آغاز هفته وحدت
1396/05/28 14:09:06
سرویس صحن
صادقی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی:

صالحی توانایی مدیریت حوزه فرهنگ و هنر را ندارد/ ادامه تمرکزگرایی در فعالیت های فرهنگی

نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی علیرغم ویژگی های فردی ویژه توانایی و سابقه مدیریت حوزه فرهنگ و هنر را ندارد.
صالحی توانایی مدیریت حوزه فرهنگ و هنر را ندارد/ ادامه تمرکزگرایی در فعالیت های فرهنگی نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی علیرغم ویژگی های فردی ویژه توانایی و سابقه مدیریت حوزه فرهنگ و هنر را ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201610105085374404.jpg صالحی,توانایی,مدیریت,حوزه,فرهنگ,و,هنر,را,ندارد/,ادامه,تمرکزگرایی,در,فعالیت,های,فرهنگی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمود صادقی در نشست علنی امروز (شنبه، 28 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همانند موافقان محترم معتقدم که آقای سید عباس صالحی به لحاظ اخلاقی و وارستگی های اخلاقی مورد تائید است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: نکته اصلی اینجاست که ایشان علیرغم تمام ویژگی های مثبت از توانمندی و سابقه مدیریت کافی و اقتدار لازم برای مدیریت حوزه مهم فرهنگ و هنر برخوردار نیست. براساس برنامه ارائه شده آقای صالحی نکات خود را بیان خواهم کرد.

 

ضعف برنامه در مدیریت و نظارت بر مراکز متعدد فرهنگی

وی بیان داشت: در ابتدای برنامه اعلام شده آمده است که تنوع و تکثر مراکز فرهنگی سبب شده تا بازیابی نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مهم ترین رکن دستگاه اجرایی کشور در عرصه فرهنگ مبهم و دشوار شود. در جای دیگری از فقدان شفافیت به عنوان یکی از چالش های حوزه هنر سخن گفته شده است ولی در برنامه ارائه شده هیچ راه حلی برای این دو حوزه بیان نشده است.

صادقی گفت: ابهام در مراجع تصمیم گیری در حوزه فرهنگ و هنر موجب ابهام در مسئولیت پذیری و پاسخگویی شده است. آیا وزیر پیشنهادی در مقابل مجلس می تواند در قبال فعل و انفعالاتی که در عرصه فرهنگ و هنر در کشور انجام می شود و مداخلاتی که در این حوزه صورت می گیرد پاسخگو باشد. آیا آقای صالحی توانایی مقابله و مداخله در موضوع فیلمی که به اکران درآمده از پرده سینما به پایین می کشند را دارند؟

وی با ابراز ناراحتی از وضعیت مطبوعات کشور گفت: هنوز مشخص نیست که مسئولیت ایجاد محدودیت تصویری برای یکی از شخصیت های محبوب جامعه به عهده چه کسی است؛ آیا شما توانایی شفاف سازی در این حوزه را دارید. ما به عنوان نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی در این زمینه سوال کردیم اما هنوز پاسخ آن گفته نشده است.

این نماینده مجلس دهم گفت: ابهام در هزینه کرد بودجه های عمومی یکی از معضلات عرصه فرهنگ و هنر است. بسیاری از اشخاص و نهادها از بیت المال تحت عناوین فرهنگی استفاده می کنند؛ متاسفانه دولت نیز در قالب جدول 17 زمینه را برای آن ها باز کرده است. سوال بزرگ اینجاست که این بودجه ها کجا هزینه می شوند و هیچ گونه نظارتی بر آن ها وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: این نهادها و اشخاص در مقابل مجلس، دولت و دیوان محاسبات پاسخگو نیستند. وزیر پیشنهادی بیان کنند که برای جدول 17 چه برنامه ای را تدارک دیده اند. آیا در صورت انتخاب ایشان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد حضور این جدول مبهم و بیت المال سوز خواهیم بود. من مطلع هستم که قسمتی از این بودجه ها به جای هزینه شدن در عرصه فرهنگ در زمین خواری مورد استفاده قرار می گیرد و به زمین در شمال کشور تبدیل می شود.     

صادقی گفت: مشکل اساسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل ساختاری است. در برنامه ارائه شده هیچ طرحی برای حل یا کاهش مشکل ساختاری این وزارتخانه مشاهده نمی شود. مشکل ساختاری هم در حوزه ساختاری، حوزه حمایتی و حوزه نظارتی وجود دارد. حمایت ها کماکان به شیوه سنتی انجام می گیرد که نیازمند ایجاد تنوع در شیوه های حمایتی است. مهم ترین وجه ناکارآمد بودن این سیستم این است که مسئولین فکر می کنند ایران تنها تهران است.

 

ادامه تمرکزگرایی در برنامه های صالحی

وی بیان داشت: سنندج، ایلام، زاهدان، مسجد سلیمان جزئی از ایران هستند، چرا فعالیت های فرهنگی در سطح کشور توسعه پیدا نمی‌کند. چرا همه جشنواره‌ها تنها در تهران برگزار می شود و از خلاقیت در حوزه فرهنگ و هنر خبری نیست. تنوع فرهنگی و زبانی برای کشورمان فرصت است اما ما آن را تبدیل به تهدید کرده ایم، وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی چه برنامه ای برای استفاده از این فرصت دارد.

این عضو فراکسیون امید مجلس گفت: خلاقیت های هنری در کردستان، آذربایجان، خوزستان، سیستان و بلوچستان باید مورد توجه قرار گیرد. آیا جشنواره ها کماکان در تهران برگزار خواهند شد.

 

ضعف نظارت در برنامه های ارائه شده وزیر پیشنهادی

وی تصریح کرد: در حوزه نظارت، شیوه ها غیرشفاف و بعضا به ضرر هنرمندان است، آیا وزیر پیشنهادی می توانند تداخل بین وظایف نظارت بر مطبوعات و قوه قضائیه را حل کنند. قوه قضائیه رسانه ها را به دلیل انتشار نطق نمایندگان تحت فشار قرار داده؛ اخیرا یکی از رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات به دلیل انتشار نطق اینجانب محکوم شده اما مستحق تخفیف شناخته شده است آیا شما می توانید در این حوزه اقدامی جدی انجام دهید.

صادقی گفت: حقوق فرهنگی رکن مهم نظارت است، فقدان نظارت صحیح، فقدان معیارها، ضوابط و سلیقه ای بودن عرصه نظارت پدر هنرمندان را درآورده است. آیا شما برنامه ای برای ایجاد شفافیت تدارک دیده اید.

وی بیان داشت: در اصل سوم قانون اساسی وظیفه دولت بالا بردن آگاهی و اطلاعات عمومی در همه زمینه ها با استفاده از مطبوعات و رسانه های گروهی اعلام شده است. برای تضمین چنین وظیفه ای در اصل 24 قانون اساسی مقرر شده است که نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزاد هستند مگر آنکه مخل مبانی اسلام و حقوق عمومی باشد. اصل بر آزادی رسانه ها است و محدودیت استثناء می باشد. امروز محدودیت تبدیل به اصل شده است و آزادی استثناء شده است. آیا وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ای برای اصلاح این روند دارند.

این نماینده مجلس دهم با اشاره به سابقه حضور صالحی در حوزه کتاب و نشر گفت: وزیر پیشنهادی در برنامه ارائه شده اشاراتی داشته به افزایش تیراژ کتاب های انتشار اولی اما در سایر حوزه ها ایشان از تجربه لازم برای مدیریت برخوردار نیستند. در حوزه های هنری مانند موسیقی، سینما، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، از توانمندی و تجربه لازم برخوردار نیستند. اکنون حوزه موسیقی دچار سیاست زدگی یک بام و دو هوا و بی مهری های مکرر شده است.

 

رنج اصحاب اصیل حوزه موسیقی از وضعیت موجود

وی تصریح کرد: اصحاب اصیل حوزه موسیقی از این وضعیت رنج می برند. در شناسایی موسیقی پاپ تا چندی پیش تردید داشتیم اما امروز می بینیم که بر موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی غلبه پیدا کرده است. آیا وزیر پیشنهادی می تواند آشفته بازار حوزه موسیقی را حل کند اما در برنامه شما طرحی برای حل این موضوع مشاهده نمی شود. در جشنواره موسیقی فجر به عنوان تنها رویدادی که به موسیقی توجه می شود، آشفتگی های فراوانی وجود دارد. خانه موسیقی سال گذشته در بیانیه ای رسما معضلات این بخش را اعلام کردند و بیان داشتند که تبعیض ها، باندبازی ها موجب شده که هنر اصیل ایرانی به حاشیه رانده شود. جوائز و حمایت ها بیشتر محدود به کسانی است که ارتباطات بیشتری دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: حمایت بند نافی از حوزه هنر تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد. در خصوص اقتصاد هنر برنامه خاصی توسط آقای صالحی ارائه نشده است. اقتصاد هنر به این معنی است که هنرمند بتواند با اتکا بر هنر خود و خلاقیت خود و آفرینش هنری خود زندگی و معیشت خود را اداره کند و به دولت وابسته نباشد. اقتصاد هنر در ایران همانند سایر بخش های اقتصادی از تمرکزگرایی رنج می برد و دولت تبدیل به یک کارفرمای بزرگ در عرصه اقتصاد هنر شده است. اجازه فعالیت بخش خصوصی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اندازه کافی داده نمی شود. راهبری درست سرمایه ها در حوزه فرهنگ موجب تعالی و خلاقیت هنری خواهد شد؛ اگر اقتصاد و هنر پیوند صحیح و غیر دستوری داشته باشد موجب زایش و نوآوری در عرصه فرهنگ خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از لوازم رشد و ارتقاء فرهنگ و هنر در جهان کنونی وجود یک نظام منسجم مالکیت فکری است؛ سیستم مالکیت فکری اجزاء مختلفی دارد که از خلق و آفرینش آغاز می شود تا تجاری سازی ادامه پیدا می کند. آقای صالحی چه برنامه ای برای تدوین ساز وکار مالکیت فکری در حوزه فرهنگ و هنر دارد.

وی خاطرنشان کرد: تضمین حقوقی و قضائی برای آثار هنرمندان موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. پیشینه قانون گذاری در این عرصه به سال 1310 و قانون حمایت از تولیدکنندگان به سال 1348 بازمی گردد. اگرچه قانون جامع است اما نیازمند به روزرسانی است و متاسفانه صحیح اجرا نمی شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیستم قضایی، اهتمام لازم برای اجرای این قانون را ندارد. در قانون سال 48 از آثاری که بار اول منتشر می شود حمایت شده است اما در لایحه ای که دولت ارائه کرده برنامه ای برای توسعه قلمرو این موضوع مشاهده نمی شود.

 

انزوای فرهنگی معضل وزارت فرهنگ و ارشاد

این نماینده مجلس دهم گفت: ما متاسفانه در حوزه هنری و ادبی دچار انزوا شده ایم که راه خروج از این وضعیت حمایت از آثار نوآورانه است. بسیاری از مولفان خارجی به دلیل اینکه آثار آن ها در ایران مورد تجاوز قرار بگیرد نگران هستند. در دولت گذشته علیرغم وجود انزواگرایی با فعالیت انجمن ها زمینه الحاق به دو کنوانسیون برن و رم فراهم شد ولی متاسفانه در دولت یازدهم با وجود رویکرد تعاملی این دو لایحه به محاق رفت. وزیر پیشنهادی در برنامه خود اعلام کرده است که پیوستن به کنوانسیون های بین المللی را دنبال خواهد کرد اما مشخصا بیان نکرده اند که کدام کنوانسیون ها منظورشان بوده است. آیا الحاق به دو کنوانسیون برن و رم اجرایی خواهد شد.

صادقی گفت: اگرچه آقای صالحی از ویژگی های خاصی برخوردار هستند اما از توانمندی کافی برای مدیریت حوزه فرهنگ و هنر برخوردار نیستند. در کشورهای توسعه یافته برای حمایت از تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنری انجمن هایی غیردولتی ایجاد شده است که حقوق هنرمندان را مورد پیگیری قرار می دهد. اگر آقای صالحی رأی آوردند به نکاتی که بیان کردم توجه کنند و اگر هم رأی نیاوردند تکلیف از ایشان ساقط است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet