هدر اصلی
1388/04/20 10:02:00
سرویس اقتصادی

لایحه موافقتنامه حمایت از سرمایه گذاری بین ایران و قبرس تقدیم مجلس شد

**لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و قبرس از سوی دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى دولت، این لایحه با هدف تشویق و حمایت از سرمایه گذاری‌های اتباع و ارتقا و تحکیم همکاری‌های اقتصادی و تامین منافع دو دولت، بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیات دولت رسید و توسط رئیس جمهور برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.

لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و قبرس مشتمل بر یک مقدمه و 14 ماده است.

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: با توجه به اهمیت سرمایه گذاری در بکارگیری منافع و امکانات بالقوه اقتصادی و نظر به ضرورت تشویق وحمایت از سرمایه گذاری‌های اتباع دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قبرس و به منظور ایجاد و حفظ شرایط مساعد برای سرمایه گذاری‌های یاد شده در جهت ارتقا و تحکیم همکاری‌های اقتصادی و تامین منافع هر دو دولت لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و قبرس مشتمل بر یک مقدمه و 14 ماده تصویب و اجازه مبادله اسناد داده می شود.

بر اساس این لایحه، هر یک از طرف‌های متعاهد اتباع خود را به سرمایه گذاری در قلمرو طرف متعاهد دیگر تشویق خواهد کرد و در حدود قوانین و مقررات خود زمینه مناسب را جهت جلب سرمایه گذاری اتباع طرف متعاهددیگر در قلمرو خود فراهم خواهد آورد و هر یک ازطرف های متعاهد با رعایت قوانین و مقررات خود نسبت به پذیرش سرمایه گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی طرف متعاهد دیگر در قلمرو خود اقدام خواهد کرد.

بر این اساس، تغییر احتمالی در شکل انجام سرمایه گذاری‌ها در ماهیت آنها بعنوان سرمایه گذاری تاثیری نخواهد داشت مشروط به اینکه این تغییر مطابق قوانین و مقررات طرف متعاهد میزبان باشد تغییر یا تبدیل یک سرمایه گذاری سرمایه گذاری جدید محسوب خواهد شد .

بر اساس این لایحه، سرمایه گذاری های اشخاص حقیقی هر یک از طرف‌های متعاهد در قلمرو طرف متعاهد دیگر از حمایت کامل قانونی طرف متعاهد سرمایه پذیر و رفتار منصفانه ای که از رفتار اعمال شده نسبت به سرمایه گذاران خود یا هر کشور ثالث ، هر کدام که برای سرمایه گذار مربوط مساعدتر باشد برخوردار خواهد شد.

همچنین بر اساس این لایحه، سرمایه گذاران هر یک ازطرف‌های متعاهد که سرمایه گذاری های آنها به علت مخاصمه مسلحانه، ‌انقلاب، یا حالت اضطراری مشابه در قلمرو طرف متعاهد دیگر دچار خسارت شود از رفتاری برخوردار خواهند شد که نسبت به رفتار طرف متعاهد مزبور با سرمایه‌گذاران خود یا سرمایه گذاران هر کشور ثالث هر کدام که برای سرمایه گذار مربوطه مساعدتر باشد نامساعد تر نباشد. چنانچه اختلافی میان طرف متعاهد سرمایه پذیر و یک یا چند سرمایه گذار طرف متعاهد دیگر درباره یک سرمایه گذاری بروز کند طرف متعاهد سرمایه پذیر و سرمایه گذار سرمایه گذاران مزبور در تلاش خواهند کرد که اختلاف را از طریق مذاکره و مشاوره و بصورت دوستانه حل و فصل کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet