هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در نشست امروز کمیسیون اجتماعی مجلس صورت گرفت؛

بررسی مشکلات کارکنان شرکت پتروشیمی نفت آبادان/ کارکنان پتروشیمی نسبت به عدم پرداخت حقوق معترض هستند

سرویس اجتماعی
نمایندگان شرکت پتروشیمی نفت آبادان در نشست کمیسیون اجتماعی مشکلات خود را با نمایندگان کمیسیون مطرح کردند.
سه‌شنبه 11 مهر 1396 ساعت 15:55
بررسی مشکلات کارکنان شرکت پتروشیمی نفت آبادان/ کارکنان پتروشیمی نسبت به عدم پرداخت حقوق معترض هستند نمایندگان شرکت پتروشیمی نفت آبادان در نشست کمیسیون اجتماعی مشکلات خود را با نمایندگان کمیسیون مطرح کردند. http://cdn.icana.ir/d/019/201710104961396460.jpg بررسی,مشکلات,کارکنان,شرکت,پتروشیمی,نفت,آبادان/,کارکنان,پتروشیمی,نسبت,به,عدم,پرداخت,حقوق,معترض,هستند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست کمیسیون اجتماعی امروز (سه شنبه 11 مهرماه) با حضور نمایندگانی از شرکت پتروشیمی نفت آبادان با هدف بررسی مشکلات این کارکنان برگزار شد.

نمایندگان شرکت پتروشیمی نفت آبادان معتقد هستند با توجه به اینکه این شرکت در گذشته زیر نظر وزارت نفت فعالیت کرده اما در طی سالیان گذشته به بخش خصوصی و شرکت شستا واگذار شده است باید حق و حقوق کارکنان به طور کامل پرداخت شود این در حالی است که متأسفانه حقوق کارکنان و پرسنل رسمی این شرکت که سالیان سال در آن فعالیت کردند به طور کامل پرداخت نمی‌شود.

 طبق تأکیدات کارکنان شرکت پتروشیمی نفت آبادان خصوصی‌سازی و واگذاری این شرکت به شستا از همان ابتدا با ابهام آغاز شد چرا که به کارکنان این شرکت اعلام کردند شما همچنان رسمی بوده و به صورت مأمور در آنجا خدمت خواهید کرد این در حالی است که پس از مدتی پرسنل رسمی این شرکت در فعالیت‌ها با مشکلاتی روبرو شدند به عنوان مثال پس از اعتراضات متناوب از سوی محمدرضا عارف معاون اول وقت ریاست جمهوری بخشنامه‌ای صادر شد تا طبق قانون نفت با کارکنان شرکت پتروشیمی نفت رفتار شود و صندوق بازنشستگی نیز همان صندوق نفت باشد اما در این خصوص نیز مشکلاتی وجود داشته است و متأسفانه در پرداخت حقوق و مزایا محدودیت‌هایی اعمال شده است.

همچنین یکی دیگر از نمایندگان شرکت پتروشیمی نفت معتقد است یکی از سیاست‌های نفت همیشه ایجاد مزایا و حتی بیشتر از آن برای آسودگی خیال کارمندان خود بوده است اما دولت‌های منتخب با وجود کارشکنی‌های بخش خصوصی هیچ‌گاه نگران این بخشنامه نبودند، در این شرایط چگونه می‌شود بین دولت و ملت اعتماد وجود داشته باشد ضمن اینکه پرسنل رسمی پتروشیمی آبادان قرارداد استخدامی خود را با وزارت نفت بسته و تاکنون نیز هیچ کدام از موارد فسخ قرارداد اتفاق نیفتاده است یا اینکه قرارداد جدیدی جایگزین نشده است اما آیا کارمند بدون قرارداد در کشور وجود دارد.

به گفته نمایندگان شرکت پتروشیمی نفت آبادان در هر قانون استخدامی مرجع حل اختلاف مشخص شده است، در مورد کارکنان رسمی پتروشیمی آبادان کدام مرجع عهده‌دار این وظیفه است، همچنین مسئولان به ما می‌گویند که از نظر بازنشستگی و پس انداز کماکان تابع صندوق نفت هستیم اما این صندوق به بهانه اختلاف مالی با شرکت که آن هم مربوط به بازنشستگان پیش از موعد است خدمات خود را به پرسنل قطع کرده است این در حالی است که تمام کسورات مربوطه از کارکنان کسر می‌شود. متأسفانه صندوق به جای اینکه این اختلافات را از طریق حقوقی با خود شرکت حل کند با جلو انداختن پرسنل امنیت شغلی آنها را به هم زده است.

از سوی دیگر نمایندگان معترض شرکت پتروشیمی نفت تأکید کردند بهداشت و درمان صنعت نفت نیز به علت اختلاف مالی هر از چندگاهی خدمات خود را به پرسنل رسمی پتروشیمی قطع می‌کند که مورد اخیر آن 4 ماه به طول انجامیده است متأسفانه پرسنل رسمی پتروشیمی آبادان همیشه درگیر مسائلی مانند عقب افتادن مزایای خود از قبیل شایستگی، ترفیعات و سایر مزایا هستند و از آن سو وزارت نفت نیز با ایجاد محدودیت و صدور بخشنامه باعث محرومیت پرسنل رسمی پتروشیمی آبادان از دریافت پاداش‌های نفت و ایجاد تبعیض شده است البته باید تأکید کرد که پتروشیمی آبادان با این بنیه مالی توان نگهداری این تعداد شاغل چه رسمی و چه قراردادی را با این هزینه‌های پرسنلی نداردو لذا می‌باید با دستگیری از آن مانع از تعطیل یکی از قدیمی‌ترین مجتمع‌های پتروشیمی و بیکاری حدود هزار و 400 نفر و نابسامانی خانوادگی آنها شد.

متأسفانه کارکنان رسمی نفت پتروشیمی آبادان جدا از این مسئله که به ناحق از بدنه نفت جدا شدند وصله ناجوری در بخش خصوصی به حساب می آید، در منطقه و در زیرمجموعه‌های نفت پروژه‌های بزرگی در جریان است که همه احتیاج به نیروهای باتجربه دارند و همچنین واحدهایی که با کمبود نیرو مواجه‌اند آیا نمی‌توان از کارکنانی استفاده کرد که ضمن اینکه کوهی از تجربه در رابطه با بازسازی، راه اندازی و تولید دارند هر کدام از آنها حداقل 10 سال دیگر باید کار کنند و حداکثر 90 نفر هستند. به اعتقاد کارکنان این شرکت کسی مخالف خصوصی سازی نیست ولی راه این نمی‌باشد که عده‌ای را به ناچار قربانی کنیم.

در این جلسه مسئولان شرکت شستا معتقد بودند که دولت به تأمین اجتماعی مبالغ زیادی را بدهکار است و به دلیل بی‌توجهی در تعیین تکلیف بدهی‌ها این شرکت در پرداخت حق و حقوق کارکنان شرکت پتروشیمی نفت آبادان با مشکلاتی روبرو است.

همچنین در این نشست نمایندگان استان خوزستان از جمله جلیل مختار، عامر کعبی، علی ساری، معتقد بودند که بی‌توجهی به پرداخت حقوق کارکنان این شرکت سبب بیکاری آنها و مشکلات بزرگتر در حوزه اقتصادی می‌شود بنابراین دولت باید راهکاری را برای رفع مشکلات آنها در نظر بگیرد؛ از سوی دیگر سهیلا جلودارزاده نیز تأکید کرد که نمی‌توان به بهانه زیان‌ده بودن چنین شرکت‌هایی را تعطیل کرد چرا که کارکنان بسیاری را بیکار می‌کند اما باید تدابیری را برای کمک به آنها و رفع مشکلات مالی‌شان در نظر گرفت.

همچنین رضا شیران خراسانی نیز در این جلسه مطرح کرد که مسئولان ذیربط باید اسامی هیأت مدیره شرکت‌های زیرمجموعه شستا و هلدینگ پتروشیمی نفت را برای بررسی بیشتر و آشنایی نمایندگان در اختیار کمیسیون اجتماعی قرار دهند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر