خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1396/04/27 08:38:35
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

فرانسه پیشتاز روابط پسابرجامی اروپا با ایران

مکرون اقتصاددان که پیش از رسیدن به سمت ریاست جمهوری فرانسه نقش مهمی در ارتباط اقتصادی با ایران داشت، اکنون با حسن اعتماد به جمهوری اسلامی درهای جدیدی را برای تقویت مناسبات گشوده است.
فرانسه پیشتاز روابط پسابرجامی اروپا با ایران مکرون اقتصاددان که پیش از رسیدن به سمت ریاست جمهوری فرانسه نقش مهمی در ارتباط اقتصادی با ایران داشت، اکنون با حسن اعتماد به جمهوری اسلامی درهای جدیدی را برای تقویت مناسبات گشوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201707100482845733.jpg فرانسه,پیشتاز,روابط,پسابرجامی,اروپا,با,ایران Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی- فائزه ظهیری؛ پیش از آنکه امانوئل مکرون بر کرسی ریاست جمهوری فرانسه تکیه بزند، به عنوان وزیر اقتصاد در دولت پیشین فرانسه نقش زیادی در انعقاد تفاهم‌های اقتصادی میان فرانسه و جمهوری اسلامی ایران داشت.

از این رو، امروز که مجددا حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران انتخاب رسیده و مکرون نیز توانسته با کسب حداکثر آرا این سمت را به دست آورد، همچنین از طرفی اراده قوی و مشترک دو طرف در اجرای مفاد برجام و تأکید طرف فرانسوی بر اجرای دقیق آن به عنوان یک تعهد بین المللی می تواند تأثیر بسزایی در آینده روابط دو کشور داشته باشد.

بخش عمده ای از روابط اقتصادی و دوجانبه ایران و فرانسه در حوزه هایی همچون خودروسازی، خریدوفروش هواپیما و انرژی تعریف شده که در سطوح بالا به توافق‌های میان دولت ها همچون وزارتخانه های اقتصاد، راه و صنایع و در سطوح پایین تر به قراردادهای میان شرکت های خصوصی انجامیده است.

لغو تحریم ها به واسطه توافق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل توانست دری به سوی ایران بگشاید تا بتواند از مواهب آن در راستای انعقاد قراردادهای اقتصادی با سایر کشورها به خصوص کشورهای اروپایی بهره ببرد.

حسن روحانی و امانوئل ماکرون 3406757/17/2017 1:26:45 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707107036335799_Thum.jpgحسن روحانی امانوئل ماکرون
حسن روحانی و امانوئل ماکرون

اگرچه بعد از برجام کشورهای بسیاری برای برقراری روابط اقتصادی به جمهوری اسلامی مراجعه کردند اما فرانسه با افزایش سطح تبادلات دوجانبه به میزان 2هزار درصد نسبت به قبل از برجام در جایگاه ویژه ای قرار دارد. شرکت های بسیاری که به ایران سفر کردند بی نتیجه بازنگشته و قصد سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی داشتند که موفقیت آمیز هم بوده و استقبال خوبی صورت گرفته است.

در حوزه راه تا کنون تحویل سه هواپیمای ایرباس از مجموع یکصد هواپیمایی که بعد از برجام خریداری شده و قرار است تحویل ایران شود، در دستور کار قرار گرفت و انجام شد. اخیرا نیز یک شرکت هواپیمایی فرانسوی-ایتالیایی (ATR) قراردادی برای تحویل 40 هواپیما امضا کرده است که تا کنون 4 فروند آن تحویل داده شده است.

در حوزه خودروسازی نیز توافقات مشترکی میان دو کشور صورت گرفت چنانچه سیتروئن و پژو با شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا طی مذاکراتی به توافقاتی رسیدند که نخستین محصول این توافقات نیز از خط تولید خارج شده است؛ همچنین رنو نیز سرمایه گذاری های جدیدی را در جمهوری اسلامی آغاز کرده که نه تنها باعث تولید محصولاتی از این حیث می شود بلکه فناوری های جدیدی را نیز به کشور وارد می کند.

ایرباس 3406751/11/2017 6:11:01 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701105545751417_Thum.jpg
ایرباس

سفر اخیر مدیرعامل شرکت توتال به تهران نیز منجر به عقد قراردادی با شرکت های ملی نفت ایران و پتروپارس شده که به سرمایه گذاری در حوزه نفت و انرژی می انجامد.

همکاری هایی که اخیرا شرکت های فرانسوی با جمهوری اسلامی صورت داده اند علیرغم پیچیدگی‌های بین المللی بسیار حائز اهمیت است و حاکی از اعتمادی است که کشورهای اروپایی باوجود سنگ اندازی های آمریکا به ایران دارند. البته مشاهده آثار این روابط جدید قطعا در کوتاه مدت نمایان نشده و نیاز به گذر زمان بیشتری دارد.

در حوزه بانکی نیز فرانسه آمادگی خود را برای همکاری در حوزه F.A.T.F اعلام کرده اما از طرفی برخی تحریم های غیرهسته ای آمریکا و از سوی دیگر فاصله سیستم بانکی ایران از استانداردهای بین المللی باعث بروز برخی مشکلات شده که هنوز بسیاری از بانکی های بین المللی در این زمینه محتاطانه عمل می کنند.

در پایان به نظر می رسد ترسیم آینده روابط سیاسی ایران و فرانسه در زمانی که مکرون ریاست جمهوری این کشور را برعهده دارد می تواند منجر به تقویت مناسبات با ایران به خصوص به لحاظ ژئوپلتیکی شود و از آنجایی که هر دو کشور توجه ویژه ای به مسائل و مؤلفه های راهبردی در این زمینه داشته و از سوی دیگر با توجه به تفکرات اقتصادی مکرون و انگیزه روحانی می توان امید به توسعه روابط جمهوری اسلامی با نه تنها فرانسه بلکه تمامی اتحادیه اروپا باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet