هدر اصلی
1396/08/23 08:19:30
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می دهد:

فرو ریختن ساختمان عَدالت با نخستین زلزله/مسکن مهر بر چه پایه ای بنا شده بود

مسکن مهر که قرار بود سرپناه امن قشر محروم شود نشان داد که از لحاظ کیفیت ساخت آنچنان هم استانداردهای آن رعایت نشده و حتی ممکن است با نخستین زلزله فرو بریزد.
فرو ریختن ساختمان عَدالت با نخستین زلزله/مسکن مهر بر چه پایه ای بنا شده بود مسکن مهر که قرار بود سرپناه امن قشر محروم شود نشان داد که از لحاظ کیفیت ساخت آنچنان هم استانداردهای آن رعایت نشده و حتی ممکن است با نخستین زلزله فرو بریزد. https://cdn.icana.ir/d/019/201711108843022448.jpg فرو,ریختن,ساختمان,عَدالت,با,نخستین,زلزله/مسکن,مهر,بر,چه,پایه,ای,بنا,شده,بود Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه اقتصادی؛ خدیجه رمضان بیگی ؛ خبر جانکاه و غافلگیرکننده بود.زلزله ای به بزرگی 7.6 ریشتر سلیمانیه عراق را لرزاند و پس از آن تکانه های زلزله با قدرت 7.3 ریشتر غرب کشور تا استان های جنوبی شامل استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان همدان، قزوین و تهران را لرزاند.  بنا بر آمارهای رسمی منتشر شده، تا لحظه نگارش این گزارش ، شمار کشته شدگان زلزله غرب کشور به ۴٣٠تن رسیده است.

شمار زیادی از مردم در شهرهای غربی کشور شب را در فضای باز به سر کرده اند و برخی هم عزیزان خود را در زلزله از دست داده اند و داغدار شده اند . اما این تنها بخشی از مشکلات مردم داغ  دیده استان های غربی کشور از جمله کرمانشاه است.

مسکن مهر زلزله کرمانشاه 34067511/13/2017 2:17:45 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/11/201711108988681070_Thum.jpgمسکن مهر زلزله کرمانشاه
مسکن مهر زلزله کرمانشاه

 

این تصویر یک منطقه جنگ زده یا چیزی شبیه آن نیست . این تصویر مسکن های مهر کرمانشاه پس از زلزله 2روز گذشته است .خانه هایی که هنوز 2سال بیشتر از ساخت آنها نمی گذرد و نوساز به حساب می آمده اند و حالا زلزله آنها را به این روز انداخته است .

مسکن مهر و تخریب چند درصدی آن در کرمانشاه توسط یک زلزله به سرعت به تیتر بسیاری از خبرگزاری ها بدل شد . این میان، گرچه این موضوع می توانست عمق بیشتری داشته باشد و درصد تخریب بناها به مراتب بیشتر از حالت فعلی باشد اما آنچه نمی توان از نظر به دور داشت اینکه خانه ها به هر صورت نوساز بوده اند و مسکن مهر هم طرحی ملی بوده که مردم به آن چشم امید داشته اند و حالا مردم مالکان کرمانشاهی مسکن های مهر مانده اند و خانه های خرابشان.

در این خصوص محمدرضا رضایی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت به گفت و گو پرداخته است.رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تخریب مساکن مهر استان کرمانشاه پس از وقوع زلزله معتقد است، در حال حاضر این مشکل در کشور وجود دارد که کیفیت ساخت و سازها، ساختمان ها و مصالح ساختمانی پایین است.

رضایی یکی از مشکلات را ساخت وساز توسط تمامی اشخاص بدون هیچ محدودیتی می داند و می افزاید مجری ذیصلاح که صلاحیت تولید مسکن را داشته باشد وجود ندارد.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، معتقد است که هر شخصی در حال ساخت و ساز مسکن است و نظارتی بر این امر وجود ندارد.

وزارت راه و شهرسازی متولی مستقیم ساخت و ساز و نظارت بر مسکن مهر

"وزارت راه و شهرسازی متولی مستقیم ساخت و ساز و نظارت بر مسکن مهر،" بیت الغزل دیگر سخنان رضایی با خبرگزاری خانه ملت بود. به گفته وی تخریبی که در مسکن مهر استان کرمانشاه بر اثر زلزله  رخ داده نشان می دهد که نظارت کافی بر ساخت مسکن مهر صورت نگرفته و از مصالح با کیفیت در ساخت آن استفاده نشده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم معتقد است که جای بسی تاسف دارد که یک ساختمان ساخته شود و پس از گذشت یک دوره بسیار کوتاه از عمر آن با وقوع یک زلزله تخریب شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در بخش پایانی گفت وگوی خود، به اعزام تیمی از کمیسیون عمران به مناطق زلزله زده کرمانشاه اشاره کرد و گفت:کمیسیون عمران موضوع تخریب مسکن مهر را پیگیری می کند و باید مشخص شود که چه تعداد منزل مسکونی تخریب و مساکن مهر در چه سالی ساخته شده و آیا اصول فنی و مهندسی در ساخت آنها رعایت شده است یا خیر.

براساس تحلیل بدنه کارشناسی بازار مسکن ، بسیاری از تحلیل گران عمران، جانمایی های غلط ، عدم درنظر گرفتن امکانات زیربنایی، نظارت ضعیف در ساخت ، کیفیت بسیار پایین مصالح در برخی سازه های مسکن مهر را از جمله انتقادات جدی به عملکرد دولت ها در پیگیری این پروژه ملی می دانند . بیفزایید به اینکه حالا برخی از مسکن مهرها هم بی مشتری مانده اند و بعضی دیگر هم مشکل حقوقی دارند .

از یکسو گرچه ویرانی حاصل از زلزله باید به عنوان یک مسئله ملی برای همه مسئولان کشور مطرح باشد و همگی همنوا برای حل مشکل استانهای غربی دست به دست یکدیگر دهند، اما حادثه دیدگان ساکن مسکن های مهر که منازل نوساز آنها حالا از رنگ و رو افتاده اند سوالات بسیاری از مسئولان داشته و رسیدگی عاجل طلب می کنند.

سوالاتی که از چند سو نیاز به بررسی کارشناسی دارد . نخست اینکه گرچه بر اساس گزارشهای میدانی از مناطق غربی، عمق خسارات آنچنان زیاد نیست و رگ و پی ساختمانها سالم است ، اگر نظارت بر ساخت مسکن های مهر جدی بوده، پس چرا و چطور حالا حال و روز ساختمان های 2ساله مسکن مهر با یک زلزله به این روز افتاده است؟

ما مطابق کدام استاندارد جهانی و با کدام مصالح درجه چند ساختمان ساخته ایم که با زلزله ای امکان ویرانی نسبی آن به همین راحتی فراهم می آید؟

در مقابل این سوالات و امثال آن ، هر چه باشد،پاسخ را باید میان نهادهای نظارتی جست و جو کرد. نباید فراموش کرد که همه نهادهای همکار در ساخت و فروش این مسکن ها از قضا همین روزها باید پاسخگو باشند و مردم در مقابل وجهی که برای خرید مسکن مهر به پیمانکاران و دولت پرداخت کرده اند ، انتظار پاسخی مناسب و قانع کننده از نهادهای نظارتی در مقابل کیفیت مسکن مهر دارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet