هدر اصلی
1388/04/17 11:10:00
سرویس بین الملل

گزارش کامل سفر لاریجانی به قطر

**"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۱۴ تیر ماه به منظور انجام سفری دوروزه به قطر در راس یک هیات پارلمانی عازم دوحه پایتخت این کشور شد.

در این سفر "حسین اسلامی" نماینده مردم ساوه، "سیدمحمدمهدی پورفاطمی" نماینده مردم دشتی و تنگستان و "سیدمحمدعلی شهیدی" معاون پارلمانی وزارت امور خارجه، رئیس مجلس را همراهی می‌کردند.

لاریجانی پیش از ترک تهران، در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران گفت: از مدت‌ها پیش براساس روابط پارلمانی، دعوتی صورت گرفته بود که با توجه به آنکه در کوران انتخاب قرار گرفته بودیم، این سفر به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول شد.

وی افزود: با توجه به تحرک زیاد قطر در صحنه سیاسی و سطح بالای روابط این کشور با ایران، در این سفر مسایل سیاسی مهم منطقه، از جمله فلسطین و لبنان و مسایل مربوط به امت اسلام را پیگیری خواهیم کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی ساعاتی بعد از ترک تهران وارد فرودگاه شهر دوحه، پایتخت کشور قطر شد و مورد استقبال رسمی رییس مجلس این کشور قرار گرفت.

 

تاکید لاریجانی و امیر قطر بر گسترش روابط دو کشور

علی لاریجانی پس از ورود به قطر با "شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی"، امیر این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

لاریجانی در دیدار با امیر قطر گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط با کشور قطر یک نگاه استراتژیک است و مسئولان ایران عزم جدی در ارتقا روابط دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار از مواضع قطر در مسائل گوناگون از جمله کشتار مردم غزه و حمله اسراییل به لبنان تقدیر کرد.

امیر قطر نیز در این دیدار بر گسترش روابط دو جانبه تاکید کرد و گفت: دیدگاه دو کشور در خصوص بسیاری از مسائل نزدیک است.

وی گفت: دو کشور همسایه ایران و قطر دارای روابط عالی سیاسی هستند و مرتب تلاش می کنند سطح روابط خود را درحوزه های مختلف گسترش دهند.

امیر قطر با بیان اینکه ایران همواره در کنار اعراب و مردم فلسطین است، تصریح کرد: عده ای می خواهند ذهن ها را به سمت ایران تخریب کنند، در حالی که ما هیچ مشکلی با ایران نداریم. ایران همیشه دوست ماست و اجازه نمی دهیم هیچ مغرضی بین ما مشکل ایجاد کند.

وی تاکید کرد: مسله ما نیز همچون ایران حل مشکل مردم مظلوم فلسطین است.

امیر قطر همچنین در خاتمه با اشاره به روابط اقتصادی دو کشور گفت: در حوزه اقتصادی نیز همچون سایر زمینه ها آماده گسترش روابط خود با ایران هستیم.

در این دیدار هر دو طرف بر اهمیت روابط دو جانبه تاکید کردند و سطح فعلی روابط را بسیار خوب اما ناکافی ارزیابی کردند و بر ضرورت ارتقا بیش از پیش آن تاکید نمودند.

 

لاریجانی: دفاع از ملت های مظلوم بخشی از هویت ایران اسلامی است

رییس مجلس شورای اسلامی یکشنبه شب در جمع ایرانیان مقیم این کشور، یکی از خصوصیات بیداری اسلامی را حساسیت نسبت به سرنوشت مسلمانان دانست و خاطرنشان کرد: ما مفتخر هستیم که از ملت فلسطین حمایت می کنیم.

وی با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم حقوق ملت فلسطین را آنگونه که در طرح‌های صلح برخی کشورها ارائه می‌شود به مزایده بگذاریم، گفت: حقوق ملت فلسطین قابل معامله نیست بلکه یک واقعیت است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما بر روی حمایت سیاسی از آرمان و کمک به مردم فلسطین پایداری می کنیم، اظهار داشت: به عنوان وظیفه انسانی و اسلامی از گفتن این مسئله ابایی نداریم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه دفاع ایران اسلامی از ملت های فلسطین، عراق، افغانستان و لبنان بخشی از هویت ایران اسلامی است، خاطرنشان کرد: منافع ما اقتضا می کند سپهر اندیشه مان گسترده و نگاهمان همه جانبه باشد.

وی یادآور شد: همین خصوصیات باعث شده که ایران اسلامی از یک تراز بالائی در مسائل منطقه ای و بین المللی برخوردار باشد.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسائلی که اخیرا در مورد انتخابات ایران در رسانه ها سرو صدا کرد، گفت: من تصور می‌کنم آنها در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفته اند.

لاریجانی تصریح کرد: ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری با همه ظرفیت خود یک نماد کاملا دموکراتیک را به نمایش گذاشت که بی سابقه بود.

وی یادآور شد: 85 درصد مردم پای صندوق های رای آمدند و در این انتخابات بسیار عظیم شرکت کردند، همه حرفهایشان را زدند، مناظرات مختلف و رقابت به طور جدی انجام گرفت که همه اینها پیشانی بسیار جذابی از حکومت دموکراتیک بر پایه های فکر اسلامی به نمایش می گذارند.

رئیس مجلس اظهار داشت: البته باید این حضور را بگونه ای تخریب می کردند لذا ماجراجویانه نسبت به این پدیده زیبا عمل کردند.

لاریجانی با بیان اینکه انکار نمی کنم که مناقشات سیاسی در ایران وجود دارد، خاطر نشان کرد: حکومت ایران حکومت بازی است و افراد مختلف در آن مطرح می شوند.

وی به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که نمایندگان با نحله های متعدد فکری آزادانه آرا خود را مطرح می کنند و آن را یکی از نقاط برجسته جمهوری اسلامی دانست.

وی با تاکید بر این که در ایران آرا مختلفی وجود دارد گفت: این مسئله در انتخابات کاملا ظهور دارد و بسیار هم ارزشمند است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه افرادی که در انتخابات حضور داشتند افراد موثری در انقلاب اسلامی بودند، اظهار داشت: برخی با موضوع انتخابات ایران ماجراجویانه برخورد کردند مخصوصا برخی رسانه های بزرگ می خواستند دموکراسی در ایران را تخریب کنند.

وی خاطرنشان کرد: الحمدالله مسائل پیش آمده حل شد و آرامش در کشورمان مستقر است.

لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری را ادامه دستاوردهای جمهوری اسلامی دانست و تاکید کرد: این دستاورد را مجاهدت در راه خدا می دانیم که با تفکر اسلامی و راه راست همراه است.

رییس قوه مقننه به فشارهایی که به کشورمان وارد می شود اشاره و تصریح کرد: کسانی که فکر می کنند با این فشارها باعث می شوند ما از فکرمان عقب نشینی می کنیم اشتباه می کنند.

وی تاکید کرد: این راه را ما شروع کرده ایم و همه دستاوردهایمان را از این راه کسب کرده ایم.

رئیس مجلس اظهار داشت: ایران اسلامی امروز یک کشور تاثیر گذار در منطقه است که امیدواریم نسل جوان ما با دید باز این مسئله را به درستی دریابد.

لاریجانی در ادامه ضمن تبریک میلاد امام علی (ع) گفت: امیرالمومنین انسان و نمونه کاملی برای همه اعصار و بشریت است و برای جامعه اسلامی فخری بزرگ تر از آن نیست که اسوه آن شخصیتی همانند امام علی باشد.

 

بازدید از موزه هنرهای اسلامی قطر

رییس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه به همراهی سفیر ایران در دوحه از موزه هنرهای اسلامی قطر بازدید کرد.

پس از این بازدید، هدایایی بین دو کشور رد و بدل شد و لاریجانی دفتر یابود موزه هنرهای اسلامی قطر را امضا کرد.

در موزه هنرهای اسلامی قطر فرش ها، تابلو فرش ها و نسخ خطی مربوط به دوران قبل از میلاد مسیح از شهرهای کاشان، اصفهان و تبریز به نمایش گذاشته شده است.

 

لاریجانی: نقش آفرینی در مسایل منطقه، قطر را به یک کشور سطح بالا تبدیل کرده است

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر خود به قطر با "محمد بن مبارک الخلیفی" رئیس مجلس این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

علی لاریجانی در این دیدار با بیان اینکه کشورهای اسلامی می‌توانند در شرایط جهانی نقش‌آفرینی کنند سیاست‌های خردورزانه و نقش آفرینی در مسایل منطقه، قطر را به یک کشور سطح بالا در منطقه تبدیل کرده است.

لاریجانی در این دیدار بر ارتقاء سطح همکاری بیشتر میان دو کشور با توجه به شرایط حساس جهان اسلام تاکید کرد.

وی با اشاره به شرایط کشورهای منطقه از جمله عراق، لبنان، فلسطین و افغانستان در مورد مسایل این کشورها با همتای قطری خود به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط امروز این کشور با گذشته متفاوت است اظهار داشت: ولی همچنان شاهد حضور اشغالگران در کشور عراق هستیم.

وی انتخابات عراق را انتخاباتی دمکراتیک و مجلس و دولت این کشور را برخاسته از رای مردم دانست که با حضور همه طوائف و مذاهب مختلف تشکیل شده است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: امروز کشور عراق به سمت تعادل حرکت می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دسائسی در کار است که می‌خواهد این شرایط را برهم بزند، خاطرنشان کرد: نگاه جمهوری اسلامی ایران و قطر در مورد مسایل عراق بسیار نزدیک است و ما ثبات در عراق را به نفع همه کشورهای منطقه می‌دانیم.

لاریجانی با یادآور شدن اینکه مشکل عراق نبود دموکراسی و حضور اقوام در قدرت نیست، تصریح کرد: این اشغالگران هستند که مانع توسعه اقتصادی این کشور شده‌اند.

وی تاکید کرد: امروز همه کشورهای منطقه باید به مردم عراق کمک کنند تا سرنوشت خود را در دست بگیرند

لاریجانی درادامه به انتخابات اخیر لبنان اشاره کرد و با بیان اینکه در انتخابات اخیر مجلس لبنان با توافقات صورت گرفته میان طوائف مجلس جدید این کشور تشکیل شد، اظهار داشت: ما از این مسیر همگرایی حمایت می‌کنیم.

وی با متذکر شدن اینکه ممکن است رژیم صهیونیستی در این میان به دنبال دردسر باشد و برخی نیز به ایجاد این موانع کمک کنند، گفت: اما مسیر حرکت ما ایجاد وحدت میان گروه‌ها و طوایف لبنان است و مسئولان کشور قطر نیز بر این موضوع تاکید دارند.

رییس قوه مقننه کشورمان با مثبت ارزیابی کردن نقش قطر در جنگ لبنان تصریح کرد: البته در این میان کشورهایی بودند که در کنار مسلمانان قرار نگرفتند اما موضع قطر یک موضع ممتاز بود.

وی در ادامه با اشاره به مسائل فلسطین، این مسائل را موجب نگرانی دانست و افزود: بخشی از این مشکلات به دلیل متحد نبودن گروه‌های داخلی فلسطین و بخش دیگر مربوط به دخالت‌های خارجی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به گروه‌های فلسطینی توصیه کرد که در مسیر همیاری و همکاری با یکدیگر حرکت کنند.

وی تاکید کرد: برخی کشورها مانع ایجاد وحدت میان گروه‌های فلسطینی می شوند.

لاریجانی گفت‌وگوهای صورت گرفته در مصر را برای حل مسائل گروه‌های فلسطینی ناموفق ارزیابی کرد و گفت: همزمان با این گفت‌وگوها رژیم صهیونیستی اعمال خطرناک خود از جمله حفاری مسجدالقصی، تخریب منازل فلسطینی و توسعه شهرک‌سازی‌‌ها را ادامه داد و فشار امریکا بر کشورهای اسلامی نیز برای قبول این ظلم بسیار زیاد است.

لاریجانی موضوع افغانستان را نیز یکی از مسائل مهم منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: اشغالگران به بهانه نبود دموکراسی، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر وارد افغانستان شده‌اند اما نتیجه حضور آنان بعد از چند سال تنها تخریب و ایجاد جنایت‌های بزرگ در این کشور بود.

وی در ادامه با اشاره به برخی دیگر از مشکلات بزرگ کشورهای اسلامی بویژه سومالی و سودان تاکید کرد:‌ با یک نگاه کلی می‌توان فهمید که این مشکلات از طرف مسلمانان نبوده و از سوی اسرائیل و آمریکا بر کشورهای اسلامی تحمیل می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این شرایط تنها دو راه پیش روی کشورهای اسلامی است، تصریح کرد: یا باید به وضع موجود تن دهیم که این کار موجب فرسایش نیروهای مسلمان و مانع شکل‌گیری امت اسلامی است و یا اینکه با عبرت گرفتن از گذشته مسیر جدیدی را آغاز کنیم که نتیجه آن قدرتمند شدن کشورهای اسلامی است که موجب کاهش فشارهای خارجی شود و این امر از طریق همکاری میان کشورها در تمامی عرصه‌های سیاسی و اقتصادی ممکن است.

لاریجانی تاکید کرد: کشورهای اسلامی می‌توانند در شرایط جهانی نقش‌آفرینی کنند.

رییس قوه مقننه کشورمان روابط ایران و قطر را نزدیک و سطح بالا توصیف کرد و سیاست قطر را یک سیاست خردورزانه دانست.

وی افزود: شاید بعضی از کشورها از نقش‌آفرینی قطر ناراحت باشند اما این نقش آفرینی، قطر را به یک کشور سطح بالا در منطقه تبدیل کرده‌ است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین بر اهمیت توجه به مسائل اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد و افزود: دولتها و مجالس ایران و قطر باید تسریع کننده این مسائل خصوصا در زمینه اقتصادی باشند.

رئیس مجلس قطر نیز در این دیدار ضمن ارائه توضیحاتی در مورد روند شکل‌گیری و شرح وظایف مجلس این کشور، بر هماهنگی بیشتر میان مجالس ایران و قطر و نیز همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

محمد بن مبارک الخلیفی گفت: به عنوان کشورهای اسلامی باید سطح همکاری‌ها و هماهنگی‌های خود را گسترش دهیم تا از این طریق به حل مسائل مربوط به جهان اسلام کمک کنیم.

رئیس مجلس قطر، ایران و قطر را به عنوان حمایت‌کنندگان جدی ملت مظلوم فلسطین دانست و افزود: دو کشور در صدد ایجاد وحدت میان گروه‌های فلسطینی هستند چرا که کشورهای استعماری سیاست ایجاد تفرقه در میان این گروه‌ها را دنبال می‌کنند و علاوه بر آن آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای عربی مانع ایجاد وحدت میان این گروه‌ها می‌شوند.

وی با بیان اینکه از همکاری بین مجالس ایران و قطر در عرصه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای استقبال می‌کنیم، روند همکاری‌ها میان مجالس دو کشور را مؤثر و اثربخش در سطح منطقه دانست.

علی لاریجانی در این دیدار از همتای خود برای دیدار از جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد.

 

تاکید لاریجانی بر همگرایی کشور های اسلامی

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه دیدار با همتای قطری خود در جمع خبرنگاران بر ضرورت همگرائی کشورهای اسلامی برای مقابله با مسائل و بحرانهای جهان اسلام تاکید کرد.

علی لاریجانی روابط دو کشور را صمیمانه و عمیق ارزیابی کرد و گفت: سطح رایزنی های سیاسی ما با کشور قطر در بالاترین سطح قرار دارد و نقش این کشور در مسائل مهم منطقه از برجستگی برخوردار است و ما آن را ستایش می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه مسائل مهم جهان اسلام نگاههای دو کشور به هم نزدیک است و ما این نقش را مهم می دانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل مطرح شده دردیدار با همتای قطری خود، برخی از این مسائل که از جمله مشکلات مهم جهان اسلام است را نگران کننده ارزیابی کردو اظهار داشت:غالبا عوامل بیرونی این مشکلات و بحران ها را برای کشورهای مسلمان دامن می زند.

وی افزود: این مسئله، همگرایی کشورهای اسلامی و خصوصا پارلمانهای آنها را که با نگاه آزادتری می توانند با رایزنی با یکدیگر زمینه ها و بسترهای لازم را برای دولتها و مردم کشورهایشان فراهم نمایند، ضروری می سازد.

لاریجانی در خصوص مسائل اقتصادی دو کشور ایران و قطر گفت: با توجه به گرایشی که در ایران وجود داردو بر اساس قوانین مصوب، بخش خصوصی می تواند فرصتهای خوبی را در قطر به دست آوردو تحرک جدی داشته باشد که این مسئله به نفع کشور قطر نیز خواهد بود.

وی با فراوان ارزیابی کردن زمینه های استفاده کشور قطر از خدمات مهندسی،ساختمانی و تجاری ایرانیان خاطر نشان کرد: مجلس شورای اسلامی از حضور تجار قطری و سرمایه گذاری آنان در حوزه های نفتی، گازی، هتل سازی و صنعتی در ایران حمایت خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت نزدیکی اتاق های بازرگانی دو کشورگفت: اگر در این حوزه اشکالاتی هم وجود داشت می توان آنها را از طریق سیاسی حل نمود.

 

لاریجانی در جمع کارکنان سفارت ایران در دوحه:

باید قوه محرکه مسائل اقتصادی دو کشور را فعال کنیم

علی لاریجانی در ادامه سفر خود به قطر در جمع کارکنان سفارت ایران در دوحه، نقش دولت قطر در مسائل منطقه را مفید ارزیابی کرد و گفت: روابط سیاسی بین ایران و قطر بسیار مثبت و خوب است.

وی با اشاره به این که اراده خوبی در جهت گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران بین مسئولان قطری وجود دارد، افزود: باید تلاش شود دیدگاه رسانه های این کشور به سوی مسائل اقتصادی، فرهنگی و نیز گردشگری سوق پیدا کند.

وی تاکید کرد: باید قوه محرکه مسائل اقتصادی دو کشور را فعال کنیم.

لاریجانی با تاکید بر این که باید اشکالات و موانع موجود بر سر راه سرمایه گذاری را با رایزنی رفع نماییم، تصریح کرد: کشورهای همسایه با توجه به مقتضیات موجود باید از سرمایه گذاری در جهت گسترش روابط اقتصادی استفاده کنند.

رئیس مجلس شورا ی اسلامی همچنین بر ضرورت رفع موانع سرمایه گذاری در بخشهای مختلف از جمله ساختمان سازی تاکید کرد و گفت: نحوه فعالیت بخش خصوصی و زمینه های سرمایه گذاری آن در داخل و خارج از کشور باید تدوین شود.

وی با اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی در جهت تسهیل امر سرمایه گذاری خارجی اظهار داشت: این نوع سرمایه گذاری باعث توسعه و رونق اقتصادی در کشور خواهد شد.

لاریجانی ادامه داد: نباید بگذاریم ایران در محدوده و حوزه جغرافیایی خود ریسک کند و باید سهمی ازصادرات به کشورهای دیگر را از آن خود کند.

وی در خاتمه خواستار گسترش روابط اقتصادی ایران و قطر و رفع موانع موجود در این زمینه شد.

 

بازگشت به تهران

علی لاریجانی در نخستین دقایق بامداد روز سه شنبه 16 تیر از طریق فرودگاه مهرآباد وارد تهران شد و مورد استقبال "محمدرضا باهنر" نایب رییس مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی پس از بازگشت از قطر در فرودگاه مهرآباد، در جمع خبرنگاران دستاوردهای سفر دو روزه خود به این کشور را تشریح کرد.

علی لاریجانی گفت: در این سفر برخی مسائل مهم منطقه با مسئولان قطری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 وی افزود: با توجه به ظرفیت های موجوددر مورد مسائل اساسی منطقه مذاکراتی با امیر، ولیعهد و رئیس مجلس قطر صورت گرفت.

لاریجانی با خوب و مثبت ارزیابی کردن مذاکرات خود با مسئولان کشور قطر،سطح روابط دو جانبه را در مسائل سیاسی و دیپلماتیک برجسته توصیف کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور خاطر نشان کرد:با توجه به ظرفیت ها ی کشور قطر و مجال هایی که در منطقه برای همکاری های اقتصادی وجود دارد،لازم بود که در این زمینه در مذاکره با مسئولان قطری قدری تمرکز نمائیم.

وی با اشاره به مذاکرات خود با امیر،ولیعهد و رئیس مجلس قطر،تصریح کرد:در این دیدارها بر همکاری های گسترده اقتصادی تاکید شد.

لاریجانی افزود: علاوه بر این مسائل، به روشهایی که بتوانیم زمینه های گسترش همکاری را محقق کنیم دست یافتیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه گفت: همچنین موضوع معاضدت های قضائی بین دو کشور نیز از جمله مباحث مورد بررسی در این سفر بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet