هدر اصلی
1388/04/20 13:56:00
سرویس بین الملل

رییس جمهور لایحه موافقتنامه همکاری امنیتی ایران و بحرین را تقدیم مجلس کرد

**رییس جمهوری اسلامی ایران لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی میان ایران و بحرین را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى دولت، این لایحه را دولت به منظور برقراری همکاری‌های امنیتی متقابل و بهره مندی از فواید ناشی از آن، تحکیم امنیت و ثبات منطقه‌ای و توسعه و ارتقای سطح مناسبات، بنا به پیشنهاد وزارت امور خارجه تصویب و رئیس جمهور آن را برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس کرد.

لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی میان ایران و بحرین مشتمل بر یک مقدمه و نه ماده است.

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: با عنایت به روابط‌ دوستانه بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و بحرین و اهمین مسایل امنیتی و با اعتقاد به لزوم برقراری همکاری‌های امنیتی متقابل و درک فواید ناشی از آن و با آگاهی از نقش موثر دو کشور در تحکیم امنیت و ثبات منطقه‌ای و با عنایت به آسیب پذیری کشور‌‌ها در خصوص جرایم سازمان یافته فراملی و خدشه دار نمودن نظم و امنیت عمومی و جان و رفاه شهروندان به واسطه ارتکاب جرائم یاد شده و به منظور توسعه و ارتقای سطح مناسبات بین دو دولت، لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی میان ایران و بحرین تقدیم مجلس شده است.

بر اساس این لایحه، موافقت نامه همکاری‌های امنیتی میان ایران و بحرین، مشتمل بر یک مقدمه و نه ماده در دولت تصویب ‌شده است.

بر این اساس، مبارزه با تهیه، تولید،‌انباشت،‌توزیع، واردات و صادرات، حمل، مبادله و مصرف غیر مجاز مواد مخدر،‌داروهای روان گردان و مواد شیمیایی مرتبط با آن، پیشگیری از اعتیاد، درمان و بازپروری معتادان به مواد مخدر در چارچوی اصول کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوطه ،پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالاو انسان، سرقت تولیدات فکری و فرهنگی،‌اموال منقول و آثار تاریخی و فرهنگی،‌مبارزه با فعالیت‌های اقتصادی غیر قانونی از قبیل جعل اسناد دولتی، پول، کارت‌های اعتباری و مدارک مسافرتی و اسناد از جمله اهداف اصلی این موافقتنامه است.

بر اساس این لایحه، طرفین اقدام به تشکیل کمیته‌ای مشترک به ریاست وزرای کشور یا نمایندگان آنها می‌نمایند که به صورت متناوب و با هدف نظارت بر حسن اجرای مقررات این موافقتنامه‌،‌فعال نمودن همکاری‌های توافق شده و تعیین روش‌های اجرای آنها و مشورت در خصوص مسائل جدید تشکیل جلسه می‌ دهد. این کمیته به طور متناوب هر دو سال یکبار و یا عندالزوم براساس توافق طرفین و یا درخواست یکی از آنها، در یکی از دو کشور تشکیل می‌شود.

بر این اساس، وزارتخانه‌های کشور در هر یک از دو کشور مسئول اجرای مفاد این موافقتنامه می‌باشند. طرفین هر یک مرجع تماسی را که بتوانند ارتباط مستقیم را برای تسهیل و تسریع در اجرای هماکاری های مورد نظر دراین موافقتنامه فراهم کند، از طریق مجاری دیپلماتیک به طرف دیگر معرفی می کند.

بر اساس این لایحه،در صورتی که درخواست هر یک از طرفین (براساس مفاداین موافقتنامه) دربرگیرنده هرگونه هرینه مالی باشد، طرف درخواست کننده متحمل این هزینه ها می‌شود و کمیته مشترک مسئول تعیین میزان این هزینه‌ها و شیوه پرداخت آنها می‌باشد.

بر این اساس ، هرگونه اختلاف میان طرفین در خصوص اجرا یا تفسیر این موافقتنامه به صورت گفتگو و تفاهم دوستانه از طریق مجاری دیپلماتیک و یا کمیته مشترک حل و فصل می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet