شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
اسفنانی خبرداد:

وجود 1985 عنوان مجرمانه در کشور/ قانون مجازات اسلامی حبس‌محور است

سرویس اجتماعی
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری با انتقاد از وجود 1985 عنوان مجرمانه در کشور، گفت: متاسفانه قوانین موجود در قانون مجازات اسلامی حبس‌محور است.
چهارشنبه 10 آبان 1396 ساعت 13:50
وجود 1985 عنوان مجرمانه در کشور/ قانون مجازات اسلامی حبس‌محور است معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری با انتقاد از وجود 1985 عنوان مجرمانه در کشور، گفت: متاسفانه قوانین موجود در قانون مجازات اسلامی حبس‌محور است. http://cdn.icana.ir/d/019/43231.jpg وجود,1985,عنوان,مجرمانه,در,کشور/,قانون,مجازات,اسلامی,حبس‌محور,است Icana

محمدعلی اسفنانی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص ضرورت ساخت زندان های جدید با هدف کاهش مشکلات زندانیان، گفت: اینکه تصور شود با افزایش تعداد زندان ها و ساخت زندان جدید مشکل زندانیان حل می شود، به طور رویکرد و سیاستی غیرقابل قبول و مردود است؛ البته نمی توان انکار کرد که زندان های جدید باید مطابق سازوکارهای علمی و جدید و استانداردهای دنیا ساخته شود؛ اما ساخت زندان به دلیل افزایش زندانیان تدبیری نتیجه بخش نخواهد بود.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری، با اشاره به اینکه تا پیش ازانقلاب حدود 8 هزار نفر زندانی در کشور وجود داشت، افزود: این درحالی است که درحال حاضر تعداد زندانی در کشور به بیش از 250 هزار رسیده است، به طورحتم این میزان بسیار وحشتناک بوده و جالب اینکه هیچ سقفی هم برای تعداد زندانی در کشور وجود ندارد؛ بنابراین برای جلوگیری از  ورود زندانی باید به چند نکته توجه کرد.

وی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از قوانین در حال حاضر زمینه ساز افزایش زندانی هستند، به عنوان مثال قانون مجازات اسلامی به طور کامل حبس محور است؛ یعنی تمام مجازات های در نظرگرفته شده دراین قانون به ویژه در بخش تعزیرات حبس، حبس به اضافه شلاق، حبس به اضافه جزای نقدی و یا تمامی موارد است؛ بنابراین چنین رویکردی سبب افزایش تعداد زندانیان می شود.

اسفنانی با انتقاد از تعداد بسیار عناوین مجرمانه در کشور، گفت: در حال حاضر 1985 مورد عنوان مجرمانه در قانون وجود دارد، این تعداد باید کاهش پیدا کرده و بسیاری از عناوین مجرمانه جرم نیستند؛ البته این موضوع در دوره گذشته مجلس در کمیسیون قضایی توسط طرحی مورد پیگیری قرار گرفت، اما به دلیل عدم تدوین لایحه پیگیری ها به سرانجام نرسید.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری، با اشاره به اینکه برخی عناوین مجرمانه باید در قالب تخلف مطرح شود، افزود: همچنین تبدیل مجازات های زندان به جایگزین حبس باید به طور ویژه به آن پرداخته شود، ضمن اینکه باید به نوعی فرهنگ سازی کرد که افراد دارای اطلاعات حقوقی پایان کمتر دچار اقدامات متخلفانه شوند./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط