هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان مجلس تأکید کردند:

استخدام جداگانه آموزش و پرورش به صلاح نیست/وضعیت نیروهای بلاتکلیف وزارتخانه مشخص شود

سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس معتقدند که نیروهای بلاتکلیف آموزش و پرورش تعیین وضعیت و معلمان الزماً از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی جذب آموزش و پرورش شوند.
یکشنبه 8 مرداد 1396 ساعت 13:40
استخدام جداگانه آموزش و پرورش به صلاح نیست/وضعیت نیروهای بلاتکلیف وزارتخانه مشخص شود نمایندگان مجلس معتقدند که نیروهای بلاتکلیف آموزش و پرورش تعیین وضعیت و معلمان الزماً از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی جذب آموزش و پرورش شوند. http://cdn.icana.ir/d/019/201707105110633899.jpg استخدام,جداگانه,آموزش,و,پرورش,به,صلاح,نیست/وضعیت,نیروهای,بلاتکلیف,وزارتخانه,مشخص,شود Icana

خبرگزاری خانه ملت، سرویس فرهنگی _ مریم ابوفاضلی؛ آموزش و پرورش تاکنون برای استخدام و جذب نیروهای خود از روش‌های مختلفی از جمله آزمون استخدامی، فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و ... استفاده کرده اما طبق قانون که چندسالی است الزامی شده استخدام آموزش و پرورش تنها باید از طریق خروجی‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهیدرجایی باشد چراکه در این دو دانشگاه، تربیت معلمان به مدت 4سال و به طور تخصصی انجام می‌شود.

اما در این میان بحث‌های دیگری نیز مطرح است و آن بلاتکلیفی معلمان حق‌التدریسی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، خرید خدمتی‌ها و نیروهای پیش‌دبستانی است که هرکدام از این افراد 8، 10، 12سال و بعضاً شاید 14سال در کلاس‌های درس بوده و آموزش و پرورش نیز به آنها نیاز داشته است؛ مجلس در سال‌های متعدد طرح‌هایی برای تعیین تکلیف این معلمان ارائه کرده است و نمایندگان امیدوارند با بررسی‌های لازم و مشخص شدن آمار این معلمان تعیین تکلیف شوند.

این درحالی است که وزیر آموزش و پرورش گفته: قبلا بارها اعلام کرده‌ایم که استخدام از طریق آزمون استخدامی انجام می‌شود، زیرا نیروی انسانی برای ما اهمیت دارد و افراد باید از طریق آزمون استخدامی و اخذ صلاحیت‌های لازم وارد نظام تعلیم و تربیت شوند.

در همین راستا، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: این کمیسیون بارها اعلام کرده با وجود نیروهای بلاتکلیف در آموزش و پرورش، استخدام جداگانه به صلاح نیست و بهتر است تکلیف نیروهای موجود مشخص شود.

در این باره عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: زمانی که استخدام ممنوع اعلام می‌شود، نیروی لازم با عناوین دیگری وارد می‌شود که مشخص نیست کیفیت مدنظر را داشته باشد.

همچنین نایب‌رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس وضعیت جذب و بازنشستگی معلمان را تشریح کرد و گفت: تاکید آموزش‌وپرورش برای جذب نیرو از طریق آزمون استخدامی اشتباه است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از تاکید آموزش‌وپرورش برای جذب نیرو از طریق آزمون استخدامی نظرات خود را عنوان کردند که در ادامه می‌خوانید.

 

تاکید آموزش‌وپرورش برای جذب نیرو از طریق آزمون استخدامی اشتباه است/ تا ۴سال دیگر تعداد معلمان نصف می‌شود/ آماده‌سازی طرح ۲+۲ برای جذب نیرو

قاسم احمدی لاشکی 3406752/1/2017 4:36:43 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/02/201702109864674861_Thum.jpgقاسم احمدی لاشکی
قاسم احمدی لاشکی

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم ورود نیروی انسانی به آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان گفت: در برنامه 5ساله توسعه ششم در ماده63 مصوب شد که از این به بعد جذب هرگونه نیروی انسانی برای آموزش و پرورش صرفاً از طریق دانشگاه فرهنگیان ودانشگاه شهیدرجایی خواهد بود بنابراین نمی‌توان جز این مسیر نیروی جدیدی را در آموزش و پرورش داشت.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش وضعیت خوبی نیست، افزود: درحال حاضر 928هزار نفر فرهنگی در کشور وجود دارد؛ سال گذشته 40هزار نفر بازنشسته شدند، امسال 60هزار نفر و سال آینده 75هزار نفر بازنشسته خواهند شد؛ سال 1398 تعداد بازنشستگان به 85 هزار نفر می‌رسد و در سال 1399، صدهزار نفر و در سال 1400، صد و 10هزار نفر بازنشسته می‌شوند.

بیش از 400 هزار نفر از فرهنگیان تا سال 1400 بازنشسته می‌شوند

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تا سال 1400 بیش از 400 هزار نفر از فرهنگیان در کشور بازنشسته می‌شوند و با اشاره بهمیزان پذیرش دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: 64 واحد پردیس دانشگاه فرهنگیان در مراکز استان‌ها و 34واحد نیز در خارج از مراکز استان‌ها یعنی 98 واحد در کشور وجود دارد که اگر هرکدام در 4سال هزار نفر را بخواهند پرورش دهند و خروجی داشته باشند، 98هزار می‌شود و طبیعتاً با بحران نیروی انسانی در آینده مواجه‌ایم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به طرح‌هایی که مجلس در مورد استخدام حق‌التدریسی‌ها، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و ... دارد، خاطرنشان کرد: این نیرو‌ها مشمول تبصره10 ماده17 قانون می‌شوند یعنی کسانی که ماقبل 26/7/1391 مشمول بودند بنابراین نیروی انسانی جدید نیستند ضمن اینکه هرکدام از این افراد 8سال، 10سال، 12سال بعضاً شاید 14سال در کلاس‌های درس هستند و آموزش می‌بینند، مراکز ضمن خدمت برای آن‌‌ها آزمون گذاشته و سال‌های سال نیز بوده‌اند.

وی در ادامه گفت: با توجه به همه موارد یاد شده، نمایندگان مجلس نخواستد این افراد بدون آزمون وارد آموزش و پرورش شوند؛ هزار و اندی از این افراد به صورت نیروهای حق‌التدریس و خرید خدمتی‌آموزشی و نیروهای پیش‌دبستانی هستند و حدود 7 تا 7هزار و پانصد نفر نیز جا مانده‌اند که مشمول این قانون بوده‌اند اما سال گذشته از آنها استفاده نشده است که جمع آنها 30هزار نیرو می‌شود که در حال حاضر آموزش و پرورش نیز به همه آنها نیاز دارد.

احمدی لاشکی تصریح کرد: با توجه به موارد یاد شده همچنین مجلس خواسته این افراد علی‌رغم اینکه این‌همه سال کلاس رفتند و معلم هستند و تدریس می‌کنند، باید به کلاس درس بروند و یکسال در دانشگاه فرهنگیان دوره ببینند و در پایان دوره نیز نمره بیاورند و در آزمون‌ها شرکت کنند و آنچه که بیرون درباره کارشناسی نبودن این طرح‌ها گفته می‌شود قضاوت منصفانه‌ای نیست و اطلاعات آنها جامع نیست که مجلس به دنبال چه چیزی است.

معلمان باید الزماً از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی جذب شوند

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران در مجلس شورای اسلامی افزود: البته این مسائل در مجلس و صحن علنی مطرح و نتیجه آن هر چه که شد اعلام می‌شود اما الزاماً خروجی تمام کسانی که معلم خواهند شد باید حتماً از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی باشد و این عین قانون است و غیر از این نیز راهی ندارد و شاخص‌ترین موضوع سند تحول بنیادین نیز مربوط به معلمان است که باید آموزش‌های لازم را ببیند و از این طریق خروجی داشته باشد.

وی با اشاره به تاکید وزارت آموزش و پرورش مبنی بر استخدام از طریق آزمون استخدامی گفت: اشتباه می‌کنند چراکه تا این نیرو‌های فعلی تعیین تکلیف نشده‌اند نباید نیروی جدیدی بگیرند؛ این‌ها می‌خواهند بر اساس ماده28 اساسنامه که یک دوره  حدود 6ماه تا 1ساله است آموزش ببینند و اینطور نیست که از دانشگاه فرهنگیان دوره 4ساله دیده باشند و افراد با لیسانسی که دارند، در آزمون شرکت کرده‌اند و متفاوت است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه بحث اصلی این است که دانشجویان متقاضی معلمی 4سال دانشجوی دانشگاه فرهنگیانباشند، افزود: البته در حال حاضر طرح جدید 2+2 نیز در حال آماده شدن است که اگر این افراد 2سال در دانشگاه درس خوانده‌اند، بتوانند به دانشگاه فرهنگیان انتقال پیدا کنند که دوسال بعدی را در دانشگاه فرهنگیان درس بخوانند.

 

نیروهای بلاتکلیف آموزش و پرورش تعیین وضعیت شوند/ استخدام جداگانه به صلاح نیست

حمایت میرزاده 3406756/29/2016 3:03:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108060591505_Thum.jpgسیدحمایت میرزاده
حمایت میرزاده

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم ورود نیروی انسانی به آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان گفت: قانون مشخص کرده است که کانال ورود به آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی باشد، اما بدین معنی نیست که آموزش و پرورش هیچ زمانی استخدام نکند؛ حال ممکن است طی ضرورتی با اخذ مجوز اقدام استخدام کند.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: آموزش و پرورش نیروهای بلاتکلیف بسیاری دارد و نظر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این است که اگر قرار است استخدامی انجام شود اول تکلیف نیروهای بلاتکلیف روشن شود و اگر مجوزی برای استخدام گرفته می‌شود مجوز برای استخدام این افراد باشد و تکلیف این نیروها مشخص شود، بسیاری از مشکلات کمبود نیروی انسانی حل می‌شود و نارضایتی که در بین نیروهای بلاتکلیف است برطرف می‌شود و استفاده از نیروها برای برنامه‌های آینده در یک روال عادی و طبیعی از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی انجام می‌شود.

استخدام جداگانه آموزش و پرورش به صلاح نیست/ تکلیف نیروهای موجود مشخص شود

وی تصریح کرد: کمیسیون آموزش مجلس به آموزش و پرورش اعلام کرده با وجود این همه بلاتکلیف در داخل آموزش و پرورش، استخدام جداگانه به صلاح نیست و بهتر است تکلیف این نیروها مشخص شود، بارها نیز در جلسات مختلف این موضوع عنوان شده است و اگر دوستان روال دیگری اتخاذ کنند، قطعاً با نارضایتی جمع موجود همراه خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به تاکید آموزش‌وپرورش برای جذب نیرو از طریق آزمون استخدامی، خاطر نشان کرد: این مجوز استخدام از قبل وجود داشته و کسانی که از طریق آزمون پذیرفته شدند باید دوره تربیت‌معلمی را طی کنند؛ اگر متقاضیان صفرکیلومتر در آزمون پذیرفته شوند، باید دوره‌ای برای آن‌ها باشد، قانون نیز مشخص کرده برای آنها از کانال دانشگاه فرهنگیان دوره‌های ضمن خدمت بگذرانند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به نظر من شاید از میان نیروهای موجود آموزش و پرورش و نیروهایحق‌التدریس نیاز به دوره به آن شکل گسترده نداشته باشند و در یک دوره یکی دوماهه تابستانه دوره‌های لازم را بگذارند اما برای افراد بدون تجربه باید دوره یکساله گذاشته شود.

 

آموزش، به‌روز بودن و ارتقاء معلم یک ضرورت انکارناپذیر است/ ممنوعیت استخدام، باعث ایجاد نیروی کار با عناوین مختلف می‌شود

سید جواد ساداتی نژاد 3406754/5/2017 8:00:32 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/04/201704107368437532_Thum.jpgسید جواد ساداتی نژاد
سید جواد ساداتی نژاد

سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم ورود نیروی انسانی به آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان گفت: معلمی شغل معمولی نیست و فردی که قرار است آینده‌سازان کشور به وی تحویل داده شوند، باید باتجربه مناسب و آموزش دیده باشد و بداند چگونه باید با دانش‌آموز برخورد داشته باشد.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: هرچه در زمینه آموزش و ایجاد تبحر برای یک معلم کار شود، نه تنها قبل از استخدام، حتی در زمان تدریس و ضمن خدمت معلم، ضرورت انکارناپذیر است. بنابراین جذب فرهنگیان از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی که فضای تخصصی در حوزه آموزش و پرورش کار درست و پسندیده‌ای است و انتظار نمی‌رود غیر از این انجام شود.

وجود مشکلات در جذب نیروی انسانی نتیجه قانون اشتباه استخدام ممنوع است

وی با انتقاد از تصمیم ممنوعیت استخدام در حوزه استخدامی کشور، تصریح کرد: در حالت کلی ممنوعیت استخدام درست نیست، مگر می‌شود یک مجموعه‌ای که در حال کار است و افراد آن به بازنشستگی می‌رسند، استخدام ممنوع شود؛ مشکلاتی در جذب نیروی انسانی در کشور وجود دارد که نتیجه قانون اشتباه "استخدام ممنوع" است؛ وقتی که نیروها از مجموعه‌ها بازنشسته می‌شوند یا گاهی زمانی که ساختار توسعه می‌یابد و جای جدیدی ایجاد می‌شود، این سوال ایجاد می‌شود که چه کسی این کارها و مأموریت‌های جدید را انجام می‌دهد.

عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به عناوین جدیدی مثل نیروهای شرکتیکه به دلیل ممنوعیت استخدام ایجاد شده و مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند، خاطر نشان کرد: به عنوان مثل با شرکتی قرارداد بسته می‌شود و شرکت نیرو گرفته و کاری به آن سپرده می‌شود، بعد از مدتی تعداد نیروهای شرکتی زیاد می‌شود و می‌خواهند این شرکتی‌ها را تبدیل وضعیت کنند، بعد می‌گویند اگر قرار بود این افراد استخدام شوند نیروی شرکتی نمی‌گرفتیم و آزمون می‌گذاشتیم و این نیروها آزمون نداده و شرکتی هستند و کلاف گوریده‌ و درهمی را ایجاد می‌کند و حقی است که ایجاد شده است.

زمانی که استخدام ممنوع است نیروی کار با عناوین مختلف تامین و مشکلاتی را ایجاد می‌کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه با تاکید بر اینکه استخدام ممنوع مفهوم ندارد و هر زمانی که دولت نیاز به نیرو دارد باید استخدام انجام شود، گفت: زمانی که استخدام ممنوع اعلام می‌شود یعنی اینکه در و پنجره را باز می‌کنیم و از یک فضاهای دیگر و  با یک عنوان دیگر نیرو وارد می‌شود و زمانی که از جا وعنوان دیگری نیرو وارد شود، معلوم نیست کیفیت مدنظر را داشته باشد و فرد به سیستم چسبندگی پیدا می‌کند و بعد از مدتی باید مشکل وی را حل کرد و به تدریج ناکارآمدی در حوزه دولت ایجاد می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: مسیرهایی که افراد برای استخدام طی می‌کنند باید شاخص‌ها و آموزش‌های لازم را داشته باشد، بهترین مسیر برای حوزه تعلیم و تربیت که حوزه فوق‌العاده‌ای است همان مسیر دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی است که دیده شده است اما تعدادی از افراد درحال حاضر 10الی 15 سال معلم هستند به نام حق‌التدریس که در سیستم آمده‌اند اما به دلیل قوانین اشتباه و اینکه به آنها گفتند استخدام انجام نمی‌شود و همچنین نیاز به معلم وجود داشته افرادی را با شاخص‌هایی به کار گرفته‌اند و این افراد انتظار دارند اگر قرار استخدامی باشد، اولویت داشته باشند و مشکلات آن‌ها حل شود.

ساداتی‌نژاد در مورد استخدام در آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر از مبنا تصمیم درستی گرفته نشود در آینده با چالش‌هایی مواجه می‌شویم که برای حل آن چالش‌ها باید تصمیمات دیگری گرفته شود و معلوم نیست آن تصمیم‌ها که در اثر ناچار و اضطرار گرفته می‌شود، درست باشد. چراکه ما با انسان طرف هستیم، انسانی که بخشی از سن و عمر خود را گذاشته و اگر نه بشنود، بعد از 15سال که از عمر کاری وی گذشته کجا می‌تواند کار کند و این حقی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید آموزش‌وپرورش برای جذب نیرو از طریق آزمون استخدامی، خاطر نشان کرد:جذب و استخدام فرهنگیان بر اساس مصوبه باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی با سازکارهایی که برای پرورش معلم دارد، باشد و اگر در جذب این دانشگاه مشکلی وجود دارد باید کمک کرد تا مشکلات برطرف شود و با توجه به حساسیت‌هایی که شغل معلمی دارد مطلوب است از این دو جایگاهی که برای آن تعیین شده است، انجام گیرد تا معلمان خوب با شرایط مطلوب داشته باشیم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط