سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
کاتب مطرح کرد:

سهل ممتنع تبدیل ایران به قطب ICT خاورمیانه/از موانع اجرای دولت الکترونیک تا لزوم جذب سرمایه بخش خصوصی

سرویس اقتصادی
رییس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس، به تشریح موانع و مزایای توسعه ICT و اجرای دولت الکترونیک که اشتغالزایی فراوانی برای کشور دارد، پرداخت.
دوشنبه 26 تیر 1396 ساعت 12:14
سهل ممتنع تبدیل ایران به قطب ICT خاورمیانه/از موانع اجرای دولت الکترونیک تا لزوم جذب سرمایه بخش خصوصی رییس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس، به تشریح موانع و مزایای توسعه ICT و اجرای دولت الکترونیک که اشتغالزایی فراوانی برای کشور دارد، پرداخت. http://cdn.icana.ir/d/019/201608101945647859.jpg سهل,ممتنع,تبدیل,ایران,به,قطب,ICT,خاورمیانه/از,موانع,اجرای,دولت,الکترونیک,تا,لزوم,جذب,سرمایه,بخش,خصوصی Icana

غلامرضا کاتب  در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه حوزه ICT  می تواند به عنوان  یک حوزه  جدید و وسیع  بخشی از بازار کار و سرمایه  ایرانیان  را به خود اختصاص دهد،گفت:  امروزه  بزرگترین  شرکت ها در عرصه خدمات و در فضای مجازی به عنوان  یک کاتالیزور و شتاب دهنده برای سایر بخش ها  در دنیا مطرح هستند و گردش مالی  فراوانی را به سبب فراوانی مشتریان و مخاطبان خود در مدت زمان کم  ایجاد  می کنند.

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه ایران به دلیل  وجود جمعیت  قابل ملاحظه،  زیرساخت های  مناسب و وجود فارغ التحصیلان مرتبط و جوانان خلاق  ظرفیت  تسلط بر بازارICT  منطقه  خاورمیانه را دارد، افزود: حتی به اذعان کارشناسان  در صورت حمایت  و هدایت  از منظر قوانین  مالکیت معنوی  می تواند  به یکی  از قطب های مطرح در حوزه آسیا مطرح شود، البته بیشترین حوزه  اثر گذاری ICT  در بخش دولتی کاستن از هزینه های حکمرانی برای دولت با ایجاد دولت الکترونیک واقعی و سرعت بخشیدن به نظام تصمیم گیری و ارجاع است.

گسترش بیش از حد نظام و ساختار اداری ناکارآمد از اشکالات بدنه دولت است

وی ادامه داد: با سرمایه گذاری و حمایت عملگرایانه از حوزه ICT  می توان  سطح  نظارت و ارزیابی بر اجرای امور را ارتقاء داده  و همچنین بهره وری را افزایش داد.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: همواره یکی از بزرگترین  اشکالاتی که به بدنه دولت وارد آمده  و همچنان  وارد است،  گسترش بیش از حد نظام و ساختار اداری ناکارآمد است که عملا بر گسترش بخش خصوصی  اثر منفی گذاشته است.

ساختار دولتی  فقط در بخش حاکمیتی و سیاست گذاری  معنا پیدا می کند

وی با بیان اینکه ساختار دولتی  فقط در بخش حاکمیتی و سیاست گذاری  معنا پیدا می کند و خارج از این چارچوب  باید تا سرحد امکان امور را به بخش خصوصی واگذار کرد، افزود:ICT  می تواند بخش زیادی از ظرفیت نظام اداری را با کمترین هزینه و بیشترین بازده نمایان سازد و به همین جهت  امیدوارم دولت نسبت به گسترش  این بخش  تلاش و اهتمام  ویژه ای را داشته باشد .

کاتب با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه تکالیف متعددی بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولی در حوزهICT  قرار داده شده ادامه داد: متاسفانه این حوزه به دلیل نوپا بودن به ویژه در بخش کسب و کارهای الکترونیکی با مشکلات متعددی به ویژه در حوزه قوانین و تعدد مراکز تصمیم گیری دست به گریبان است، که در جلسه اخیر فراکسیون تولید و اشتغال با پیشگامان صنعت کسب و کارهای الکترونیکی و نمایندگان مجلس که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شده مقرر شد تا کمیته سه جانبه ای از نمایندگان هر سه بخش به صورت منظم جلساتی را داشته باشند.

ICT در ردیف سرمایه گذاری های پرخطر و با ریسک بالا محسوب می شود

 وی اظهار کرد:این کمیته باید طی جلسات مذکور به احصاء مشکلات و موارد موضوعه در مسیر ایجاد و گسترش صنعت مذکور بپردازند و در صورت نیاز  به قانون یا آیین نامه اجرایی و یا سایر موضوعات خاص  موارد را در فراکسیون تولید و اشتغال مطرح نمایند.

رییس فراکسیون تولید و اشتغال تصریح کرد: ICT حوزه گسترده ای است و سرمایه گذاری در آن به عنوان یک صنعت تکنولوژی محور یا هایتک محسوب شده و در ردیف سرمایه گذاری های پرخطر و با ریسک بالا محسوب می شود، که از این جهت نیازمند حمایت ویژه است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار