وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

هفته دفاع مقدس
1396/04/26 19:11:44
سرویس اقتصادی
فولادگر در تشریح نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی:

بدهکاران حساب ذخیره ارزی تعیین تکلیف می شوند/تاکید بر رفع همزمان مشکل تولیدکنندگان بدهکار و وصول معوقات بانکی

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی، از تعیین تکلیف بدهکاران حساب ذخیره ارزی موضوع ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید در آینده نزدیک خبر داد.
بدهکاران حساب ذخیره ارزی تعیین تکلیف می شوند/تاکید بر رفع همزمان مشکل تولیدکنندگان بدهکار و وصول معوقات بانکی رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی، از تعیین تکلیف بدهکاران حساب ذخیره ارزی موضوع ماده 20 قانون رفع موانع تولید در آینده نزدیک خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/52637.jpg بدهکاران,حساب,ذخیره,ارزی,تعیین,تکلیف,می,شوند/تاکید,بر,رفع,همزمان,مشکل,تولیدکنندگان,بدهکار,و,وصول,معوقات,بانکی Icana

حمیدرضا فولادگر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص  جلسه امروز (دوشنبه، 26 تیرماه) کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست امروز با حضور نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونین ایشان و همچنین مسئولان بانک مرکزی موضوع ماده 20 قانون رفع موانع تولید که در خصوص تعیین تکلیف بدهکاران حساب ذخیره ارزی است، بررسی آن صورت گرفت.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی مجلس ادامه داد: بحث جلسه در خصوص تولیدکنندگانی است که از منابع حساب ذخیره ارزی در سال های 89، 90 و 91 تسهیلات دریافت کرده بودند و با نوسانات ارزی در سال 91 و 92 و رشد 3برابری قیمت ارز  روبرو شد.

فولادگر افزود: با توجه به اینکه افزایش قابل توجه قیمت ارز در سال های 91 و 92 ناشی از شرایط معقول اقتصادی نبوده، تصمیم گرفته شد در راستای حمایت از تولید تحت شرایطی زمینه تسهیل در تسویه بدهی تولیدکنندگان فراهم شود.

وی ادامه داد: در قانون رفع موانع تولید این موضوع لحاظ شده که به تناسب شرایط که به چه میزان ماشین آلات یا مواد اولیه توسط واردکنندگان، خریداری و وارد شده است براساس قانون مذکور فرمولی برای بازپرداخت بدهی ها در راستای حمایت از بخش تولید، تدوین شود که شرایط تسریع در وصول معوقات بانکی نیز فراهم شود.

وی ادامه داد: آئین نامه هایی در خصوص تسویه بدهی تولیدکنندگان مذکور در دولت نوشته شد اما به دلیل وجود مسائل آئین نامه چند بار اصلاح شد، با وجود این هنوز بسیاری از بدهکاران نتوانسته اند بدهی های خود را تسویه کنند و شاید حدود 25 درصد موفق در انجام این کار شده اند.

عدم تسویه بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان بدهکار ارزی

فولادگر افزود: حدود 75 درصد از تولیدکنندگان بدهکار ارزی که عمدتا در حوزه صنعت نساجی و سیمان فعالیت داشته اند با مشکل تسویه، تسهیلات ارزی اخذ شده خود، رو به رو هستند که البته به دلیل افزایش حدود 3 برابری قیمت ارز در سال 92 بوده است.

وی ادامه داد: دکتر لاریجانی به کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی ماموریت داد تا به مسائل تولیدکنندگان بدهکار ارزی رسیدگی شود.

فولادگر افزود: برای رفع مشکل تولیدکنندگان بدهکار ارزی که البته اثبات شده است تاخیر در تسویه بدهی آنان به دلیل نوسانات ارزی غیرطبیعی در سال های 91 و 92 بوده است، در جلسه امروز کمیسیون تصمیم گرفته شد که یا از طریق اصلاح قانون رفع موانع تولید یا از طریق اصلاح آئین نامه مربوطه زمینه رفع مشکلات فراهم شود.

وی ادامه داد: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس تاکید دارد مشکل بدهکاران به نحوی حل شود که علاوه بر حمایت از تولید زمینه بازگشت معوقات کلان بانکی انجام شود و در این راستا تصمیم گرفته شد کارگروهی متشکل از اعضای کمیسیون، نمایندگان وزارتخانه های صنعت، اقتصاد و بخش خصوصی و همچنین بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی دولت تصمیم نهایی را در خصوص رفع مشکل اتخاذ کنند.

فولادگر افزود: البته امکان دارد جمع بندی ها در خصوص مسائل مذکور از طریق یک طرح یک فوریتی الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید پیگیری شود.

لازم به ذکر است در این جلسه علاوه بر نعمت زاده وزیر صنعت و معاونین این وزارتخانه، مسئولان بانک مرکزی و شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و همچنین نمایندگان بخش خصوصی و صنایع مختلف حضور داشتند./

 

برای دیدن گزارش تصویری این جلسه اینجا کلیک بکنید

پایان پیام    

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet