ولادت امام حسن عسکری (ع)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
حمزه

جمع آوری قلیان از قهوه خانه ها استعمال آن را به خانه می برد/ استعمال مخفیانه نتیجه برخورد سلبی با عرضه قلیان

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: ممنوعیت عرضه قلیان در قهوه خانه ها، استعمال آن را به خانه ها می کشاند.
شنبه 29 مهر 1396 ساعت 11:10
جمع آوری قلیان از قهوه خانه ها استعمال آن را به خانه می برد/ استعمال مخفیانه نتیجه برخورد سلبی با عرضه قلیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: ممنوعیت عرضه قلیان در قهوه خانه ها، استعمال آن را به خانه ها می کشاند. http://cdn.icana.ir/d/019/201606106120399561.jpg جمع,آوری,قلیان,از,قهوه,خانه,ها,استعمال,آن,را,به,خانه,می,برد/,استعمال,مخفیانه,نتیجه,برخورد,سلبی,با,عرضه,قلیان Icana

احمد حمزه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره دستور دادستانی در خصوص جمع آوری قلیان از قهوه خانه ها برای جلوگیری از شیوع آن گفت: بعید به نظر می رسد که چنین اقداماتی موثر باشد کما اینکه برخوردهای سلبی برای  مبارزه با مواد مخدر نیز جواب نداده است.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی افزود: قهوه خانه مکان خاصی است که وقتی فرد علاقه مند به قلیان برای استعمال قلیان به آنجا می رود اگر عرضه قلیان در این مکان تعطیل شود، او در منزل خود اقدام به این کار می کند در حالی که در این صورت ممکن است استعمال قلیان در میان خانواده او نیز شیوع پیدا کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: بایدسنجیده عمل کرد و برای اینگونه تصمیمات مطالعه شود تا تصمیم عجولانه ای گرفته نشود که بخواهیم دوباره بعد از چند سال از تصمیم خود برگردیم.

حمزه ادامه داد: اگر در تفسیر قانون اختلاف وجود دارد باید آن را به مراجع رسیدگی ارجاع داد تا آن ها قانون را تفسیر کنند تا مشخص شود که مکانی همچون قهوه‌خانه مکان عمومی محسوب می شود یا نمی شود چراکه برخوردهای سلبی در پدیده ها و ناهنجاری های اجتماعی مفید و موثر واقع نمی شود.

‌این نماینده مجلس دهم با بیان این پیشنهاد که باید بیشتر از هر  اقدامی روی آموزش تاکید کنیم  گفت: سیستم های مختلف آموزشی اعم از رسانه ها، دانشگاه ها و مدارس و دیگر نهادهای مرتبط با آموزش عمومی در این قضیه مداخله کنند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر باید زمینه برخورداری از امکانات و تفریحات سالم برای نوجوانان و جوانان فراهم  شود در حالی که متاسفانه ما از  نوجوانان خود غافل هستیم اما هیچ اشکالی ندارد که در محله‌های مختلف مکان هایی برای برگزاری تئاتر و کنسرت موسیقی برای جوانان وجود داشته باشد تا آن ها اوقات خود را در این مکان های فرهنگی سپری کنند.

حمزه افزود: همچنین می توانیم در محله‌های مختلف سالن های ورزشی را گسترش داده و به وسایلی همچون میزهای پینگ پنگ تجهیز کنیم تا جوانان بتوانند به صورت رایگان از این امکانات استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد:  کسی که به قهوه خانه می‌رود می خواهد وقتش سپری شود در حالی که اگر جای بهتری از قهوه خانه پیدا کند که او را سرگرم کند حتماً آنجا می‌رود و دیگر به قهوه‌خانه نمی رود و آلوده دخانیات و قلیان نیز نمی شود.

این نماینده مجلس دهم افزود : اینکه جوانان ما برای یک ساعت بازی فوتبال در سالن های ورزشی باید برای اجاره آن هزینه های بسیاری را بپردازند، آن ها را به مکان های دیگری همچون قهوه خانه ها سوق می دهد در حالی که دولت می‌تواند در امر ورزش همگانی و رایگان برای مردم سرمایه‌گذاری کند و در محله‌های مختلف امکانات ورزشی لازم را اختصاص دهد.

 وی یادآور شد : اگر دولت با توجه به نسبت جمعیت، برای هر پنج هزار نفر یک میز پینگ پنگ در نظر بگیرد، اختصاص ۱۶ هزار میز پینگ پنگ برای کل کشور کفایت می کند که با توجه به منابع و پول هایی که در کشور به هدر می رود و ما از  آن غافلیم، با توجه به هزینه های هنگفت درمان، تامین این تجهیزات ورزشی نیاز به هزینه چندانی ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید براینکه مردم از توسعه امکانات ورزشی و تفریحی سالم استقبال می کنند، گفت: زمانی که برای سرکشی از روستاها می رویم با جوانان که در حال استعمال قلیان هستند نیز گفت و گو می کنیم آن ها حرف شان این است که اگر شما مسئولان  امکانات ورزشی و مکان مناسب ورزش در اختیار ما قرار دهید، ما به جای مصرف قلیان، ورزش می کنیم.

گفتنی است؛ حجت‌الاسلام جعفر منتظری، دادستان کل کشور در مورد طرح جمع‌آوری قلیان و منع استعمال دخانیات در اماکن عمومی گفت: از نظر قانون استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است و در جای دیگر قانون، قهوه‌خانه‌ها را جزو اماکن عمومی تعریف کرده است که این ممنوعیت به واسطه حکم قانون است./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار