خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1396/04/25 15:54:45
سرویس صحن
میرزاده در نطق میان دستور:

گرمی ظرفیت‌های منطقه آزاد را دارد/ اهالی گرمی در آرزوی اکتشاف نفت مغان

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است تبدیل شدن شهرستان گرمی به منطقه آزاد می‌تواند از مشکلات این شهر بکاهد.
گرمی ظرفیت‌های منطقه آزاد را دارد/ اهالی گرمی در آرزوی اکتشاف نفت مغان سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است تبدیل شدن شهرستان گرمی به منطقه آزاد می‌تواند از مشکلات این شهر بکاهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611106755206540.jpg گرمی,ظرفیت‌های,منطقه,آزاد,را,دارد/,اهالی,گرمی,در,آرزوی,اکتشاف,نفت,مغان Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، میرحمایت میرزاده در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 25 تیرماه) مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر کس می خواهد محرومیت را ببیند به گرمی سفر کند، با تبریک مناسبت امروز که روز بهزیستی و تأمین اجتماعی است و گفت: بند 8 قسمت ب یکی از مواد منشور حقوق شهروندی، دستگاه های اجرایی را مکلف می کند ظرف 6 ماه تمام توان خود را برای اجرای آن تجمیع کنند و در بند 3 قسمت الف آن، اصل عدم تبعیض مورد تأکید قرار گرفته است.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با استناد به ماده 23 حقوق شهروندی عنوان کرد: مقامات اداری باید در روابط خود با شهروندان پاسخگو باشند و اگرچه امروز مهم تر از پاسخگویی و اقدام انقلابی در موضوع جنایت وحشیانه در قتل بی صدای دختر معصوم «آتنا اصلانی» (که بر خانواده داغدارش تسلیت باد) نیست، اما آقای رئیس جمهور آیا نمایندگان ملت نیز حداقل شهروند محسوب می شوند که برخی مقامات هیچ اقدام عملی نسبت به نامه های آنها انجام نمی دهند.

وی افزود: عدم اقدام جدی برای حل مشکلات سرمایه گذاران گرفتار کاسپین و فرشتگان در دولت دیده می شود و یا استخدام جدید علیرغم بلاتکلیفی هزاران نفر در مدارس و عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان از دیگر موارد است در حالی که به استناد ماده 2 حقوق شهروندی، شهروندان از حق زندگی شایسته و لوازم آن هچون آب، سلامت، بهداشت محیط، خدمات پزشکی منطبق با استانداردهای ملی برخوردارند که این حقوق باید شامل مناطقی همچون گرمی نیز بشود که فرسنگ ها با استانداردها فاصله داریم.

میرزاده در ادامه ضمن تسلیت درگذشت ریاضیدان زن ایرانی «مریم میرزاخانی» به مواد 3، 4 و 90 حقوق شهروندی استناد کرد و اظهار داشت: حق زنان است که از برنامه ها و تسهیلات بهداشتی در مراحل مختلف زندگی به خصوص بارداری، زایمان، بیماری و فقر و حق کودکان است که از حمایت های اجتماعی برخوردار باشند اما توجهی به زنان و کودکان گرمی نمی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در گرمی همچنان برخی با الاغ از چشمه ها آب می آورند و در جاده های خاکی رفت و آمد می کنند و زنان باردار به دلیل نبود امکانات با تابوت به شهر برده می شوند، این در حالی است که به استناد ماده 8 حقوق شهروندی اعمال هرگونه تبعیض ناروا به خصوص در دسترسی شهروندان به خدمات عمومی ممنوع بوده و ماده 78 این منشور نیز شهروندان را دارای حق و فرصت برابر در دسترسی به مشاغل می داند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه حقوق شهروندی نباید مختص مرفهان باشد و به مناطق محروم نیز اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: به استناد ماده 68 منشور حقوق شهروندی، شهروندان در حق دستیابی به فرصت های اقتصادی، امکانات و خدمات عمومی برابرند و اگر واقعا این چنین است تا کی مردم گرمی در آرزوی اکتشاف نفت مغان باشند و چرا در برابر بازگشایی گمرک تعطیل شده، کسی پاسخگو نیست.

میرزاده در ادامه با استناد به ماده 72، اظهار داشت: دولت به منظور تأمین حقوق اقتصادی شهروندان، تمهیدات لازم برای حضور فعالان اقتصادی در بازارهای جهانی و تنظیم هدفمند واردات و صادرات را فراهم می کند اما چرا این حقوق اقتصادی در مورد مناطق محروم و مرزی که به علت نبود بازار، محصولات در دستشان می ماند را شامل می شود، صدق نمی کند.

نماینده مردم گرمی در مجلس ادامه داد: گرمی با بهترین موقعیت جهت تبدیل شدن به منطقه آزاد باید مورد توجه قرار گیرد چرا که نزدیک ترین نقطه به راه آهن اتصالی از آذربایجان به اروپا را دارد که می تواند اهداف گروه اقتصادی اورسیا را عملی کند اما به آن توجهی نشده است لذا لازم است مخالفان مناطق آزاد توجه کنند برای رونق اقتصادی مناطق محروم مرزی ایجاد مناطق آزاد مناسب ترین راه است.

وی در ادامه با استناد به ماده 86 منشور حقوق شهروندی عنوان کرد: حق هر شهروند است که از خدمات عمومی و امدادی بهره مند شود و به استناد ماده 88 حق شهروندان روستانشین و عشایر است که حسب مورد از حقوقی چون توسعه روستایی، بیمه و تأمین اجتماعی بهره مند شوند.

میرزاده همچنین با استناد به ماده 35 این منشور اذعان داشت: حق شهروندان است که از فناوری ارتباطی و اطلاع رسانی بهره مند شوند اما برای حل مشکل رومینگ تلفن همراه و اینترنت در گرمی امیدی نیست.

وی با استناد به ماده 85، آرامش، شادابی، امید، تفریح، ورزش و گردشگری را حق هر شهروند دانست و عنوان کرد: اگر چنین است پس چرا در مورد فرهنگیان و بازنشستگان صدق نمی کند و آنها شرمنده اهل و عیال هستند؛ لذا لازم است در ردیف های ملی بودجه اسمی از این موارد برای مناطق محروم آورده شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان از دستورات معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان بودجه و برخی وزرا برای حل مشکلات حوزه انتخابیه خود تشکر و اظهار کرد: ماده 101 منشور حقوق شهروندی حق استفاده از زبان محلی را داده ضمن اینکه امیدوریم به استناد ماده 28 این منشور که دولت موظف به گسترش فرهنگ انتقادپذیری، تحمل و مدارا است در آستانه تشکیل دولت جدید و پایان فصل کاری مناطق سردسیر را نیز در تخصیص اعتبارات در نظر بگیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet