هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
/تکرار تراژدی خام‌فروشی؛ این بار پسته ایرانی/

انارکی محمدی: سبقت صادراتی ترکیه از ایران با فروش پسته فرآوری‌شده/پسته ایرانی به‌صورت خام و در کیسه‌های 70کیلویی صادر می شود

سرویس اقتصادی
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس، گفت: ایران دومین تولیدکننده پسته در جهان است اما صادرات پسته ترکیه از ایران پیشی گرفته چون پسته خام را از ایران خریداری و با بسته بندی‌های مختلف آن را صادر می‌کند.
سه‌شنبه 11 مهر 1396 ساعت 13:58
انارکی محمدی: سبقت صادراتی ترکیه از ایران با فروش پسته فرآوری‌شده/پسته ایرانی به‌صورت خام و در کیسه‌های 70کیلویی صادر می شود نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس، گفت: ایران دومین تولیدکننده پسته در جهان است اما صادرات پسته ترکیه از ایران پیشی گرفته چون پسته خام را از ایران خریداری و با بسته بندی‌های مختلف آن را صادر می‌کند. http://cdn.icana.ir/d/019/201703102333320051.jpg انارکی,محمدی:,سبقت,صادراتی,ترکیه,از,ایران,با,فروش,پسته,فرآوری‌شده/پسته,ایرانی,به‌صورت,خام,و,در,کیسه‌های,70کیلویی,صادر,می,شود Icana

احمد انارکی محمدی‌ درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص شرایط تولید و صادرات پسته در کشور، اظهار داشت: پسته یکی از محصولات استراتژیک کشور است که بیش از 95 درصد آن صادرات و در 17 استان کشور پسته کاشته می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران رتبه اول جهان را در زمینه تولید و کیفیت پسته داشت، گفت: درسال‌های گذشته کشور به‌دلیل تحریم‌ها و بروز برخی مشکلات این جایگاه خود را از دست داد و از طرفی دیگر نهاده‌های کشاورزی مانند کودهای تقویتی و سموم بدون در نظر گرفتن استاندارد وارد کشور شد که باعث صدمات زیادی به‌بخش پسته شد.

از دست دادن بازارهای دنیا به‌دلیل استفاده از سموم و کودهای غیراستاندارد

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروز کشورهای دنیا به‌دنبال استفاده از محصولات ارگانیک هستند اما به‌دلیل استفاده بی‌رویه از کودهای شیمیایی در تولیدات خود این بخش را از دست داده‌ایم، اضافه کرد: مشکلات کم‌آبی، تغییرات اقلیمی و برداشت‌های نا‌مناسب از ذخایرآبی تولیدات کشاورزی را دچار مشکل کرده است.

80درصد از ذخایر آبی کشور استفاده شده است

وی با تاکید بر اینکه در سایر کشورهای دنیا که 20درصد از ذخایر آب، مورد استفاده قرار بگیرد اعلام رسیدن به خط قرمز می‌کنند، بیان کرد: متاسفانه در کشور ما 80درصد از ذخایر آبی برداشت شده که این مسئله جای هیچگونه بحثی را باقی نمی‌گذارد، نمی‌توان گفت که این اقدام توسط مردم صورت گرفته مردم پیرو مسئوولان هستند.

خشک شدن باغات پسته مشکلات زیست‌محیطی ایجاد می‌کند

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: در رفسنجان 90هزار هکتار باغ پسته وجود دارد که بزرگترین جنگل مصنوعی جهان است که مردم آن را احداث کرده‌اند، اگر این باغات خشک شوند با توجه به بالا بودن نمک موجود در آب و خاک منطقه مشکل برزگ زیست محیطی را ایجاد می‌کند؛ حفره‌های در زیرزمین ایجاد شده است که پیامدهای بسیار بدی را به‌همراه دارد.

کمک 100درصدی و بلاعوض دولت به تجمیع زمین‌های کشاورزی و استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین

وی با بیان اینکه  کاهش بارندگی‌ها و افزایش درجه حرارت هوا نیز مشکلاتی را در زمینه تولید پسته ایجاد کرده است، تصریح کرد: دولت در بخش مدیریت آب در بخش کشاورزی برخی مسائل را حل کرده و روش‌های جدید آبیاری کمک می‌کند و حتی در برخی موارد به افرادی که بخواهند زمین‌ها را تجمیع و سیستم‌های نوین آبیاری را به‌کار بگیرند تا 100درصد کمک بلاعوض می‌کند.

افزایش هزینه اجرای طرح‌های نوین آبیاری به‌واسطه کوچک بودن زمین‌ها

انارکی محمدی با اشاره به اینکه در این زمینه نیز مشکلاتی وجود دارد، اضافه کرد: روزی که زمین‌ها بین کشاورزان تقسیم شده متراژ آنها کوچک است و این مسئله هزینه‌های اجرای سیستم‌های آبیاری را افزایش می‌دهد، در برخی موارد زمین‌ها غیرمجاز بوده که دولت در این راستا نیز کمک می‌کند تا مشکلات برطرف شود.

صادرات پسته ایرانی به‌صورت خام در کیسه‌های 70کیلویی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه دولت در زمینه‌های مختلف به کشاورزان کمک‌های فراوانی داشته اما هنوز در صنایع تبدیلی مشکل وجود دارد، عنوان کرد: در سال جاری بیش از 200هزارتن پسته در کشور تولید شده که درصد بسیار کمی از تبدیل به مشتقات دیگر می‌شود، عمده تولید ما در گونی‌های 70 کیلویی از کشور حتی به‌صورت خام صادر می‌شود.

سبقت ترکیه در صادرات پسته از ایران با پسته ایرانی

نماینده مردم رفسنجان و انار، ادامه داد: در این روش سود و استفاده کافی را واسطه‌ها ودلال‌ها می‌برند، با توجه به اینکه ایران دومین تولیدکننده پسته در جهان است صادرات پسته ترکیه بیشتر از ایران پیشی گرفته، چون پسته خام را از ایران خریداری و با بسته بندی‌های مختلف آن را صادر می‌کند.

وی گفت: قطعا در سال‌جاری از وزیر صنعت، معدن و تجارت این درخواست را داریم تا در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند، با ایجاد تغییرات می‌توانیم ارزش افزوده فراوانی را کسب کنیم در شرایطی که امکانات آن نیز موجود است.

انارکی محمدی در پایان، خاطرنشان کرد: پسته ایرانی را با قیمت پایین صادر می‌شود، در شرایطی می‌توان با ایجاد بسته‌بندی همین پسته را با قیمت بالاتری صادر کنیم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000