ولادت امام موسی کاظم (ع)
1388/05/04 10:08:00
سرویس صحن

رد یک فوریت طرح انتصاب شهردار از سوی وزارت کشور

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح انتصاب شهردار از سوی وزارت کشور مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه به بررسی یک فوریت طرح انتخاب شهرداران از سوی وزارت کشور پرداختند و یک فوریت این طرح را با 93 رای موافق و 130 رای مخالف رد کردند.

"سیدکاظم دلخوش" در مخالفت با یک فوریت طرح انتصاب شهردار توسط وزرات کشور اظهار داشت: ما در تطبیق این طرح با قوانین موجود در خصوص وظایف شوراها متوجه شدیم با این سرعت و با این طرح ناقص اگر بخواهیم به این مساله ورود پیدا کنیم نه تنها مشکلی را حل نمی‌کنیم بلکه مشکلات را بیشتر می‌کنیم.

وی افزود: در اصل 7 قانون اساسی کاملا جایگاه شورا مشخص شده است که در کنار مجلس شورای اسلامی، شوراها به عنوان کوچک شده مجلس به عنوان ارکان تصمیم‌گیری نظام هستند.

نماینده صومعه سرا یادآور شد: ما در قوانین نقص داریم ولی باید نقص را برطرف کنیم نه اینکه با این طرح شوراها را مسلوب الاختیار کنیم و مستقیما اختیار انتخاب شهردار را به وزارت کشور بدهیم.

دلخوش خاطرنشان کرد: رای دادن به این طرح به معنی آن است که ما تماما شوراها را از صحنه قانونگذاری و اصول مترقی قانون اساسی حذف کنیم.

وی با بیان اینکه تعدادی از دوستانی که طراح بودند، امضاشان را پس گرفتند، ادامه داد: ما باید با مشورت شورای شهر طرح جامعی را تهیه کنیم که هم مشکل شوراها را حل کند و هم مشکل شهرداران را.

دلخوش تصریح کرد: ما همچنین پیشنهاد مسکوت ماندن طرح را مطرح کردیم.

"نادر قاضی پور "در موافقت با این طرح گفت: همیشه در شوراها برای انتخاب شهرداران اختلاف به وجود آمده است و ما شاهدیم که عمر مفید شهرداران در 3 سال گذشته یک سال و سه ماه بوده است.

نماینده ارومیه اظهار داشت: شهرداران به تنهایی نمی‌توانند مشکلات مردم را حل کنند چون همواره شهرداران اضطراب دارند و هر روز نگران تعویض خود هستند ولی انتصاب شهردار از سوی وزارت کشور باعث ثبات در مدیریت شهرها می‌شود.

وی تاکید کرد: شهرداران را باید دولت تعیین کند تا وزارت کشور و استانداران به نمایندگان جوابگو باشند. در حال حاضر شهرداران پاسخگو نیستند.

قاضی پور گفت: متاسفانه با شرایط فعلی شوراها نظراتشان را به شهرداران تحمیل می‌کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet