هفته دفاع مقدس
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مسعودی‌:

جلوگیری از کپی غیرمجاز فیلم‌های سینمایی نیازمند اقدامات ایجابی و سلبی توأمان است/ خلاء قانونی نداریم

سرویس فرهنگی
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس‌ با اشاره به قوانین متعدد موجود در حوزه کپی‌رایت در کشور، تاکید کرد: خلاء قانونی در پاسداری از حقوق مالکیت تولیدکنندگان آثار هنری نداریم.
سه‌شنبه 23 آبان 1396 ساعت 18:32
جلوگیری از کپی غیرمجاز فیلم‌های سینمایی نیازمند اقدامات ایجابی و سلبی توأمان است/ خلاء قانونی نداریم نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس‌ با اشاره به قوانین متعدد موجود در حوزه کپی‌رایت در کشور، تاکید کرد: خلاء قانونی در پاسداری از حقوق مالکیت تولیدکنندگان آثار هنری نداریم. http://cdn.icana.ir/d/019/201711105647218171.jpg جلوگیری,از,کپی,غیرمجاز,فیلم‌های,سینمایی,نیازمند,اقدامات,ایجابی,و,سلبی,توأمان,است/,خلاء,قانونی,نداریم Icana

اصغرمسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به برخی انتقادات مبنی بر نبود قوانین کافی درخصوص کپی رایت، قوانین متعدد موجود در این حوزه در کشور را تشریح کرد و گفت: قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای درسال1379 تصویب شده؛ بنابراین ایران از سال 2001 عضو سازمان جهانی مالکیت فکری است.

 نماینده مردم نی‌ریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون کپی رایت وحق تکثیر بیش از 90 سال پیش در کشور تصویب شده، افزود: همچنین قانون حمایت حقوق از مولفان و هنرمندان نیز50 سال است که درکشور تصویب شده؛ بنابراین با این شرایط به نظر می‌رسد خلاء قانونی در پاسداری از حقوق مالکیت تولیدکنندگان آثار هنری در کشور نداریم. 

 لزوم امانتداری در مالکیت تولیدات فرهنگی برای پاسداری ازحقوق تولیدکنندگان

 نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امانتداری در مالکیت تولیدات فرهنگی و حفظ حقوق افراد از الزامات اساسی برای پاسداری از حقوق تولیدکنندگان است، تصریح کرد: عرصه فرهنگ و هنر نیازمند حمایت‌های دولت، مجلس شورای اسلامی و مردم است تا بتوان در چارچوب‌های قانونی و با فرهنگ‌سازی از توزیع تولیدات هنری به صورت غیرمجاز و بدون مجوز در کشور جلوگیری کرد.

قانون‌های کپی رایت به نحو مطلوب در چرخه اجرا قرار نگرفته است

 مسعودی افزود: متاسفانه مدتی باب شده برخی از فیلم‌های سینمایی قبل از اکران در کوچه و بازار قرار می‌گیرند و به همین علت اهالی سینما به شدت در این زمینه گله‌مند هستند؛ برای جلوگیری از کپی‌رایت‌های غیرمجاز فیلم‌های سینمایی ما نیازمند نظارت جامع هستیم زیرا به نظر می‌رسد ما مشکل قانونی در این زمینه نداریم بلکه باید قانون‌های مذکور به نحو مطلوب در چرخه اجرا قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از فروش فیلم‌های کپی‌شده بدون مجوز قانونی در بازار باید اقدامات ایجابی و سلبی توأمان در دستورکار قرار بگیرد تا بتوان از حقوق هنرمندان و تولیدکنندگان دفاع کرد.

 نماینده مردم نی ریز در مجلس خاطرنشان کرد: باید با نظارت دقیق قوانین مرتبط در زمینه حفاظت از حقوق مولفان و تولیدکنندگان فیلم به دقت اجرایی شود تا در صورت احراز تخلف با متخلفان برخورد قانونی شود.

مسعودی تصریح کرد: کمیسیون فرهنگی مجلس از پیشنهادات فیلمسازان و دیگر تولیدکنندگان آثار هنری که می‌توانند از حقوق اهالی هنر پاسداری  کند، استقبال می‌کند تا اگرخلاء قانونی در این میان وجود دارد که از چشم دور مانده، با بررسی‌های کارشناسی‌محور رفع گردد.

مسیر توزیع غیرقانونی فیلم‌های سینمایی شناسایی شود

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآورشد: باید مسیر توزیع غیرقانونی فیلم‌های سینمایی شناسایی شود تا ریشه مشکلات صنعت سینما در این چارچوب را با راهکارهای کارشناسی‌شده برطرف شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000