خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/25 15:49:00
سرویس سیاسی

مخبر کمیسیون امنیت ملی: سفر سوئیس به لحاظ حضور رئیس مجلس بسیار موفقیت آمیز بود

کاظم جلالی در حاشیه سفر هیات پارلمانی به سوئیس گفت: سفر سوئیس به لحاظ حضور رئیس مجلس سفر بسیار موفقیت آمیز و خوبی بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، وی در جمع خبرنگاران افزود: آقای حدادعادل ملاقات های گسترده ای را با روسای مجالس داشتند و هم در کمیته امور بین الملل IPU سخنرانی کردند. در آنجا مرسوم نبود که کسی پشت تریبون سخنرانی کند تنها کسی که سخنرانی کرد رئیس مجلس ایران بود که از تریبون آن اجلاسیه 14 دقیقه صحبت کردند.

جلالی خاطرنشان کرد: ملاقات های دو جانبه بسیار خوبی صورت گرفت. حضور جمهوری اسلامی ایران در پیشنهاد ماده اضطراری حضور پرمعنایی داشت و همچنین در برگزاری IPU حضور جمهوری اسلامی ایران پررنگ بود.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: هیات بین المجالس جمعه هفته گذشته عازم ژنو شدند. البته رئیس مجلس روز یکشنبه وارد ژنو شد. در مورد ورود و خروج وی هیچ مساله خاصی نبود و با تمام تشریفات انجام شد.

وی با بیان اینکه گویا هیات مجلس در فرودگاه ژنو تقریبا یک ساعت معطل شدند ادامه داد: البته این رفتار از نظر ما رفتاری دوستانه تلقی نمی شود و مراتب اعتراض هیات در همانجا به سفیرمان در ژنو منتقل شد و به وزارت امور خارجه هم گفته شد و طبیعی است که وزارت امور خارجه ما باید در مقابل این بی احترامی که به این هیات از جانب پلیس سوئیس انجام شد، از دولت سوئیس توضیح بخواهد و آن توضیح را به نمایندگان مجلس منتقل کند و تذکر دیروز چند تن از نمایندگان هم بر همین معنا حکایت داشت.

نماینده شاهرود در پاسخ به اینکه این چندین بار است که چنین اتفاقاتی برای هیات های پارلمانی می افتد گفت: برای هیات پارلمانی اتفاقات مکرری نیفتاده است. یکی از آن وقایعی بود که در روسیه اتفاق افتاده بود که نیازمند هماهنگی بود.

وی خاطرنشان کرد: در بخشی از کشورهای دنیا گاه مقداری ناهماهنگی صورت می گیرد و در برخی مواقع نیز همکاران ما تواضع می کنند یعنی از پاویون فرودگاه استفاده نمی کنند بلکه بصورت عادی رفت و آمد می کنند که براثر این تواضع یکسری اتفاقاتی می افتد.

جلالی گفت: به نظرم دوستان نماینده در سفر رسمی باید بدانند که نماینده جمهوری اسلامی ایران هستند و تمام احترامات نسبت به آنها باید انجام شود و وزارت امور خارجه و سفارتخانه ها باید هماهنگی های لازم را انجام دهند. لذا لازم است از طرف هیات رئیسه مجلس هم به وزارت خارجه تذکر داده شود تا در سفرهای نمایندگان همه تشریفاتی که برای حفظ حرمت آنها لازم است انجام گیرد.

جلالی در مورد عدم حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در دوره ششم مجلس، کمیته ای سه نفره ای تشکیل شده بود که به نوعی دولت را برای رژیم حقوقی دریایی خزر همراهی می کرد زیرا تمام تصمیمات در این خصوص می بایست به تصویب مجلس می رسید.

وی افزود: در این اجلاس توقع و انتظار این بود که به نوعی از مجلس شورای اسلامی دعوت شود البته در عین حال این اجلاس بسیار موفقیت آمیز بوده است. حتما ما در بعضی از جزییات گله گزاری هایی را داریم ولی آن گله گزاری ها نباید به گونه ای غلیظ مطرح شود که اصل یک اجلاس موفقی که در راستای تامین منافع ملی جمهوری اسلامی ایران بوده تحت تاثیر این گله گزاری ها کمرنگ شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet