خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1388/04/28 10:35:00
سرویس کمیسیون ها
نمایندگان مجلس در گفت و گو با خانه ملت تاکید کردند

ادغام وزارتخانه‌ها نیازمند کار کارشناسی است

**وزارت تعاون و وزارت کار و اموراجتماعی از جمله وزارتخانه‌‌هایی هستند که بحث ادغام در خصوص آنها مطرح شده است.

برخی از نمایندگان معتقدند این ادغام در صورتی که درست اجرایی شود علاوه بر آثاری که در کاهش تصدی‌گری دولت به همراه دارد، می‌تواند نتایج مثبت و سازنده‌ای را نیز در اقتصاد کشور رقم زند. اما برخی دیگر که از ادغام‌های پیشین خاطره خوشی ندارند بر این باورند که ادغامی که برپایه کارشناسی نباشد می‌تواند اثرات منفی در اقتصاد و جامعه برجای گذارد.

 

توجه به بهره وری

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: ادغام وزارتخانه‌های تعاون و کار و اموراجتماعی اگر در راستای بهره‌وری و افزایش کارایی باشد به نفع دولت و مردم است.

"داریوش قنبری" اظهار داشت: اگر ادغام وزارتخانه‌ها توام با افزایش کارآمدی و بهره‌وری نباشد و اخلالی را در وزارتخانه‌ها ایجاد کند نه تنها مثمرثمر نیست بلکه اثرات منفی هم در پی دارد.

وی خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد ادغام وزارتخانه‌ها در شرایط فعلی که دولت در حال تدوین قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز انتقال دولت هستیم باید با طمأنینه و آرامش توام با کارشناسی صورت گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص وضعیت طرح‌های موجود در کمیسیون اجتماعی در خصوص ادغام وزارتخانه‌ها گفت: هم اکنون دو طرح در مجلس درحال بررسی تحت طرح ادغام وزارتخانه‌ها به شانزده وزارتخانه و طرح دیگر ایجاد ده وزارتخانه برای کشور است.

وی افزود: ارائه دهندگان این دو طرح خواستار آن هستند که قبل از بررسی صلاحیت وزراء این طرح‌ها در مجلس مطرح شود اما باتوجه به این که مدت زمان زیادی باقی نمانده از آنجا که بررسی طرح‌ها نیازمند حداقل سه تا چهار ماه وقت باشد لذا پیش‌بینی می‌شود این طرح‌ها پیش از تشکیل دولت به صحن‌علنی ارائه نشود.

عضو کمیسیون اجتماعی خاطر نشان کرد: براساس این طرح ادغام وزارتخانه‌های تعاون با کار، ادغام وزارت مسکن و شهرسازی در کشور، ادغام وزارت نیرو و نفت و تشکیل وزارت انرژی از جمله مهمترین این ادغام‌ها است که در قالب طرح قرارداده شده است.

وی درخصوص تشکیل وزارتخانه جدید گفت: براساس این طرح‌ها قرار است وزارت جدیدی تحت عنوان وزارت جوانان و ورزش ایجاد شود که از ترکیب‌ سازمان ملی جوانان، زنان و تربیت بدنی وزارتخانه جدیدی برای پاسخگویی بهتر مسئولان به نتایج ورزش به مجلس ارائه شود.

وی یادآور شد: باتوجه به این که نظام جمهوری اسلامی نظامی مبتنی بر پارلمان است بنابراین در نظام‌های پارلمانی هر چه تعداد وزارتخانه‌ها بیشتر باشد، پاسخگویی مجریان دولتی به نمایندگان بیشتر خواهد بود.

عضو کمیسیون اجتماعی در پایان خاطر نشان کرد: مفید بودن ادغام وزارتخانه‌ها مانند تعاون با کار امور اجتماعی اگر براساس کار کارشناسی، در نظر گرفتن دقیق امور و افزایش بهره‌وری همراه باشد نتایج مثبتی خواهد داشت

 

هر ادغامی نیازمند کار کارشناسی است

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بحث ادغام وزارتخانه‌ها نیازمند زمان بیشتر و کار کارشناسی پرحجم‌تری است.

"مجید نصیرپور" تصریح کرد: باتوجه به اینکه دولت در حال جابه‌جایی و انتقال است، به نظر می‌رسد بر ادغام باید در فضای کارشناسی‌تر بادقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: ادغام وزارتخانه‌ها منبعث از قانون برنامه‌چهارم توسعه است که دولت را مکلف می‌کند برای کاهش حجم دولت به کاهش وزارتخانه‌ها اقدام کند. اما در عین حال باید توجه داشت که حکم صریحی هم در این خصوص وجود ندارد.نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: از زمان تاسیس وزارت تعاون همواره بحث هماهنگی و تداخل با وزارت کار و امور اجتماعی به واسطه یکسانی وظایف مطرح بود و بحث‌هایی هم در خصوص ادغام مطرح شد اما هر اقدامی باید با اتکا به کار کارشناسی صورت گیرد.نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: بحث دیگری که در کمیسیون اجتماعی مطرح شده در خصوص کاهش وزارتخانه‌ها به شانزده وزارت است که هم اکنون در کمیسیون در حال بررسی است

 

ادغام کار و تعاون، ادغامی سازنده

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: ادغام وزارت تعاون با وزارت کار و امور اجتماعی باتوجه به این که در راستای عملیاتی شدن قانون برنامه چهارم توسعه و از ضروریات فعلی روند توسعه است، برای کشور مفید و سازنده خواهد بود.

"سیروس برنا بلداجی" یاداورشد: اگر ادغام وزارتخانه منوط به بررسی‌های دقیق، کارشناسی باشد، بدون تردید باعث افزایش بهره‌وری کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی استفاده از فرصت‌ و زمان، شتاب گرفتن ارباب رجوع و کاهش بروکراسی در سازمان‌ها خواهد شد.

وی در خصوص این موضوع که ادغام وزارتخانه‌ها باید براساس مطالعات کارشناسی باشد گفت: هر چه تشکیلات وزارتخانه‌ها از همگنی برخوردار باشند ادغام بهتر صورت می‌گیرد. در عین حال اگر حوزه‌ها و رسته‌های کاری همگن باشند نه‌تنها ادغام‌ها سودی ندارد بلکه موجب افزایش هزینه‌ها و هدر روی سرمایه‌ و هدر رفتن هزینه‌های گروه‌های هدف خواهد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: باتوجه به رسته‌های کاری وزارتخانه‌های کار و امور اجتماعی و تعاون و از آنجا که زمینه‌ کاری متقابلی با هم ندارند در نخست می‌توان گفت این ادغام مفید و موثر است.

وی یادآور شد: برای کاهش اثرات و تبعات اجتماعی در کوتاه مدت می‌توان در ساختار سازمانی وزارتخانه‌های نوبنیاد با تشکیل معاونت‌های تخصصی ذی‌ربط اقدام به انجام امور وزارتخانه‌ها گرفت.

برنا بلداجی در پاسخ به این پرسش که عملکرد وزارت تعاون را در برنامه چهارم توسعه چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: به نظر می‌رسد به رغم این که در قانون برنامه چهارم توسعه و سند چشم‌انداز حداقل سهم تعاون باید بیست و پنج درصد در اقتصاد را داشته باشد اما آمار حکایت از این دارد وزارت تعاون فاصله بسیار زیادی با این اهداف دارد.

وی خاطر نشان کرد: آمارها حاکی از این است وزارت تعاون تنها هشت درصد از اقتصاد آن هم در بخش‌های تولید، توزیع، صنعت و خدمات را به خود اختصاص داده که به نظر می‌رسد، فاصله زیادی با قانون برنامه چهارم توسعه دارد.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: متاسفانه خیلی از آمارهایی که داده شده آمارهای واقعی نیستند مثلاً برخی از زیرمجموعه وزارت تعاون در استان‌ها آمارهایی را در خصوص به ثبت رسیدن تعاونی‌ها ارائه می‌دهند حال آن که صرف ثبت تعاونی با عملیاتی شدن تعاونی‌ها بسیار فاصله دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: به نظر می‌رسد در شرایط فعلی وزارت تعاون اعلام کرده در تحقق سهم تعاون در اقتصاد هشت درصد بوده قدری اغراق نموده است.

نماینده مردم بروجن در مجلس یادآور شد: هر چند متولی بخش تعاون وزارت تعاون است اما باید توجه داشت که توسعه بخش تعاون نیاز به اراده ملی دارد به نحوی که اعضای هیات دولت، رییس جمهور به همراه قوای دیگر از جمله مجلس شورای اسلامی و قوه‌قضائیه باید در راستای تقویت تعاون به عنوان مقوله "بین بخشی" عمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: چون محور اساس بخش تعاون ایجاد و افزایش بهره‌وری و ایجاد اشتغال است از آنجا که این محور همخوانی زیادی با وزارت کار و امور اجتماعی دارد لذا ادغام آن به نفع مردم خواهد بود.

 

کاهش وزارتخانه‌ها، حرکت در مسیر برنامه پنجم

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت کاهش وزارتخانه‌ها به دلیل تاکید در برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، اقدامی مثبت و سازنده خواهد بود.

"جواد صبورآقچه‌کندی" گفت: ادغام وزارتخانه‌هایی که امورات آنها به هم مرتبط است و در یک ردیف قرار می‌گیرند، مثبت و سازنده خواهد بود.

وی یادآور شد: هرگونه ادغام، چنانچه منجر به کوچک‌تر شدن وزارتخانه‌ها و انتقال امور از وزارتخانه‌ها به بخش خصوصی شود، به دلیل ایجاد این امکان که وزارتخانه‌ها با نیروی کمتر تنها به امورات ستادی بپردازند مفید خواهد بود.

صبور یادآور شد: از آنجا که در قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ادغام وزارتخانه‌ها جز مصوبات قانونی است و مقام معظم رهبری هم بر این امر تاکید دارند و به عبارتی در قانون برنامه پنجم توسعه هم این ردیف تکرار شده است، به نظر می‌رسد ادغام وزارت تعاون در وزارت کار و امور اجتماعی اقدام مثبتی باشد.

وی در خصوص عملکرد وزارت تعاون، گفت: متاسفانه عملکرد وزارت تعاون نسبت به اهدافی که برای آن در نظر گرفته شده، بسیار فاصله دارد. به نحوی که تنها این وزارتخانه(تعاون) توانسته پنج در صد از سهم بیست و پنج درصدی مندرج و تعیین شده را جامعه عمل به پوشاند.

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: به نظر می‌رسد وزارت تعاون به تنهایی قادر به اختصاص بیست و پنج درصد سهم اقتصاد به خود نیست.

وی یادآور شد: وزارت تعاون جز وزارتخانه‌هایی بوده که قرار بوده تعاونی‌های گسترده ملی را در کشور تشکیل دهد؛ اما بنا به دلایل متعدد تا کنون به هیچ نحو موفق نبوده است.

صبور در پاسخ به این سوال که "درکمیسیون اجتماعی وضعیت طرح ادغام وزارت تعاون و کار و امور اجتماعی در چه مرحله‌ای است؟" گفت: در کمیسیون اجتماعی بحث‌های مقدماتی در جریان است و قرار است کمیته‌ای از طرف دولت و مجلس نسبت به این مباحث تصمیم‌گیری نهایی را به عمل آورد.

 

ادغام وزارتخانه‌ها باید حساب شده باشد

"محمد علی پرتوی" گفت: هرگونه ادغام وزارتخانه‌ها باید مبتنی بر کار کارشناسی جامع، دقیق و حساب شده باشد.

وی افزود: متاسفانه درسال‌های گذشته ادغام‌های وزارتخانه‌ها به صورتی بوده که نه تنها نتایج مثبتی به همراه نداشته بلکه تبعاتی هم در بخش عمرانی به جای گذاشته است.

این نماینده مجلس، خاطر نشان کرد: تجربه نشان داده در حالی که تشکیل وزارت جهاد کشاورزی با هدف ساماندهی چه بخش عمران روستایی و بهینه‌کردن فعالیت‌های کشاورزی صورت گرفت بود؛ اما در عمل دیدیم که هیچ یک از اهداف تحقق پیدا نکرد.

وی گفت: نباید ادغام وزارت تعاون در وزارت کار و اموراجتماعی به صورتی اجرا شود که حاصلش سرنوشت وزارت جهاد کشاورزی باشد.

پرتوی تصریح کرد: باتوجه به این که بزرگترین معضل در کشور بحث بیکاری است، بنابراین دست اندارکاران اعم از قوه مجریه و مقننه باید به‌گونه‌ای عمل کنند تا اشتغال‌زایی در کشور صورت گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با اشاره به سه بخش مهم اقتصادی در کشور، گفت: از آنجا که اقتصاد کشور از سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تشکیل شده است، بنابراین ضروری است که تعاونی‌ها را در کشور برای بهینه‌ شدن مسایل اقتصادی مورد حمایت قرار داد.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: از انجا که توجه به بخش خصوصی و تعاونی‌ها به معنی افزایش اشتغال، بهره‌وری است در نتیجه حمایت از این بخش می‌تواند گام موثری در جهت رفع بیکاری در کشور ارزیابی شود.

وی در خصوص نظر اعضای کمیسیون اجتماعی در ارتباط با ادغام وزارتخانه‌ها، گفت: تعدادی از اعضای کمیسیون اجتماعی موافق ادغام هستند و معتقدند تعداد وزارتخانه‌ها حتی به حدود شش یا هفت وزارتخانه کاهش یابد، البته برخی هم به کاهش وزارتخانه‌ها به شانزده وزارتخانه نظر دارند.

عضو کمیسیون اجتماعی در ادامه افزود: کاهش وزارتخانه‌ها به عدد شش یا هفت عدد به معنی مرکززدایی و سپردن امور به استان‌ها ارزیابی شده است.

پرتوی تصریح کرد: درعین حال برخی خواستار این شده‌اند، که وزارتخانه ای تحت عنوان وزارت ورزش و امور جوانان در کشور تشکیل شود، تا مسئولان ورزش به جای پاسخگو بودن به رییس جمهور به مجلس پاسخگو باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet