اربعین حسینی
1396/06/22 11:35:23
سرویس اجتماعی
سیاوشی:

وجود یک میلیون و 500 هزار کودک بی هویت در کشور/تعریف مشاغل خدماتی برای پشت چراغ قرمز‌ها غیرقانونی است

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس تاکید کرد: تعریف مشاغل خدماتی برای فروشندگان پشت چراغ قرمز‌ها منجر به کاهش آسیب‌ها نمی‌شود.
وجود یک میلیون و 500 هزار کودک بی هویت در کشور/تعریف مشاغل خدماتی برای پشت چراغ قرمز‌ها غیرقانونی است عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس تاکید کرد: تعریف مشاغل خدماتی برای فروشندگان پشت چراغ قرمز‌ها منجر به کاهش آسیب‌ها نمی‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103195927234.jpg وجود,یک,میلیون,و,500,هزار,کودک,بی,هویت,در,کشور/تعریف,مشاغل,خدماتی,برای,پشت,چراغ,قرمز‌ها,غیرقانونی,است Icana

طیبه سیاوشی شاه عنایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص اظهارات وزیر رفاه مبنی بر اینکه «تعریف مشاغل خدماتی برای خدمات پشت چراغ قرمز و چهارراه‌ها در قالب تعاونی»، گفت: کودکان کار شامل دو گروه می‌شوند، برخی دارای هویت بوده و تابعیت ایرانی دارند لذا بر اساس قانون اساسی تا سن مقرر باید از آموزش رایگان و خدمات دولتی بهره‌مند شوند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز موظف به تعبیه این خدمات است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: کودکان کاری که تابعیت ایرانی ندارند و به شکل غیرقانونی از مرزها وارد کشور شدند نیز باید توسط دولت تعیین تکلیف شوند، از سوی دیگر از ورود این کودکان به کشور باید با تقویت مرزها جلوگیری شود. زیرا از این کارگران ارزان در بازار کار به رغم تمامی مشکلات حاضر شده و کودکان آنها هم برای گذران زندگی سر چهار راه‌ها کار می‌کنند.

تعیین تکلیف کودکان اتباع بیگانه/ تعریف مشاغل خدماتی برای کودکان خلاف مقررات نظام حقوق بشری است

وی با بیان اینکه دولت باید اجازه اقامت این کودکان به همراه خانواده را دهد به نوعی که تابعیت ایرانی پیدا کنند، افزود: تعریف مشاغل خدماتی برای کودکان کار خلاف مقررات نظام حقوق بشری و کنوانسیون‌هایی است که ایران به آنها ملحق شده است، در واقع خلاف حقوق انسانی است که کودکان به شکل رسمی کار کنند اما می‌توان اقداماتی برای متکدیان بالای 18 سال اندیشید.

بهره‌کشی از کودکان 5 تا 15 سال در قالب تعاونی ممنوع است/ لزوم ساماندهی جوانان متکدی در قالب تعاونی

سیاوشی با اشاره به اینکه کودکان کار سر چهار راه‌ها عمدتا 5 تا 15 سال سن دارند، گفت: این کودکان در قالب تعاونی نمی‌توانند کار کنند زیرا با این کار از کودکانی که کار کردنشان ممنوع است، بهره‌کشی می‌شود اما جوانان متکدی را در قالب یک تعاونی می توان سر و سامان داد.

این نماینده مردم در مجلس شورای با اشاره به اینکه کارگروه‌هایی ذیل معاونت اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شده است،  تصریح کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تعامل شهرداری باید علاوه بر تعریف مشاغل خدماتی برای جوانان و بزرگسالان متکدی، باید خدمات حمایتی به کودکان کار هم ارایه کند.

وجود یک میلیون و 500 هزار کودک بی هویت در کشور/ مقاومت دستگاه‌های اجرایی برای هویت بخشی به این کودکان تبعات منفی دارد

وی ادامه داد: تعریف خدمات ارائه شده پشت چراغ قرمزها، درقالب مشاغل خدماتی رسمیت بخشیدن به کار غیرقانونی است، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید با تعامل شهرداری به این معضل خاتمه دهد. متاسفانه بر اساس آمارهای رسمی و غیر رسمی یک میلیون و 500هزار کودک بدون هویت در کشور است. این آمارها روزانه افزایش پیدا می‌کند بدون آنکه راه حل اساسی برای آن اندیشیده شود.

سیاوشی معتقد است: افزایش کودکان کار و متکدیان نه تنها به چهره نظام آسیب می‌زند بلکه درون نظام را خدشه‌دار می‌کند، لذا مقاومت دستگاه‌های اجرایی و دولتی برای هویت بخشی به کودکان اتباع بیگانه و امنیتی جلوه دادن این اقدامات تبعات منفی خواهد داشت که کل جامعه را دامن‌گیر می‌کند.

تعریف مشاغل خدماتی برای پشت چراغ قرمز‌ها راه حل آسیب‌ها نیست

وی یا تاکید بر اینکه مجرای حمایت از کودکان کار به شکل مذکور نیست، گفت: نهادهای مردم نهادی که به حمایت از کودکان کار پرداختند باید در این میان به کار گرفته شوند زیرا از سال‌ها پیش در این حوزه فعالیت داشتند. تعریف خدمات ارائه شده پشت چراغ قرمزها، درقالب مشاغل خدماتی راه حل واقعی نیست کما اینکه بسیار آسیب‌زا هستند.

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد کودکان کار باید به دنبال راهکارهای اساسی‌تر باشد زیرا تعریف کار کودکان در رقالب مشاغل خدماتی و تحت حمایت یک تعاونی رسمیت بخشیدن به مسائل غیرقانونی است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تشکیل کمیته‌ای با همکاری شهرداری تهران و به منظور بررسی ویژه آسیب‌های اجتماعی پایتخت خبر داد و گفت: امروزه شاهد فعالیت برخی مشاغل در پشت چراغ‌های قرمز هستیم،  لذابه دنبال آن هستیم که با کمک شهرداری، خدمات پشت چراغ قرمز و چهارراه‌ها را که عمدتا توسط کودکان و متکدیان عرضه می‌شود را به عنوان مشاغل خدماتی تعریف کرده و حتی تعاونی برای آنها ایجاد کرده و آنها را تحت پوشش قرار دهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet