ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1388/04/12 16:44:00
سرویس بین الملل

پیام دوستی لاریجانی تقدیم رییس مجلس ژاپن شد

**رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی که به توکیو سفر کرده است، در دیدار رییس مجلس نمایندگان ژاپن پیام دوستی دکتر "علی لاریجانی" را تقدیم وی کرد.

ر"علاالدین بروجردی" روز جمعه در دیدار با "یوهی کونو"، که با حضور دکتر "سیدعباس عراقچی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد، ضمن تشریح برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران ، افزود: جمهوری اسلامی ایران عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای (ان.پی.تی) و فعالیتهای خود را در چارچوب قوانین آژانس ادامه می دهد.

وی تاکید کرد: بدون تضییع حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران ، آماده ادامه گفت و گو ها با کشورهای 1+5 هستیم.

بروجردی در این دیدار با اشاره به سفر هیات پارلمانی ایران به ژاپن، بر نقش پارلمانهای دو کشور در تقویت بیش از پیش سطح روابط فی مابین در زمینه های مختلف از جمله سیاسی و اقتصادی تاکید کرد.

وی همچنین آمادگی مجلس شورای اسلامی را برای تقویت و گسترش بیش از پیش سطح روابط پارلمانی ایران و ژاپن ابراز داشت.

بروجردی در این دیدار همچنین پیام دوستی دکتر "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای اسلامی ایران را به کونو ابلاغ کرد و از طرف لاریجانی از وی برای سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد.

"یوهی کونو" رییس مجلس نمایندگان ژاپن نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی این کشور با ایران، گفت: ژاپن همیشه به فرهنگ و تمدن ایران علاقه مند بوده و همواره به ملت بزرگ آن احترام می گذارد.

کونو ، افزود: با توجه به آغاز هشتادمین سالگرد برقراری روابط رسمی سیاسی میان ژاپن و ایران، دو کشور باید در راستای تقویت بیش از پیش سطح روابط فی مابین تلاش کنند.

کونو همچنین با اشاره به جایگاه ایران در عرصه های بین المللی و منطقه ای یادآور شد: ایران همواره در کانون توجهات محافل سیاسی جهان قرار داشته و دارد.

وی با بیان این که این توجه نشان از اهمیت جایگاه ایران در منطقه دارد، افزود: امروز نقش ایران در زمینه حل مسایل بین المللی و منطقه ای برای همگان آشکار است.

رییس مجلس نمایندگان ژاپن با اشاره به برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که همه کشورها تاریخ و فرهنگ خاص خود را دارند و قضاوت در مورد آنها باید بر اساس اطلاعات واقعی صورت گیرد.

کونو ضمن ابراز خرسندی از حضور هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ژاپن، گفت: سفر هیات پارلمانی ایران به ژاپن در جهت نشان دادن چهره واقعی این کشور برای مسئولان ژاپنی، اقدامی بسیار ارزشمند تلقی می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که این سفر و دیدار هیات ایرانی با مقامات ارشد ژاپنی زمینه ای برای تقویت بیش از پیش سطح روابط توکیو- تهران در عرصه های مختلف از جمله در زمینه گسترش همکاریهای پارلمانی، شود.

دو طرف در این دیدار همچنین آخرین تحولات در روابط دو کشور در بخشهای مختلف و مسایل مورد علاقه منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet