسی این استفساریه را مغایر این اصول دانست و از مجلس خواست که متن استفساریه در قالب طرح یا لایحه به مجلس ارائه شود.

وی گفت: این استفساریه به معنی قانون‌گذاری جدید است، لذا مورد ایراد شورای نگهبان قرار خواهد گرفت.

"سیدمحمد حسن‌ ابوترابی‌فرد" که در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه‌ را برعهده داشت این اخطار را وارد دانست اما نمایندگان با 73 رای موافق، 74 رای مخالف و 22 رای ممتنع اخطار را وارد ندانستند.

همچنین "الیاس نادران" نماینده تهران طی یک تذکر آیین‌نامه‌ای گفت: متن این استفساریه باید از سوی دولت به صورت لایحه تقدیم مجلس شود.

وی خاطر نشان کرد: این استفساریه تسری یک قانون به اعتبارات یک نهاد در سال‌های قبل از تصویب قانون مربوط به آن است.

نادران یادآور شد: قانون مربوطه به این صندوق در سال 88 تصویب شده اما مجلس می‌خواهد با این استفساریه، برای اعتبارات سال‌های 84 تا 87 این صندوق تصمیم‌گیری کند، اما این کار وسعت دادن به قانون است نه تفسیر قانون.

نماینده تهران گفت: من این ابهام را از اداره قوانین سئوال کردم که این اداره نیز این طرح استفساریه را به دلیل تسری مشمول اعتبارات تخصیصی، نوعی اصلاح قانون دانسته است و چون توسعه قانون به شمار می‌رود، خلاف اصل 72 قانون اساسی است.

وی اظهار داشت: قانون مربوط به صندوق تامین اجتماعی روستائیان و عشایر به دلیل بار مالی که داشت از سوی شورای نگهبان به مجلس اعاده شد و در نهایت به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید بنا براین حتی اگر این موضوع در قالب طرح به مجلس ارائه شود باز به دلیل بار مالی از سوی شورای نگهبان رد خواهد شد.

نادران تصریح کرد: مجلس حق دخل و تصرف در مصوبات مجمع تشخیص مصلحت را ندارد.

ابوترابی‌فرد نایب رییس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: دو فوریت این استفساریه در جلسه روز سه‌شنبه تصویب شد و نمایندگان با اخطار قانون اساسی مطرح شده مخالفت کردند بنابراین راهی نداریم جز این که برای کلیات آن رای گیری کرده و سپس در بررسی جزئیات در پیشنهادهای نمایندگان موضوع را حل کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet