آغاز هفته وحدت
1396/05/28 13:48:22
سرویس صحن
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی:

باید جلوی مداخلات غیررسمی در وظایف وزارت ارشاد گرفته شود/دوره مدیریت پشت درهای بسته و در غیاب مردم گذشته است

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دوره مدیریت پشت درهای بسته و در غیاب مردم گذشته است، گفت: معتقد به مشارکت جمعی و گفت وگو محور با اصحاب رسانه هستیم.
باید جلوی مداخلات غیررسمی در وظایف وزارت ارشاد گرفته شود/دوره مدیریت پشت درهای بسته و در غیاب مردم گذشته است وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دوره مدیریت پشت درهای بسته و در غیاب مردم گذشته است، گفت: معتقد به مشارکت جمعی و گفت وگو محور با اصحاب رسانه هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201708100011789989.jpg باید,جلوی,مداخلات,غیررسمی,در,وظایف,وزارت,ارشاد,گرفته,شود/دوره,مدیریت,پشت,درهای,بسته,و,در,غیاب,مردم,گذشته,است Icana

  به گزارش  خبرگزاری  خانه ملت ، سید عباس صالحی وزیر  پیشنهادی   فرهنگ و ارشاد   اسلامی  در نشست علنی  امروز (شنبه 28 مردادماه)، با گرامیداشت یاد امام راحل و شهیدان   انقلاب اسلامی، گفت: از شهدای 15 خرداد تا شهیدان مجلس شورای اسلامی و شهید عزیز محسن حججی سپاسگزارم و از  حسن اعتماد  ریاست محترم جمهوری  ایران  در معرفی بنده  به  نمایندگان  ملت  و عرصه  هنر و فرهنگ به عنوان  خادم کوچک  فرهنگ  و  هنر ایران  زمین تشکر می کنم و از  مجلس شورای اسلامی  که در فرصت گذاری ها  در کمیسیون ها و فراکسیون ها  و امروز در صحن علنی به حوزه فرهنگ و هنر یاری رساندند، تشکر می کنم.

وی ادامه داد: سپاس ویژه دارم از مخالفان خودم در این مجلس و همچنین موافقان عزیز که فرصت گفت و گو را به عنوان راه حل اصلی فرهنگی و اجتماعی کشور میسر کردند و برخود لازم می دانم تشکر کنم از سکان داران پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم جناب آقای دکتر جنتی که 3 سال مسئولیت وزارت را برعهده داشتند و جناب دکتر صالحی امیری و همه همکاران فرهیخته خودم، معاونان، رؤسای سازمان ها، مدیران ستادی و استانی و همه کارشناسان و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به بنده به عنوان عضو کوچکی از میان آنان امروز در خدمت شما هستم.

صالحی افزود: همه می دانید و می دانیم که جامعه ایرانی به اعتبار استعداد ذاتی که در چهارراه تاریخی و حلقه وصل شرق و غرب عالم بوده است، مفاخر فرهنگی خودش را و آثار فرهنگی و هنری خودش را به جهان عرضه کرده است.

وی تصریح کرد: همچنین سهم مهمی در تبادل فرهنگی جهان در طول تاریخ داشته است، ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ جهان بوده است، ایران سهم بسزایی در شاعرانه کردن جهان بشری داشته است و فرهنگ و هنر ایرانی هویت ایران است و همچنین جامعه ایرانی با دین مداری، توحیدگرایی، معنویت گرایی و اخلاق گرایی هزاران سال زیسته است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: ورود اسلام این شعله گدازنده معنویت و دین را در جامعه ایرانی پرفروغ تر کرده است و همچنین مهر اهل بیت(ع) بر جان و پاک این سرزمین نقش بسته است.

وی ادامه داد: تاروپود ایران را مهر اهل بیت فراگرفته است، با این مقدمات می توان گفت گوهر هویت ایرانی 3 چیز است؛ فرهنگ، هنر و ادب و دوم دین مداری توحیدی و اخلاق و معنویت و سوم مهر و معرفت اهل بیت(ع) و همه اقوام زیستن و هم اکنون می زیستن با این 3 ضلع پیوند دارند.

صالحی افزود: و هر برنامه اجتماعی برای ایران اگر با این 3 ضلع که گوهر ایرانی است نسبت برقرار نکند، ناکارآمد و معلق خواهد بود و طبیعتا برنامه فرهنگی دولت دوازدهم از این نگاه برخوردار است که با این 3 ضلع ارتباط پیوسته ای داشته باشد و صد البته با شرایط ایران و جهان و حتی آینده نگری نسبت به آنچه اتفاق خواهد افتاد پیوند محکم، وسیع و مطمئنی پیدا کند.

وی ادامه داد: قبل از ورود به برنامه های دولت دوازدهم اشاره ای کنم به چند رویکردی که در دولت یازدهم اتفاق افتاد، گسترش اعتمادسازی ها میان اصحاب فرهنگ و هنر با دولت و وزارت و گسترش کیفی و کمی پاره ای از محصولات فرهنگی، بهبود نسبی اقتصاد هنر در برخی از حوزه ها، تقویت نقش نهادهای صنفی و واگذاری برخی از امور به صنوف و شفافیت بیشتر در حمایت ها؛ اما در برنامه دولت دوازدهم که خدمت شما نمایندگان مجلس و عموم اصحاب فرهنگ و هنر عرضه می کنم، نکاتی را بیان می کنم.

صالحی افزود: عزیزان من قبل از اینکه به برنامه ها بپردازم معرفی از خود و روش مدیریتی خودم در وزارتخانه داشته باشم، روشی که در 4 سال گذشته در معاونت فرهنگی دنبال کرده ام و نکته اول اعتقاد عمیق به 4 اصل اساسی دین، نظام اسلامی، انقلاب و رهبری و قانون و اخلاق و این 4 اصل 4 اصل مبنایی مدیریت در حوزه وزارت ارشاد خواهد بود.

وی ادامه داد: دوم شفافیت در تمام مراحل تصمیم گیری و اجرا است، دوره مدیریت پشت درهای بسته و در غیاب مردم گذشته است به طوریکه معتقد به مشارکت جمعی، گفت وگو محور با اصحاب رسانه هستیم و نکته سوم واگذاری امور به بخش خصوصی و فعالیت های نهادهای صنفی است همان طوری که موافقان عزیز اشاره کردند در دوره 4 ساله معاونت فرهنگی با نگاه جدی این مسیر را تعقیب کردم.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حوزه فرهنگ حوزه فعالیت های عمومی اهالی فرهنگ در بخش های خصوصی و نهادهای صنفی است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه اصل چهارم برنامه بنده تمرکززدایی جغرافیایی است افزود: با تمام جان معتقدم که خلاقیت های ایرانی در همه ایران وجود دارد با همه اقوام، مذاهب، ادیان و سلیقه ها که هم در سیاست گذاری و هم برنامه ریزی و هم در اجرا باید پهنه جامعه فرهنگی ایران را 80 میلیون و بیش از 30 استان دید که بنده در دوره معاونت فرهنگی این مسیر را پیموده ام و در سال 95، 65 درصد منابع مدیریت فرهنگی عیناً در استان ها و غیر از تهران مصرف شد.

صالحی خاطرنشان کرد: در حوزه برنامه ها باید بگویم که برنامه بنده، متکی به اسناد بالادستی برنامه فرهنگی دولت برنامه ششم توسعه است و شاید حجم برنامه ها موجب این نشده باشد که همه وضوح کامل بیابند اما تمامی اسناد بالادستی مورد مطالعه دقیق قرار گرفته است.

وی افزود: برنامه بنده 3 هدف دارد که شامل صیانت و تعالی هویت حمایت از محصولات فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی در محور فرهنگ و هنر که این سه هدف 7 عرصه را در بر می گیرد. هنر و ادبیات، مناسبات اقوام، صنایع فرهنگی، مصرف فرهنگی، مناسبات ادیان و مذاهب و موارد دیگر که با بررسی چالش های فراوان و فرصت های در حوزه فرهنگ و هنر به 14 مسئله رسیدیم که این 14 مسئله به 46 برنامه تبدیل شد.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 8 حوزه کاری دارد که از نمایندگان مجلس می خواهم که این تنوع کاری را با دقت بیشتر ملاحظه کنند که حوزه اول به حوزه دین مربوط می شود و در این حوزه قرآن و عترت، حج و زیارت، مساجد، اوقاف و امور خیریه قرار دارد.

وی افزود: حوزه دوم کاری وزارت فرهنگ و ارشاد به حوزه فرهنگ باز می گردد که شامل ادبیات، نشر کتاب، کتابخانه های عمومی و صنعت چاپ است همچنین حوزه سوم حوزه هنر است که شامل هنرهای تجسمی، تئاتر و موسیقی است. حوزه چهارم نیز حوزه سینما، حوزه پنجم حوزه رسانه اعم از مکتوب و غیر مکتوب، حوزه ششم حوزه محتوای فضای مجازی و بازی های رایانه ای و حوزه دیگر حوزه فعالیت های فرهنگی و هنری خارج از کشور و حوزه آموزش ها و پژوهش های فرهنگی است.

صالحی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان کسی که خادم اهل فرهنگ و هنر معرفی شده ام در این حوزه های 8 گانه می توانم مدعی تخصص باشم و در بخشی از آنها آشنایی های نه چندان اندک دارم در حوزه هنر در حیطه های مختلفش تعلق خاطر، انس وجودی و ارتباط کاری ام اندک نبوده بلکه به طور پیوسته با اهالی هنر محشور و مأنوس بوده ام و دغدغه های آنها را می دانم و تلاش می کنم اهالی هنر همچنان اهالی فرهنگ در صدر بنشینند.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در برنامه های چندگانه تدوین شده برای وزارت فرهنگ و ارشاد چند بسته برنامه ای وجود دارد افزود: بسته اول شامل بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر می باشد که در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف شده است چرا که معتقدم فرهنگ هم حلقه ورود اقتصاد مقاومتی و هم ضلع جدی آن است و اگر اقتصاد مقاومتی را به دانش بنیانی، درون زایی و برون گرایی تعریف می کنیم در حوزه فرهنگ و هنر این اتفاق راحت تر، سریعتر با سرمایه اندک تر میسر است.

وی تاکید کرد: برنامه من در ارتباط با بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر در  سه شاخه پیشنهادی روشنی دارم در حوزه مانع زدایی، تمرکز زدایی دولتی و جغرافیایی در حوزه فرهنگ و هنر به عنوان یک مانع دیده شده و پیشنهادهایی برای رفع آن در نظر گرفته شده است همچنین تسهیل قانونی و ساختاری تولید وعرضه خلاقیت های هنری و در حوزه زیرساختی اتفاقات متعددی پیشنهاد شده است که تقویت بنگاه های مالی و اعتباری در حوزه فرهنگ و هنر ایران، افزایش سرانه فضاهای فرهنگی به عنوان قدرت سازی برای اشتغال و تولید و توسعه زیرساخت های تولید و فروش محصولات فرهنگی به ویژه با توجه به ظرفیت فضای مجازی و رابطه ای که بین این وزارتخانه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند برای تولید و اشتغال در فضای مجازی برقرار شود.

صالحی ادامه داد: در حوزه حمایت های اثربخش افزایش سهم فرهنگ و هنر از حمایت های مالی و معافیتی اهالی فرهنگ و هنر است همچنین پوشش مناسب تر اصحاب فرهنگ و هنر از خدمات مالی، بیمه ای و حقوقی و به نظر می رسد بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر با جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی امید دور از دسترسی نیست.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هویت گرایی ایرانی اسلامی متناسب با هدف یکی از نقاط جدی است افزود: اینکه ما عناصر مقاوم و پایدار هویتمان را در محصولات و نهادهای فرهنگی و هنری جدی تر بگیریم اخلاق و خانواده زبان، آداب و رسوم سنت ساز اجتماعی همچنین فرصتی را فراهم کنیم برای هویت های قومی هویت هایی که در ایران ما چنان رنگین کمان است زیرا زیبایی و ماندگاری ایران به این بوده و هست که یک رنگین کمان زیبا و کثرت در وحدت است و چنان قالی و مینیاتور ایرانی است که یکجا زیبا است و نباید تکه تکه شود و همه باید نقش و سهم خود را در این تنوع فرهنگی حفظ کرده و قدرت بخشند اقتدار و قوت تنوع فرهنگی زبانی، قومی، اقتدار ایران را در هم نمی شکند بلکه بر اقتدار فرهنگی ایران می افزاید.

وی با اشاره به بسته سوم برنامه ای خود برای این وزارتخانه تاکید کرد: این برنامه تحکیم حقوق فرهنگی است کسانی که دل نگران حقوق اهالی فرهنگ هستند که دل نگرانی مقدسی است بدانند که اهالی فرهنگ در ذیل حقوق شهروندی حق منزلت دارند حق امنیت دارند و حق هویت قومی و صنفی دارند و بسته تحکیم حقوق فرهنگی ما در این برنامه بسته ای جدی است و نه زودگذر استقرار حرفه ای نظام مالکیت فکری و معنوی و پیگیری الحاق به کنوانسیون ها با رعایت شروط لازم و مجازات های بازدارنده، سریع و جدی متخلفان متعرض به حریم مادی و معنوی اصحاب فرهنگ و هنر و شفافیت و پاسداری از مجوزهای صادر شده این ها  در برنامه به تصریح آمده است.

صالحی ادامه داد: بسته چهارم برنامه دیپلماسی فرهنگی بر محور فرهنگ و هنر است. باور کنیم که سرمایه ایران نفت نیست، بلکه سرمایه ایران فرهنگ و هنر و دانش ایرانی است. آنچه می ماند این است و آنچه می رود نفت خواهد بود.

وی با بیان اینکه دیپلماسی فرهنگی بر محور فرهنگ و هنر ضرورت اساسی دارد، گفت: جامعه ای که فرهنگ مقتدر زایا و پویا داشته باشد و به جهان نشان دهد امنیتی پایدار خواهد داشت.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم گفت: ما باید تلاش کنیم که ارتباطات اصحاب فرهنگ و هنر را در دیپلماسی عمومی تقویت کرده و با افزایش ظرفیت های حوزوی و دانشگاهی راه برای حضور در مجامع فرهنگی جهان، هموار شود.  

وی با بیان اینکه باید به گفت وگوی دینی در جهان و جهان اسلام قوت ببخشیم، افزود: حضور محصولات فرهنگی ایران در بازارهای جهانی یکی از کارهایی است که باید در اولویت قرار بگیرد.

صالحی با تاکید بر اینکه باید مقدمات حضور ایرانیان خارج از کشور و همدلان انقلاب اسلامی در تعاملات دیپلماسی فرهنگی فراهم شود، تصریح کرد: برنامه ارائه شده به مجلس الزاماتی برای تحقق دارد، و ما نیز تلاش خود را برای عملیاتی شدن آن می کنیم.

وی با اشاره به الزامات عملیاتی شدن برنامه ارائه شده به مجلس گفت: ارتقای امکانات مالی و منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از الزامات عملیاتی شدن برنامه های ارائه شده به مجلس است، زیرا نمی توان با بودجه و منابع انسانی حداقلی، انتظار حداکثری داشت.

صالحی تصریح کرد: باید انتظارات متکثر و گاه متعارض را در حوزه فرهنگ و هنر بهم نزدیک کنیم زیرا نمی توان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظارات متناقض داشت و به بررسی عملکرد آن پرداخت.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم افزود: باید جلوی مداخلات غیرمسئولانه، غیررسمی و نادرست در حوزه وظایف فرهنگ و ارشاد اسلامی قاطعانه گرفته شود، زیرا این مداخلات به اعتبار اقتدار وزارت ارشاد ضربه نمی زند، بلکه به اعتبار و اقتدار نظام و حاکمیت ضربه می زند.

وی با بیان اینکه نظام نمی پذیرد که اعتبار اجزایش تضعیف شود، ادامه داد: ارتقای نقش حاکمیتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی دیگر از اقداماتی است که باید صورت بگیرد.

صالحی با تاکید بر اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستگاه منحصر حاکمیتی در حوزه اجرا، فعالیت های فرهنگ عمومی است، گفت: این نقش را باید بشناسیم و همه به آن توجه کنیم تا شئون آن را معتبر بشناسیم.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم با بیان اینکه لازمه پاسخگویی این است که حوزه اختیارات افزایش یابد، افزود: راه رسیدن به این اقدامات گفت وگوی اهالی فرهنگ با خود، گفت وگوی اهالی فرهنگ و هنر با کنشگران اجتماعی، اصحاب دین، اصحاب سیاست، اصحاب امنیت است.

وی ادامه داد: اهالی فرهنگ در این گفت وگوها باید دغدغه های خود را مطرح کنند و البته دغدغه های دیگر را نیز بشنوند تا در این تعامل امکان راه حل ها پدید آید.

صالحی با بیان اینکه در گفت وگوها، راه حل های ساختاری، روشی و رویکردی پدید می آید، گفت: مشارکت اصحاب فرهنگ و هنر و ادب ایرانی که در حقیقت کانون مرکزی این تحرک است، لازم بوده تا ارتباط وسیعی میان اصحاب فرهنگ و هنر فرصت از میان برداشتن مشکلات را فراهم کند.

وی ادامه داد: مشارکت معاونان، روسای سازمان ها ، مدیران ستاد استانی، کارشناسان و کارکنان وزارت فرهنگ و هنر و ارشاد اسلامی در تحقق اهداف تعیین شده بسیار موثر است.

صالحی در پایان صحبت هایش گفت: من سید عباس صالحی فرزند حوزه و دانشگاه، تمامی اعتبار خانوادگی و سرمایه وجودی ام را در کف گذارده ام تا شاید سهمی در اعتلای دین و اخلاق و ارتقای فرهنگ ایران زمین داشته باشم.

وی ادامه داد: خداوندا یاری ام کن تا نگرانی های فرهنگی مقام معظم رهبری را به نوید و قوت فرهنگی بدل سازم، خداوندا توانایی ام ده تا پیمان رئیس جمهور را با اهالی فرهنگ و هنر در تحکیم حقوق فرهنگی پاس بدارم و محقق کنم.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: خداوندا از تو کمک می خواهم تا دغدغه های مراجع عظام و علمای اسلام را در نظر بگیرم و برای آنها چاره بیاندیشم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet