هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
شریعت‌نژاد مطرح کرد:

تشدید قاچاق چوب با اجرای طرح تنفس جنگل/ مشارکت مردم تنها راهکار مبارزه با قاچاق

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:مشارکت مردم بومی حاشیه جنگل‌ها برای صیانت از جنگل‌ و درختان تنها راهکار مبارزه با قاچاق و برداشت های غیرقانونی چوب است.
جمعه 30 تیر 1396 ساعت 11:30
تشدید قاچاق چوب با اجرای طرح تنفس جنگل/ مشارکت مردم تنها راهکار مبارزه با قاچاق عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:مشارکت مردم بومی حاشیه جنگل‌ها برای صیانت از جنگل‌ و درختان تنها راهکار مبارزه با قاچاق و برداشت های غیرقانونی چوب است. http://cdn.icana.ir/d/019/96196.jpg تشدید,قاچاق,چوب,با,اجرای,طرح,تنفس,جنگل/,مشارکت,مردم,تنها,راهکار,مبارزه,با,قاچاق Icana

شمس‌الله شریعت نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح وضعیت قاچاق و برداشت های غیرقانونی چوب، گفت: سست شدن مجریان طرح‌های جنگل‌داری که بخشی از حفاظت را عهده‌دار بودند با اجرای طرح تنفس جنگل سبب تشدید قاچاق چوب در جنگل‌های کشور شده، این موارد به راحتی قابل محاسبه و استخراج است اما اراده‌ای برای برخورد و ممانعت از قاچاق وجود ندارد.

نماینده مردم رامسر و تنکابن در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ضمن ارایه پیشنهاد دولت مبنی بر قطع همه طرح‌های جنگلداری برای همه کسانی که در این حوزه فعالیت دارند، تخریب منابع طبیعی، افزایش تجاوز به اراضی و قاچاق چوب روشن بود، هم اکنون نیز قاچاق فراوان چوب انجام می‌گیرد.

ساختار سازمان جنگل ها برای صیانت از همه جنگل ها تعریف نشده است

وی افزود: در حالی شاهد افزایش قاچاق چوب هستیم که دولت توانایی حمایت از همه این افراد و ورود را ندارد، ساختار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز برای حفاظت از همه جنگل‌ ها و مراتع تعریف نشده زیرا نیروی انسانی و منابع مالی آن کاهش داشته و تعداد پرونده‌های قضایی در این زمینه در دستگاه قضا بسیار است.

شریعت‌نژاد با بیان وضعیت نامناسب حفاظت از منابع طبیعی در شرایط کنونی، گفت: تعرفه واردات چوب از گذشته صفر بود چون ما کشور جنگلی نیستیم و از بیست سال گذشته در تمام قراردادهای صنایع چوبی قید شده که تامین مواد اولیه از خارج کشور تهیه شود، هم اکنون نیز این انتظار وجود ندارد که نیاز چوبی صنایع از داخل تامین شود اما جنگل‌ها باید برای مردم که در حاشیه جنگل زندگی می‌کنند، منفعت داشته باشند.

مشارکت مردم در صیانت از جنگل تنها راهکار جلوگیری از تخریب و قاچاق چوب

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مردم در صورتی در حفاظت از جنگل مشارکت می‌کنند که نفعی هم برایشان داشته باشد، در غیر این صورت نسبت به قاچاق و تخریب بی‌تفاوت خواهند بود، این در حالی است که مشارکت مردم در حفظ منابع طبیعی تنها راهکار صیانت از جنگل‌های کشور است.

وی افزود: طرح‌های جنگل‌داری در 30 سال گذشته شکلی از صیانت و مشارکت مردم بود، به نوعی که شرکتی چون نکاچوب با به کارگیری بیش از هزار نیروی انسانی بومی ضمن برداشت چوب به مدیریت و صیانت از جنگل پرداختند اما با اجرای طرح تنفس جنگل دیگر توانایی اداره این افراد را ندارد، این بیکاری خود سبب هجوم افراد به جنگل و برداشت‌های غیرقانونی خواهد شد.

صیانت از جنگل به شکل طرح تنفس اقدامی آرمان‌گرایانه

شریعت‌نژاد با بیان اینکه ساز و کار اجرایی طرح تنفس تعبیه نشده بود، گفت: صیانت از جنگل به شکل طرح تنفس اقدامی آرمان‌گرایانه بود، زیرا در مورد جنگل‌ها ضمن صیانت باید از برووز آفت و آسیب به جنگل جلوگیری شود، از این رو استفاده از ظرفیت مردم محلی و بومی منطقه برای صیانت از جنگل، مرتع و غیره با توجه به نوع سرمایه گذار تنها راهکار است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: شرکت چوب کاغذ مازندران که 2 هزار و 300 نفر مشغول به کارند که بخشی از نیازشان را از چوب درختان خشک شده و بی‌فایده جنگل تامین می‌کنند اما حال با اجرای طرح تنفس چگونه می توان مانع فعالیت ها شد، زیرا معیشت افراد خدشه دار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه 30 هزار فقره پرونده قاچاق چوب و زغال در کشور تشکیل می شود که حدود 70 درصد آن مربوط به تصرف اراضی و منابع طبیعی است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر