آغاز هفته وحدت
1396/05/28 12:45:51
سرویس صحن
ربیعی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد؛

عدم ارائه برنامه در حوزه اقتصاد فرهنگ و فرهنگ اقتصاد /بی توجهی به مقوله بسترسازی جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی از عدم ارائه برنامه از سوی وزیر پیشنهادی فرهنگ در حوزه‌های مختلفی همچون اقتصاد فرهنگی و وجود چندین درصد خلاء با سیاست‌های کلی نظام و ابلاغی مقام معظم رهبری انتقاد کرد.
عدم ارائه برنامه در حوزه اقتصاد فرهنگ و فرهنگ اقتصاد /بی توجهی به مقوله بسترسازی جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی از عدم ارائه برنامه از سوی وزیر پیشنهادی فرهنگ در حوزه‌های مختلفی همچون اقتصاد فرهنگی و وجود چندین درصد خلاء با سیاست‌های کلی نظام و ابلاغی مقام معظم رهبری انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201610104659198668.jpg عدم,ارائه,برنامه,در,حوزه,اقتصاد,فرهنگ,و,فرهنگ,اقتصاد,/بی,توجهی,به,مقوله,بسترسازی,جهت,توسعه,فرهنگ,کتابخوانی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، خدیجه ربیعی در نشست علنی امروز (شنبه، 28 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: دکتر صالحی شخصیتی متدین و بزرگوار هستند که ارتباط خوبی با بخش فرهنگ جامعه و علمای عظام دارند و این خصایص ظرفیت‌های بسیار خوبی برای تصدی بر وزارت حساس و مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سختی کار در حوزه فرهنگ از تعدد تعاریف ارائه شده توسط جامعه شناسان که به بیش از 500 تعریف می‌رسد کاملا مشخص است چرا که فرهنگ شاخصه‌ اصلی تمدن است و دشواری فعالیت در این حوزه برای نظام اسلامی ایران دوچندان است، تأکیدات پیشوایان دین و بزرگان نظام کاملاً موید این مطلب است. بر این اساس حساسیت مسئولت فردی که تصدی این وزارتخانه را قرار است عهده دار شود از سایر وزرا بسیار بیشتر است.

ربیعی با بیان اینکه برنامه ارائه شده عباس صالحی را بررسی کرده است به دلایل مخالفت خود اشاره کرد و افزود: مخالفت من ناشی از بررسی نتایج حاصل از بررسی است.

وی خطاب به عباس صالحی وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شما به خوبی به چالش‌های حوزه فرهنگ اشاره کرده‌اید اما در برنامه خود راهکارهای عملی ارائه نداده‌اید، مشکلات عرصه فرهنگ به دلیل تعدد دستگاه‌ها بسیار است اما شما مشخص نکرده‌اید برنامه ارائه شده می‌تواند قانون را حاکم کند به طوری که دستگاه‌های موازی بر امور تأثیر نگذارد و اگر دستگاهی با سیاست‌های وزارتخانه مخالفت کرد برخورد شما چه خواهد بود؟

وی ادامه داد: آقای صالحی به این موضوع که دستگاه‌های فرهنگی به چه شکل می‌خواهند به هم افزایی برسند تا سبب تعدد تصمیم‌گیری در عرصه فرهنگ نشود، با توجه به اینکه دکتر صالحی ارتباط بسیار مناسبی با علمای عظام بخش فرهنگی جامعه دارد اما اشاره نکردند چگونه می‌خواهد سبک زندگی اسلامی ایرانی را در سطوح مختلف جامعه پیاده کند.

عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه ارتباطات و تعاملات فرهنگی در عرصه بین‌المللی مناسب شأن نظام نیست، گفت: با توجه به اقتدار کشور ایران انتظار بود آقای دکتر صالحی در بخش فرهنگی ، حداقل میان کشورهای فارسی زبان و اسلامی ساز و کارهای عملیاتی ارائه می‌داد تا مظاهر فرهنگی ما را کشورهای دیگر به نام خود مصادره نکنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در برنامه ارائه شده توسط آقای صالحی در بخش وظایف عمومی وزارتخانه حدود 40 درصد خلاء وجود دارد ضمن آن که در بخش سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری 49 درصد خلاء دیده می‌شود آن هم در مباحث مهمی همچون سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با توجه به تأکیدات رهبری است.

ربیعی خطاب به وزیر پیشنهادی فرهنگ با بیان اینکه برنامه شما در حوزه اقتصاد فرهنگ و فرهنگ اقتصاد چیست؟ تأکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان در پیچ و خم اخذ مجوز از وزارت فرهنگ، فرصت‌های رقابت‌های بین‌المللی در عرصه فناوری‌های دارای زمینه فرهنگی را از دست می‌دهد چرا که شما برنامه و ساز و کار عملیاتی ارائه نداده‌اید.

وی در این خصوص خطاب به عباس صالحی ادامه داد: در حمایت از مجوزهای ارائه شده به شرکت‌های توزیع‌کننده‌ محتوا و نظارت و ساماندهی توزیع‌کنندگان فاقد مجوز چه ساز و کاری دارید، سیاست‌های کلی توزیع ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی مسئله بسیار مهمی است که جنابعالی در این خصوص برنامه‌ای ارائه نداده‌اید و علیرغم تأکیدات رهبری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که فرمودند؛" تمام قوا باید در این مهم اهتمام بورزند" نیز برنامه‌ای در سیاست‌های کلی مبارزه با ومواد مخدر ارائه نشده است در حالی که موثرترین راه برای پیشگیری با آسیب‌های اجتماعی و بسترسازی از طریق حوزه فرهنگ است.

 

در برنامه ارائه شده به مقوله بسترسازی جهت توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی توجه نشده

عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی استان چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه در شرح وظایف قانونی وزارتخانه منطبق با برنامه ششم 50 درصد خلاء وجود دارد و 43 درصد خلاء برنامه مرتبط به قانون احکام دائمی آن هم در مقوله مهمی به نام عدالت فرهنگی است، اضافه کرد: آقای دکترصالحی به عنوان یک شخصیت ارزشی در خصوص مقوله مهم ترویج و تقویت فرهنگ و جهاد و شهادت و تجارب حاصل از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز برنامه‌ای ارائه نکرده‌اید، با توجه به اینکه شما متولی بخش کتاب و کتابخوانی هستید در برنامه ارائه شده به مقوله بسترسازی جهت توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی به ویژه در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته که از الزامات برنامه ششم توسعه است، برنامه و ساز و کار عملیاتی ارائه نداده‌اید.

 

ضرورت توضیح درباره مرجعیت فرهنگی و هویت فرهنگی

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی یکی از دغدغه‌های جامعه هنری را عدم توجه کافی به هنرهای نمایشی همچون تئاتر و موسیقی و مراسم آیینی خواند و گفت: این هنرها می‌توانند هنرمندان برجسته‌ای را تربیت کند، درخشش جامعه هنری فضای عمومی جامعه را درخشان می‌کند، همچنین از شما انتظار دارم ان‌شاء ‌الله در توضیحات خود دیدگاه خود را درباره مرجعیت فرهنگی و هویت فرهنگی به طور دقیق بیان کنید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet