انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/29 15:26:00
سرویس صحن

انتقاد رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به نطق پیش از دستور علی احمدی

علاءالدین بروجردی در پایان جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در تذکری آئین نامه‌ای، به نطق پیش از دستور علی احمدی عضو دیگر این کمیسیون و رئیس هیئت تحقیق و تفحص از روند داوری ایران و آمریکا در لاهه انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علاءالدین بروجردی طی تذکر آیین نامه ای با استناد به ماده 77 در پاسخ به نطق علی احمدی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ارتباط با گزارش کمیته تحقیق و تفحص نسبت به مساله روند داوری ایران و آمریکا گفت: آقای احمدی تلاش زیادی انجام دادند و ده ها ساعت وقت گذاشتند و حتما محصول چنین کار بسیار مهمی که برای مجلس و کل نظام حائز اهمیت است باید چیزی متفاوت از آنچه که در این نطق اعلام شده باشد.

وی با اشاره به بند آخر نطق احمدی، اظهار داشت: با توجه به اینکه گزارش نهایی هیات با گزارش اولیه منتشر شده توسط معاون حقوقی ریاست جمهوری تفاوت بسیار دارد درخواست داریم که در صحن گزارش نهایی قرائت شود ،یعنی اینکه آن چیزی که در لاهه تکثیر و توزیع شده و در اختیار داوران قرار گرفته تا آنها نظرشان را اعلام کنند چیزی متفاوت با گزارش نهایی کار هیات تحقیق و تفحص است.

بروجردی خاطرنشان کرد: بندهای متعدد نسبت به معاون حقوقی رئیس جمهور بحث خروج اسناد طبقه بندی شده و همچنین تکثیر آنها عنوان شده، بنده این شهادت را در محضر دوستان و ملت بزرگ ایران می دهم که مجموعه اسناد در سفری که آقای احمدی به لاهه داشتند با توجه به اینکه تحصیل آنها در داخل کشور و از مراجع ذی ربط میسر نبود از همانجا آورده شد، یعنی مجموعه اسنادی که در طول سال های طولانی گذشته در دیوان وجود داشت و مرتبط به جمهوری اسلامی ایران بود. زحمت انتقال آن را ایشان کشیدند و کار مطالعاتی گسترده ای را انجام دادند چون مجموعه این گزارش جدای از نظراتی که در مورد آن مطرح شده در واقع به لحاظ محتوایی همان مطالبی است که در دیوان لاهه وجود داشته است. بنابراین توزیع آنها برای استفسار رای داوران در حقیقت همان مطالبی است که از خود دیوان منتقل شده است.

بروجردی گفت: در چنین تعریفی طبیعتا طبقه بندی بر مطالبی که در خود دیوان وجود دارد نمی تواند چنین عنوانی را به چنین گزارشی داد.

وی افزود: تذکر من به دلیل اینکه جلوی هرگونه سوءتفاهم یا سوءاستفاده را بگیرد است. تاکید می کنم روح حاکم بر این گزارش همان مطالبی است که در لاهه وجود داشته و دارد و بنابراین توزیع آن در آنجا نمی تواند اشکالی که بر آن وارد شده داشته باشد.

غلامعلی حدادعادل نیز در پاسخ گفت: من هم این نکته را اضافه می کنم که سیداحمد موسوی معاون رئیس جمهور که امروز زمان ایراد نطق در مجلس حضور داشتند طی یادداشتی به بنده معترض بودند که امیدوارم با این توضیحات رفع نگرانی شده باشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet